Dobrih 50 navijačev Green Dragonsov je v snegu in burji ustvarilo dobro zvočno kuliso, za kar so se jim njihovi ljubljenci oddolžili z goleado, pri čemer so v drugem polčasu zadeli kar šestkrat. Foto: Sandi Škvarč

8:0 iz vsega sedmih strelov v okvir tekmečevih vrat je z naskokom najvišja zmaga v tekoči sezoni Prve lige. Vodilna Olimpija se je na najboljši mogoči način rešila strelskega krča, ko na dveh zaporednih tekmah kljub 22 strelom Ljubljančani niso zmogli zatresti nasprotnikove mreže, s čimer so dopustili, da so se najbližji zasledovalci približali na 10 točk zaostanka.

Med tekmo je večinoma snežilo, ob tem je pihala tudi burja, a to ni motilo Ljubljančanov, medtem ko so bili Sežanci kot razbita vojska, ki je komajda dočakala konec nedeljske tekme. Foto: Sandi Škvarč

Najstrožja kazen že v 4. minuti

Sredi pravega snežnega meteža z burjo v osrčju Krasa je prvi gol padel že v 4. minuti. Obrambni vezist Tabor Diego Živulić je v kazenskem prostoru s prekrškom zaustavil Aljaža Krefla in sodnik Alen Bubek je dosodil najstrožjo kazen.

Zanesljiv izvajalec enajstmetrovke za 1:0 je bil Mario Kvesić. Po dveh tekmah brez golov je vodilni klub Prve lige po 186 minutah igre le dočakal zadetek.

Aldair potrdil pravilo "bivšega"

Vodstvo je kljub zimskim razmeram dalo krila zmajem, ki so v 16. minuti podvojili vodstvo. Z leve strani je natančen predložek poslal David Sualehe, past prepovedanega položaja je spretno izigral Aldair Baldé, ki je proti svojemu prvemu klubu v Sloveniji dosegel prvi gol v sezoni 2022/23.

Ko je sneženje prenehalo, se je umirila tudi igra. Po odmoru je Olimpija hitro pritisnila in v 52. minuti povedla s 3:0. Z desne strani je predložek pred vrata poslal kapetan Timi Max Elšnik, iz bližine pa je z glavo zadel Rui Pedro. Šesti prvenstveni gol za 24-letnega Portugalca, ki je pri tem že tretjič zatresel mrežo Sežancev.

Dva avtogola Sežancev

Sneg se je vrnil in s tem še dodaten pritisk zeleno-belih, ki so v štirih minutah dosegli dva nova gola, ki ju je s podajama iz kota zrežiral Kvesić. V 67. minuti je poskusil kar z neposrednim strelom oz. tako imenovanim olimpijskim golom, a je novinec v vratih Alen Jurca še branil, vendar je žogo odbil le na kratko in Timi Max Elšnik jo je potisnil v mrežo.

Ob naslednjem kotu z leve strani v 70. minuti si je 21-letni vratar zabil gol kar sam. Popolnoma ponesrečen krstni nastop v Prvi ligi mu je nato v 74. minuti zagrenil še 19-letni branilec Tim Mahne Vatovec, ki je poskrbel za drugi avtogol Sežancev.

Najvišja zmaga v zgodovini 1. SNL?

7. junija 1992: Olimpija – Jadran Dekani 12:0.

Ob sedmici je prvoligaški debi v zeleno-belem dresu doživel vnuk ljubljanskega župana Zorana Jankovića 18-letni Vall Janković. Piko na i izredno visoki zmagi Olimpije je v 90. minuti postavil rezervist Nemanja Gavrić. Trener vodilne zasedbe Prve lige Albert Riera zaradi kartonov ni mogel računati na Svita Sešlarja. Na zimski premor, ki bo trajal predvidoma do 11. februarja, gre Olimpija s prednostjo 13 točk pred drugouvrščenim Koprom.

Elšnik: Končno se je tudi nam odprlo v napadu
Olimpija do vrha napolnila mrežo Sežancev
Žan Vipotnik je s sedmimi goli na zadnjih treh tekmah zdaj pri 10 golih in je že drugi strelec prvenstva, zgolj zadetek za Mirlindom Dakujem (Mura). Foto: www.alesfevzer.com

Vipotnik nadaljeval izjemen strelski niz

Maribor je nadaljeval zmagoviti niz, a težje od pričakovanj. Osmouvrščena Gorica je s pomočjo avtogola ekspresno izničila uvodni zaostanek in bila v drugem polčasu dolgo podjetnejša.

Štajerci so silovito krenili in hitro se je v središču akcij znašel vroči Žan Vipotnik. Če je v 22. minuti iz bližine z glavo še stresel zgolj prečko, je že v 25. minuti učinkovito izkoristil elegantno odloženo žogo Marka Tolića. Šesti gol 20-letnega Vipotnika na zadnjih treh tekmah!

A vodstvo Maribora je zdržalo zgolj dve minuti. Prosti udarec Gorice z desne strani, Alessandro Ahmetaj je poslal nevaren predložek, skakalci so zgrešili žogo, Marko Božić pa je nespretno posredoval pred Nejcem Mevljo in zatresel lastno mrežo za 1:1.

Po obupnem začetku sezone, ko je bil Maribor po 5. krogu na samem dnu lestvice, so se slovenski rekorderji po številu naslovov povzpeli že na 3. mesto. Kjer lahko Štajerci tudi prezimijo, če Mura v ponedeljek doma ne premaga Domžal. Foto: www.alesfevzer.com

Vrtnice zapravile pobudo

V drugem polčasu je Gorica celo prevzela pobudo, imela kar nekaj obetavnih akcij, a brez pravega in natančnega zaključka, zlasti Miroslav Iličić in Ahmetaj bi morala iztržiti več. Po nizu menjav pri Mariboru je v 63. minuti vstopil tudi Josip Iličić.

Vijoličasti so začeli resneje napadati, znova je začel groziti Vipotnik, ki se je z mesta osrednjega napadalca preselil na krilni položaj. Najprej je sicer še zadel iz prepovedanega položaja, a v 80. minuti je vijoličasta številka 77 pokazala, da ne dosega golov samo iz bližine. Po podaji Iličića je Vipotnik preigraval in si pripravil strel z 20 metrov ter s pravcatim evrogolom pometel pajčevino iz desnega zgornjega kota vrat Uroša Likarja.

Vrtnice se sicer niso predale in v 90. minuti je Ranaldo Biggs po diagonalnem strelu iz obrata meril tik mimo vratnice. Kakšen debi v Prvi ligi bi to bil za 20-letnega Jamajčana. Na koncu gre Maribor na zimski predah s peto zaporedno zmago, pri čemer je zdaj že sredi boja za Evropo.

Zadetki s tekme Maribor - Gorica
Lovro Bizjak je dočakal prvi ligaški gol za Celje in prvega v Prvi ligi po koncu sezone 2017/18, ko je še igral za Domžale in je takrat zanje dosegel 13 zadetkov. Foto: www.alesfevzer.com

Celjani hitro skočili nazaj na tretje mesto

S tretjega mesta je Maribor hitro izrinilo Celje, ki je na tretji nedeljski tekmi gostovalo v Domžalah pri Kalcerju iz Radomelj.

Ob koncu prvega polčasa so Celjani povedli prek Aljoše Matka, ki je v 42. minuti izkoristil podajo Gregorja Bajdeta. V nadaljevanju so najprej Radomljani imeli izredno priložnost za izenačenje, v 55. minuti pa je Celje zadelo za 2:0. Po izvrstni kombinaciji Morozova in Vrbanca je sredi 16-m prostora preigraval Bajde, ki je žogo nesebično nastavil za Lovra Bizjaka. Čez deset minut je bilo že 3:0 za grofe, potem ko je akcijo Nina Kouterja in Matica Vrbanca zaključil branilec David Zec, ki se je pretihotapil pred domača vrata.

V petek so Radomljani ostali brez trenerja, saj sta se vodstvo in Nermin Bašić dogovorila za sporazumno prekinitev pogodbe. 39-letni trener je bil leto in pol na klopi mlinarjev. Zadnjo tekmo jesenskega dela prvenstva sta vodila Amir Botonjić in Rok Hanžič.

Zadetki s tekme Kalcer Radomlje - Celje

20. krog (in s tem tudi jesenski del prvenstva) se bo končal v ponedeljek z dvobojem Mure in Domžal. Ob morebitni domači zmagi bi Pomurci šli na zimsko nogometno spanje s tretjega mesta.

Sorodna novica Koper za konec jesenskega dela iz Ljubljane odnesel tri točke

PRVA LIGA TELEMACH – 20. KROG

CB24 TABOR SEŽANA – OLIMPIJA 0:8 (0:2)
150; Kvesić 4./11-m, Aldair 16., Rui Pedro 52., Elšnik 67., 85., Jurca 70./ag, Mahne Vatovec 74./ag, Gavrić 90.

CB24 Tabor Sežana: Jurca; Iscaye (26./Mahne Vatovec), Ovsenek, Kaleba (Al. Zeljković), Živulić, Stanković, Korošec (80./Kljun), Khali, Ad. Zeljković (80./Bajnoci), Hameed, Ndzengue (62./Afghani).

Olimpija: Vidovšek; Karamatić, Estrada (66./Nukić), Milović (31./Ratnik), Krefl (66./Krefl), Doffo, Sualehe (76./Janković), Aldair, Elšnik, Kvesić, Rui Pedro.

Sodnik: Alen Bubek (Vogrsko)

MARIBOR – GORICA 2:1 (1:1)
2000; Vipotnik 25., 80.; Božić 27./ag

Maribor: Jug; Milec (73./Guerrico), Watson, Uskoković, Sikošek, Kronaveter (63./Iličić), Antolin, Božić (73./Baturina), Tolić (92./Kryeziu), Brnić (63./Laušić), Vipotnik.

Gorica: Širok; Agić, Mevlja, Klinar, Jukić (86./Bešir), Hrka, Ahmetaj, Marinič (86./Krajnc), M. Iličić (88./Biggs), Petrović.

KALCER RADOMLJE – CELJE 0:3 (0:1)
120; Matko 42., Bizjak 55., Zec 65.

Radomlje: Velić; Marković (63./Hrvoj), Jazbec, Sevelj, Korun, M. Čuić, Nuhanović, Pogačar (63./Štorman), Cerar, Tahiraj (82./Nadarević), F. Čuić (59./Justin).

Celje: Rožman; Vuklišević, Stojinović (68./Šporn), Zec, Morozov (88./Milić), Zabukovnik, Kouter, Vrbanec, Matko, Bajde, Bizjak (88./Macak).

Ponedeljek ob 17.30:
MURA – DOMŽALE

Odigrano v soboto:
BRAVO – KOPER 0:1 (0:1)
150; Kotnik 43.
Golubović (Koper) je v 51. minut ubranil 11-m Križanu. Tekma je bila odigrana v Stožicah.