Nogometaši Leipziga se veselijo prve osvojene lovorike v novi sezoni. Foto: Reuters

30-letni kapetan angleške reprezentance je po dveh mesecih pogajanj med Bayernom in Tottenhamom le pristal v Münchnu v petek zvečer. Opravil je zdravniški pregled in dopoldne podpisal štiriletno pogodbo. Bavarci bodo z bonusi skupaj odšteli okoli 120 milijonov evrov, kar je najdražji prestop v 60-letni zgodovini Bundeslige. Dres Tottenhama je nosil 19 let in v bogati karieri ni osvojil še niti ene lovorike. Z Bayernom je želel osvojiti prvo že uvodni dan, a mu ni uspelo. Igral je v zadnje pol ure, vendar ni resneje zapretil.

Olmo v superpokalu trikrat zatresel mrežo Bayerna

Rdeči biki so bili zelo motivirani. Junija so drugič zapored osvojili nemški pokal, superpokal pa je tretja lovorika v klubski vitrini. Kevin Kampl je predviden v začetni postavi, a se je poškodoval na ogrevanju. Benjamin Šeško je v 64. minuti zamenjal Tima Wernerja in imel je dve veliki piložnosti, da bi še povišal zmago Leipziga.

Leipzig pridno nabira domače pokalne lovorike. Potem ko so dobili zadnji izvedbi nemškega pokala – v sezoni 2021/22 so v finalu ugnali Freiburg, leto dni pozneje Eintracht iz Frankfurta –, so tokrat sezono odprli z zmago v finalu nemškega superpokala.

Lani je Bayern finale superpokala proti Leipzigu (5:3) dobil na Red Bull Areni, tokrat je imel priložnost lovoriko dvigniti pred domačimi navijači, ki pa so Allianz Areno zapustili sklonjenih glav.

Drugi najboljši strelec v zgodovini angleške Premier lige je tekmo začel na klopi, bavarska napadalna linija je bila sestavljena iz Serga Gnabryja, Jamala Musiale, Leroya Saneja in mladega Mathysa Tela, 18-letnega Francoza, ki je dobil priložnost v konici napada.

Novopečeni napadalec bavarskega velikana Harry Kane je takole pozdravil navijače Bayerna na Allianz Areni. V igro je vstopil v 64. minuti, a videlo se je, da z novimi soigralci – razumljivo – še ni uigran. Foto: Reuters
Veliko veselje nogometašev Leipziga po zadetku Danija Olma v 3. minuti finala superpokala. Foto: EPA

Olmo izkoristil napako v bavarski obrambi
A še preden se je igra na zelenici dobro razvila, so se Bavarci znašli v zaostanku. Žoge jim ni uspelo izbiti po predložku iz kota, v priložnosti se je nepričakovano znašel Dani Olmo, ki je s strelom iz bližine ukanil vratarja Svena Ulreicha in rdeče bike povedel v presenetljivo vodstvo. Po začetnem šoku so varovanci Thomasa Tuchla hitro prevzeli pobudo in začeli pritiskati na Leipzigova vrata, še posebej dejaven je bil prav Tel, ki je v 15. minuti v obrambo prisilil Janisa Blaswicha. Tudi sicer je imel 32-letni vratar z mladeničem kar nekaj preglavic, v 24. minuti je ta žogo po lepi globinski podaji Gnabryja poslal čez gol.

Olmo je tik pred odmorom podvojil vodstvo svoje ekipe. Foto: Reuters

Olmo s strelom med nogama še drugič med strelci
Kljub vsemu je bil lahko trener Marco Rose s predstavo svojih varovancev v prvem delu zadovoljen. Nekdanji trener Borussie iz Dortmunda je v pretekli sezoni, potem ko je septembra na trenerskem stolčku Leipziga zamenjal Domenica Tadesca, na 41 tekmah nanizal 28 zmag, v ekipo pa predvsem vnesel disciplino in dosleden slog igre. Ta je obrodila sadove tik pred iztekom rednega dela prvega polčasa, ko je Olmo Ulreichovo mrežo zatresel še drugič. Z lepo podajo ga je na robu kazenskega prostora našel Timo Werner, Španec pa se je nato spretno otresel Matthijsa de Ligta in s strelom med nogama premagal bavarskega čuvaja mreže za 2:0.

Olmo. Še tretjič, tokrat s proslavljanjem zadetka z enajstih metrov. Španec je šele tretji nogometaš, ki je Bayernu zabil hat-trick na Allianz Areni. Pred njim je to uspelo Dodiju Lukebakiu (leta 2018 v dresu Düsseldorfa) in Robertu Glatzlu (leta 2019 v dresu Heidenheima). Foto: Reuters

Bayern v prvem polčasu ni blestel. Resda je žogo držal dlje časa v svoji posesti (71 odstotkov), tudi sicer je bil podjetnejši na sredini igrišča, a mreža nasprotnika je obmirovala. Nekaj je bilo jasno: v drugem polčasu bo zagotovo na zelenico stopil Kane.

Kane in Šeško vstopila pol ure pred koncem
To se je tudi zgodilo: v 63. minuti obračuna za prvo lovoriko sezone je Kane ob stoječih ovacijah pritekel na igrišče, potem ko je v konici napada zamenjal Tela, ki je tudi v uvodnih minutah drugega polčasa branilcem še vedno povzročal težave. Kmalu zatem je Wernerja pri Leipzigu zamenjal Šeško, potem pa 66. minuta in – enajstmetrovka za rdeče bike!

Rezervist Noussair Mazraoui, ki je na začetku drugega polčasa v igro vstopil namesto Benjamina Pavarda, je v svojem šestnajstercu igral z roko, glavni sodnik Bastian Dankert pa je pokazal na belo točko, s katere je bil še tretjič na tekmi učinkovit Olmo.

Najlepšo priložnost za spremembo izida do zadnjega sodnikovega žvižga je zapravil Mazraoui, ki je po predložku s prostega strela v 82. minuti povsem neovirano na oddaljenejši vratnici žogo poslal v zunanji del mreže.

Kane po tekmi ni bil pretirano dobre volje. Že v prvih dneh pri novem klubu bi lahko dosegel nekaj, kar mu v 14 letih s Tottenhamom ni uspelo – osvojiti lovoriko. A nogometaši Leipziga so imeli drugačne načrte, na srebrnino pa bo moral 30-letnik še malce počakati. Vseeno mu kaže dobro, Bayern je serijski zmagovalec v Nemčiji, tudi letos je glavni favorit za osvojitev 'solatnega krožnika', ki pripada zmagovalcu Bundeslige. Foto: Reuters

Tuchel: Kane si verjetno misli, da štiri tedne nismo trenirali
Trener Bayerna Thomas Tuchel je na 13. tekmi na klopi serijskega nemškega prvaka doživel že peti poraz. 20. maja je v 33. krogu Bundeslige prav tako doživel hladno prho proti Leipzigu (1:3), a je nato v zadnjem krogu dortmundska Borussia na domači zelenici z remijem proti Mainzu (2:2) zapravila naslov.

"To je bila zelo slaba predstava. Izjemno sem razočaran, tega nisem pričakoval. Nimam pojasnila za tak poraz, saj smo se temeljito pripravili na to tekmo. Kane si verjetno misli, da štiri tedne nismo trenirali. Že v petek v Bremnu bo začel tekmo," je bil zelo razočaran 49-leti strokovnjak, ki je 25. marca nasledil Juliana Nagelsmanna.

Olmo je bil seveda nasmejan do ušes: "To je bil neverjeten večer. Odlično smo odprli sezono, a to je šele začetek. Čutil sem, da smo zelo motivirani. Začeti smo začeli z lovoriko."