Sadio Mane, največji zvezdnik senegalske nogometne reprezentance. Foto: Reuters

Na torkovi tekmi, ki jo je Senegal dobil z 2:0, je Sadio Mane v uvodnih minutah drugega polčasa z glavo močno trčil v nasprotnega vratarja Vozinho, ki je bil zaradi prekrška tudi izključen. Čeprav je Senegalec kazal znake pretresa možganov, mu je reprezentančna zdravniška služba dovolila ostati na zelenici.

Podoba igralca, ki se zruši na tla in mu je treba pomagati z igrišča, potem ko je dosegel zadetek, bi vam morala povedati vse, kar morate vedeti o vplivu, ki ga je imel udarec na njegove možgane.

Luke Griggs, namestnik izvršnega direktorja Headwaya

Napadalec, ki si kruh služi pri Liverpoolu, je nato slabih deset minut pozneje z zadetkom odločil srečanje, nato pa se je kmalu zatem ulegel na sredino igrišča, zahteval menjavo in igro zapustil v 70. minuti. V sporočilu za javnost senegalske nogometne zveze je reprezentančni zdravnik Abdourahmane Fedior zapisal, da je Mane zelenico zapustil zaradi vrtoglavice.

"Zdelo se nam je najprimerneje, da ga po zamenjavi čim prej pripeljemo v bolnišnico na nujni pregled. Ta ni odkril možganskih poškodb ali kakršnih koli poškodb lobanje. Takoj po pregledu je igralec bolnišnico zapustil in se odpravil v hotel, kjer se počuti dobro," je še zapisal Fedior.

Mane je le nekaj minut po grdem trčenju z glavo odločil srečanje, nato pa se je zaradi vrtoglavice ulegel na zelenico in zahteval menjavo. Foto: Reuters
Pomoč zdravniške službe je po trčenju potreboval tudi vratar Zelenortskih otokov Vozinha, ki pa je moral po prejetem rdečem kartonu predčasno zapustiti zelenico. Najboljša uvrstitev Zelenortskih otokov na afriškem prvenstvu tako ostaja nastop v četrtfinalu leta 2013 v Južni Afriki, kjer je bila Gana boljša z 2:0. Foto: Reuters

Headway: Izid pred nogometaševim zdravjem
Na dogodek se je že odzvala vodilna britanska organizacija za poškodbe možganov Headway. "Tu gre za še en primer, v katerem je izid tekme postavljen pred nogometaševo zdravje. Šlo je za zares grdo trčenje, po katerem bi zagotovo morali vsaj za trenutek pomisliti na pretres možganov. Če si v takšnem primeru v dvomih o diagnosticiranju, je najvarneje igralca preprosto poklicati z igrišča. Mane bi ga moral zapustiti še pred nadaljevanjem tekme," je povedal Luke Griggs, namestnik izvršnega direktorja Headwaya. "Podoba igralca, ki se zruši na tla in mu je treba pomagati z igrišča, potem ko je dosegel zadetek, bi vam morala povedati vse, kar morate vedeti o vplivu, ki ga je imel udarec na njegove možgane."

Sorodna novica Komori z branilcem Alhadhurjem v vratih pošteno namučili Kamerun

Griggs je prepričan, da bi morali v nogometu, prav zato, da bi se izognili tovrstnim primerom, spremeniti pravila. "Če želijo, da jemljemo nogomet kot resen šport, bi morali v povezavi s pretresi možganov hitro ukrepati in sprejeti nove protokole," je še dejal.

Sorodna novica Bizarno: glavni sodnik kar dvakrat prehitro odpiskal konec tekme

Gabaski in Salah junaka Egipta
Na Pokalu narodov so se v četrtfinale v sredo uvrstili nogometaši Egipta, ki so šele po izvajanju 11-metrovk ugnali reprezentanco Slonokoščene obale. Odločilni trenutek se je zgodil v tretji seriji strelov z bele točke, ko je svoj poskus zapravil Eric Bailly. Branilec Manchester Uniteda je lahkomiselno pristopil k izvedbi strela, tako rekoč brez zaleta je sprožil proti vratom, kjer je žogo v prečko odbil rezervni vratar Egipta Gabaski. Pot v četrtfinale je Egipčanom v zadnji seriji potrdil Mohamed Salah. Egipt se bo v četrtfinalu v kamerunski prestolnici pomeril z Marokom.