Švedska je izkoristila darilo francoskega sodnika in v 39. minuti povedla po uspešno izvedeni enajstmetrovki. Malo pred koncem je zmago potrdil najboljši posameznik obračuna Dejan Kuluševski. Foto: www.alesfevzer.com

Skandinavci so pred nekaj več kot 5000 gledalci povedli v 39. minuti, ko je Emil Forsberg zanesljivo izvedel enajstmetrovko. Drugi zadetek so dosegli v 88. minuti po protinapadu, svoje mojstrstvo je z izjemnim zaključkom pokazal vezist Tottenhama Dejan Kuluševski. "Tekma bi šla lahko tudi v drugo smer. V drugem polčasu je bilo opaziti željo, a na tej ravni je treba izkoristiti svoje priložnosti. V kazenskem prostoru moramo biti konkretnejši. Tekma je vendarle pokazala več dobrega, kot pa prinesla razloge za zaskrbljenost. Bilo je nekaj dobrih stvari, seveda pa bi imel raje dober rezultat kot vtis," je za Val 202 povedal selektor Matjaž Kek.

Zadetka s tekme Slovenija - Švedska
Prvo zrelo priložnost so si priigrali Slovenci, potem ko je Miha Zajc (na fotografiji) poslal nevaren predložek pred gol, Žan Celar pa je bil malce prekratek. Foto: www.alesfevzer.com

Slovenija nevarna iz protinapadov
Selektor Matjaž Kek je v osrčje obrambe kljub težavam s poškodbo postavil Miho Mevljo. Na bokih sta bila Gregor Sikošek in Petar Stojanović, v napadu sta priložnost dobila Žan Celar in Andraž Šporar.

Slovenija je na trenutke igrala kar všečno. Potem ko so imeli gostje v uvodu terensko premoč, je prva resneje zapretila. Miha Zajc je v 8. minuti z leve strani poslal nevarno žogo pred gol, Žan Celar je bil malce prekratek, žogo je lahko le oplazil, sicer bi bil Robin Olsen verjetno nemočen.

Na nasprotni strani je hitro sledil odgovor, Kuluševski je našel Aleksandra Isaka, njegov strel z glavo je ustavila vratnica.

Kapetan Jan Oblak je imel upravičeno nekaj pripomb na sojenje. Foto: Reuters

Šporar neučinkovit
Po 20 minutah igre je Slovenija izpeljala obetaven protinapad, Celar je podal Andražu Šporarju, ki pa je streljal preslabo. Po pol ure je sledila podobna, a še nevarnejša akcija, saj je bil Šporar (tokrat po podaji Stojanovića) sam pred Olsenom, ki je strel znova ubranil.

Slovenska mreža se je prvič zatresla, ko je francoski sodnik Ruddy Buquet po domnevnem prekršku Jake Bijola prestrogo pokazal na belo točko, Emil Forsberg pa je bil zanesljivi izvajalec, saj je šel Oblak v eno smer, žoga pa v drugo.

Oblak v 59. minuti vrhunsko posredoval
Ob polčasu je Šporarja zamenjal Benjamin Šeško. Selektor Matjaž Kek je želel v 65. minuti z Žanom Karničnikom in Sandijem Lovrićem dodatno poživiti igro. V tem času so Švedi dvakrat zapretili, najprej je bil Viktor Claesson nenadoma sam pred Oblakom, a se je zapletel, v 59. minuti pa je Kuluševski sprožil odličen strel, toda slovenski vratar se je izkazal s še boljšo obrambo.

Kek je tvegal še z Verbičem (na klop je odšel Mevlja, na mesto branilca se je z levega boka preselil Karničnik). Terenska premoč Sloveniji ni prinesla izenačenja, še najbolj razburljivo je bilo v švedskem kazenskem prostoru v 78. minuti, ko so serijsko poskusili Lovrić, Celar in Verbič, a so Švedi vse strele blokirali.

V 87. minuti je Švedska izpeljala šolski protinapad na desni strani, slovenska obramba ni dobro posredovala, Kuluševski pa je z natančnim zaključkom (strelom pod prečko) odločil zmagovalca.

Štiri tekme v enajstih dneh
To je bila tretja medsebojna tekma Slovenije in Švedske, ki ima zdaj dve zmagi (še iz leta 2008), leta 2016 pa se je končalo z 0:0. Slovenija bo v soboto odpotovala v Beograd, kjer jo v nedeljo čaka obračun s Srbijo. Prvič v svoji zgodovini bo Slovenija odigrala kar štiri tekme v enajstih dneh.

Začetna slovenska enajsterica. Foto: Reuters