Takole je Franci Perko povedel Vipavo v vodstvo pri izvajanju 11-m, odločilni strel z bele točke pa je zadel Tin Gašper Jović. Foto: Twitter/@JazbarMatjaz

Nogometna zveza Slovenije je s sezono 2022/23 temeljito spremenila izvedbo osrednjega pokalnega tekmovanja, v katerem zdaj sodelujejo tako rekoč vsi slovenski klubi. Po odigranih predkrogih se v torek in sredo igra 1. krog s 120 sodelujočimi klubi, med njimi je tudi šest prvoligašev. Štirje klubi, ki so poleti tekmovali v evropskih tekmovanjih, se pridružijo v 2. krogu.

Tekmovalni ključ je sprva lokalni, saj se v predkrogu in prvih dveh krogih tekmuje znotraj Medobčinskih nogometnih zvez. Želja NZS-ja so bili (pozno)poletni lokalni derbiji in tudi omejitev stroška za manjše klube, ki pa hkrati imajo možnost, da igrajo tudi proti prvoligašu.

Nedopusten poraz Gorice v Vipavi

Priložnost za podvig je izkoristila Fama Vipava, ki je gostila Gorico. Po uvodnem polčasu brez golov je na začetku nadaljevanja skoraj s polovice pravcati evrogol dosegel Branko Tutuš. Po nizu menjav se je pritisk gostom obrestoval v 89. minuti, ko je bil za 1:1 natančen Luka Vekić.

Sledilo je izvajanje enajstmetrovk, po katerih je Vipava s skupnih 5:3 izločila Gorico. Vipavci so sicer že v predkrogu Pokala Pivovarne Union igrali nogometno loterijo, po kateri so s 6:5 izločili Renče. Sočasno Vipava ne blesti v tretji ligi, kjer je po petih krogih še brez zmage in z zgolj dvema točkama na 12. mestu v 14-članskem Zahodu.

Gorica, ki se je vrnila v Prvo ligo in je Pokal Slovenije osvojila v letih 2001, 2002 in 2014, je na svojem računu na Facebooku izpad preprosto označila kot "nedopusten poraz".

Gregor Bajde (desno) je eksplodiral s kar šestimi goli, kar so njegovi prvi zadetki za Celje, v katero se je poleti vrnil po sedmih letih. Foto: www.alesfevzer.com

Bajde s po hat-trickom v vsakem polčasu

Preostalih pet prvoligašev sploh ni prejelo niti enega gola. Radomlje, Bravo, Domžale in Tabor so suvereno slavili doma, daleč najvišjo zmago pa je z 9:0 doseglo Celje pri Laškem. Za najvišjo zmago v 1. krogu pokala je Gregor Bajde prispeval kar šest golov. Pri tem je dosegel prve tri v zgolj uvodnih četrt ure, nato pa še zadnje tri gole Celja v razmiku vsega petih minut!

Kako so igrali prvoligaši v 1. krogu Pokala Slovenije?

KALCER RADOMLJE – Dragomer 4:0 (4:0)
Nadarević 12., 29., Justin 34., Pogačar 45.

BRAVO – Svoboda Ljubljana 5:0 (2:0)