27-letnik iz Hondurasa Anthony Ruben Lozano Colon je prinesel Cadizu nepričakovano zmago v domovanju španskih prvakov. Foto: EPA

Gostje s skrajnega jugozahoda Španije so se z novo sezono 2020/21 po dolgih 14 letih vrnili med špansko elito. Pandemijske okoliščine je Cadiz dodobra izkoristil in poskrbel, da ostajajo prva senzacija La lige.

Cadiz je 110 let star klub, ki je do zdaj v prvi španski ligi preživel vsega 13 sezon, večino med letoma 1985 in 1993. Iz tistega obdobja sta tudi največja dosežka: 12. mesto v sezoni 1987/88 in četrtfinale kraljevega pokala leto pozneje. Foto: EPA
A ni rumena podmornica Villarreal?

Nič neobičajnega, da ima več klubov isti vzdevek. Kot rumena podmornica sta v Španiji poznana tako Cadiz kot Villarreal. Slednji je mlajši klub in iz manjšega mesta, rumeno barvo pa je prevzel leta 1942, medtem ko je bil Cadiz rumen od začetkov leta 1910.

Vzdevek se je Cadiza oprijel v 80. in 90. letih, ko je vsako leto nekako uspel preživeti in obstati v prvi ligi. Kasneje je enako vlogo prevzel Villarreal, ki pa je prišel tudi do večjih uspehov: v sezoni 2005/06 je prišel do polfinala Lige prvakov, 2007/08 je postal podprvak Španije.

Cadiz sploh prvič v gosteh premagal Real iz Madrida
Rumena podmornica
iz starodavnega pristanišča je sploh prvič v svoji zgodovini v gosteh torpedirala Real iz Madrida, na prejšnjih 12 gostovanjih pri kraljevem klubu so iztržili vsega eno točko. Nazadnje so Madridčani izgubili v Cadizu daljnega leta 1991, v medsebojni zgodovini pa je to komajda četrta zmaga El Submarino Amarillo (skupni izkupiček 4-3-18 za klub iz prestolnice). Za nameček je Cadiz ujel Real iz Madrida po številu točk na vrhu lestvice, pri čemer so Andaluzijci res odigrali tekmo več.

Ob tem se z 10 točkami ponaša še Granada, ki je na prvi tekmi 6. kroga ob koncu izkoristila prednost igralca več in z 1:0 porazila Sevillo. V 82. minuti je rezervist Venezuelec Yangel Herrera z glavo izkoristil predložek Dimitrija Foulquierja z desne strani.

Lozano kronal pobudo Cadiza
Cadiz je podjetno začel tekmo in v prve pol ure zasenčil četo Zinedina Zidana. Nagrada je prišla v 16. minuti, ko je po visokem predložku Alvaro Negredo z glavo odložil žogo za Rubena Lozana, ki je ravno dovolj močno udaril, da je premagal Thibauta Courtoisa.

Benzema stresel le prečko
Ravnotežje v igri je madridski Real vzpostavil šele ob koncu 1. polčasa, s hokejsko menjavo ob polčasu, ko je Zidane v igro poslal kar četverico svežih igralcev, pa prevzel pobudo. A ta je bila silno jalova, še najbližje je izenačenju prišel neutrudni Karim Benzema, ki je s silovitim strelom z razdalje stresel prečko. Ključna je bila nenatančnost Madridčanov in pogum Cadiza: poskusi strelov 14:14, v okvir gola 2:5 za presenetljive zmagovalce.

Razmerje strelov v okvir vrat na tekmi Celta – Atletico je bilo 5:4, a je Jan Oblak ubranil vse poskuse Galicijčanov. Foto: www.alesfevzer.com

Atletico zadel na začetku in koncu
Po dveh remijih brez golov je Atletico iz Madrida dosegel drugo prvenstveno zmago nove sezone. Pri Celti Vigo so rdeče-beli za spremembo izkoristili kar prvo priložnost na tekmi – v 6. minuti je po lepo odigrani akciji na levi strani zadel Luis Suarez. A v nadaljevanju četa Diega Simeoneja ni blestela, Celta je imela pobudo in je resno ogrožala Jana Oblaka, ki je tik pred odmorom preprečil Santi Mini izenačenje.

Oblak nepremagan na petih zaporednih tekmah
Do konca tekme je Škofjeločan zbral pet obramb, v izdihljajih tekme pa je Yannick Carrasco šele s četrtim strelom Atletica v okvir gostiteljev postavil končni izid 2:0. Oblak je v La ligi ohranil mrežo nedotaknjeno na tretji tekmi zapored, vključno z obema reprezentančnima tekmama v Ligi narodov pa je slovenska hobotnica nepremagana vse od 87. minute 1. kroga, ko ga je ob visokem porazu Granade matiral Jorge Molina.

Igralci Getafeja se veselijo zmage nad Barcelono, s katero so se na vrhu lestvice točkovno izenačili z Realom. Foto: Reuters

Getafe strl Barcelono
V zadnji tekmi dneva je Getafe z 1:0 položil še drugega velikana – Barcelono. Edini zadetek je v 56. minuti z enajstmetrovke zabil Jaime Mata. Prekršek za najstrožjo kazen je napravil Frenkie De Jong, po čigar posredovanju od zadaj je Djene Dakonam "hitro" padel. Mata je zanesljivo izvedel enajstmetrovko. Barcelona je tako izgubila prvič v sezoni, kar ni dobra popotnica pred naslednjim krogom, ko na Camp Nou prihaja madridski Real. El clasico bo v soboto, 24. oktobra.

Real Sociedad in Villareal na vrhu
Nogometaši Real Sociedada so na zadnji tekmi 6. kroga v Sevilli s 3:0 premagali Betis in z zmago skočili na vrh prvenstvene lestvice.

Ekipa iz San Sebastiana je povedla v 43. minuti z zadetkom Cristiana Portuja, na 2:0 je iz kazenskega strela v 74. minuti povišal Mikel Oyarzabal, končni izid za zmago v gosteh pa je v 89. minuti postavil Adnan Januzaj.

Enak število točk (11) in drugo mesto La lige si je z zmago nad Valencio (2:1) danes priigral tudi Villarreal.

Za zmago Villarreala je najprej zadel Paco Alcacer z bele točke v 6. minuti, Dani Parejo je nato odločil tekmo v 69. minuti s spektakularnim zadetkom. Valencia je sicer na odmor odšla s poravnanim izidom, saj je v 37. minuti za 1:1 zadel Goncalo Guedes.