Lucas Bernardi in Pedro Mendes v zračnem dvoboju.
Dmitri Alejničev (v sredini) je pokopal vse upe Monaca.
Med navijači Monaca sta bila tudi knez Rainer in princ Albert.

V dokaj povprečni predstavi so imeli Francozi terensko premoč, vendar so Portugalci z zadetki Carlosa Alberta (39.), Deca (71.) in Dmitrija Alejničeva (75.) po letu 1987 znova stopili na evropski vrh. Porto je tako po lanskem zmagoslavju v Pokalu Uefa slavil še v najprestižnejšem tekmovanju, kar je doslej zaporedoma uspelo le še Liverpoolu.

Porto povedel po slabši igri
Začetek je obetal razburljivo tekmo, saj je Ludovic Giuly že v 3. minuti prejel lepo globinsko podajo, stekel proti Portovemu golu, a je bil vratar Vitor Baia hitrejši in s posredovanjem izven kazenskega prostora ohranil mrežo nedotaknjeno. Tudi v nadaljevanju prvega polčasa so bili podjetnejši igralci Monaca, medtem ko so se Portugalci mučili z organizacijo napada. V 23. minuti pa udarec za varovance Didierja Dechampsa. Motor ekipe in kapetan Giuly je moral zaradi poškodbe iz igre, zamenjal pa ga je hrvaški reprezentant Dado Pršo.

To pa ni imelo večjih posledic za igro Francozov, ki so bili še naprej boljši nasprotnik, vendar so se njihovi napadi praviloma končali pred kazenskim prostorom Portugalcev. Kljub temu da Porto ni pokazal praktično ničesar, je v 39. minuti povedel. Paulo Ferreira je poslal predložek v kazenski prostor Monaca, kjer je nespretno posredoval Andreas Zikos, tako da je žoga prišla do 19-letnega Brazilca Carlosa Alberta, ki jo je z desetih metrov poslal v levi zgornji kot vratarja Rome. Sijajna poteza mladeniča, ki je januarja okrepil modro-bele. Sicer pa je bilo razmerje v posesti žoge ob koncu polčasa krepko na strani Monaca (54:46).

Mourinho je imel nos za menjavo
Tudi v drugem polčasu premoč Monaca, za katerega je dvakrat poskusil Pršo, vendar Baio ni resneje ogrozil. Moštvo iz kneževine je stopnjevalo pritisk in poskušalo celo s tremi napadalci, saj se je Pršu in neopaznemu Fernandu Morientesu pridružil še Shabani Nonda. Toda v času največje francoske premoči, ko je izenačenje viselo v zraku, je Porto izpeljal bliskoviti protinapad. Dotlej veliko razočaranje srečanja Brazilec Deco je izmenjal dvojno podajo z Rusom Alejničevim, ki je pred tem zamenjal strelca Alberta, nato pa z desetih metrov matiral Romo (71. minuta).

Upanje na prvi naslov Monaca je bilo tako izjemno majhno, vsega pa je bilo konec le štiri minute kasneje, ko sta protinapad izvedla Derlei in Alejničev, slednji pa je še tretjič ugnal nemočnega Romo. Porto je pohod na evropski vrh sklenil z izjemnim nizom 11 tekem brez poraza, za kar gre največja zasluga trenerju Joseju "Čarovniku" Mourinhu, ki bo naslednje leto najbrž sedel na klopi londonskega Chelsea, kamor ga vabi ruski milijonar Roman Abramovič.

PORTO           3 - 0            MONACO