Harry Kane je z evrogolom Anglijo popeljal v vodstvo. Foto: Reuters

Šlo je za 21. obračun omenjenih reprezentanc v zgodovini. Uspešnejši so Angleži, ki so slavili 12-krat, osemkrat se je tekma končala brez zmagovalca, enkrat so zmagali Poljaki, in sicer 6. junija 1973 v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ko je bilo 2:0. Med strelce sta se vpisala Robert Gadocha in Włodzimierz Lubanski.

Prvič sta se ekipi pomerili sicer 5. januarja 1966 na prijateljski tekmi, ki se je končala z 1:1. V teh kvalifikacijah sta se ekipi pomerili že 31. marca letos, zmagali so Angleži z 2:1, potem ko jih je v vodstvo v 19. minuti z bele točke popeljal Harry Kane. Jakub Moder je izenačil po slabi uri igre, pet minut pred iztekom rednega dela pa je srečanje na Wembleyju odločil Harry Maguire.

Prvi polčas se je končal brez zadetkov. Angleži so bili več časa pri žogi, a lepše priložnosti so si pripravili Poljaki. Foto: Reuters

Poljaki nekoliko nevarnejši
Prvi polčas je bil precej izenačen. Angleži so sicer pokazali več, a nekoliko lepše priložnosti so si vseeno priigrali gostitelji. V 15. minuti se je Jakub Moder znašel iz oči v oči z Jordanom Pickfordom, a mu je angleški vratar, ki si kruh služi pri Evertonu v Liverpoolu, strel v levi kot ubranil. Angleže je krasila lepa, kombinatorna igra, večkrat so 'skrili' žogo nasprotniku, ki je znova nevarno zapretil po pol ure igre. Tako kot Moder se je tudi Robert Lewandowski znašel sam pred Pickfordom, ki je po Poljakovem strelu po sredini ostal nepremagan. Po dveh minutah dodatka je glavni sodnik Daniel Siebert odpiskal konec prvega polčasa. Takoj zatem je z rumenim kartonom zaradi nešportnega vedenja kaznoval Harryja Maguira in Kamila Glika.

Takole je Kane svojo reprezentanco popeljal v vodstvo. Foto: Reuters

Bomba Kana utišala stadion
Igra iz prvega se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, v 72. minuti pa se je izid vendarle spremenil. Po napaki v poljski obrambi je žoga pristala pri Harryju Kanu. Kapetan angleške reprezentance ni omahoval, pogledal je proti golu in z dobrih 25 metrov silovito sprožil ter premagal vratarja Wojciecha Szczesnyja za 1:0. Več kot 60.000-glava množica navijačev je povsem utihnila.

Deset minut pred iztekom rednega dela srečanja je zadišalo po izenačenju, ko je rezervist Karol Swiderski blokiral Pickfordovo degažiranje. Gostujoči vratar je še v zadnjem trenutku ujel žogo pred golovo črto.

Damian Szymanski je v 92. minuti poskrbel za veliko veselje na Poljskem. Foto: Reuters

Rezervist Szymanski rešil točko
Ko je že kazalo, da bodo Angleži zdržali še zadnje nalete Poljakov, pa so v zaključku tekme prejeli izenačujoči zadetek. Robert Lewandowski je z leve strani pred vrata poslal uporaben predložek, ob Luku Shawu je skok dobil Damian Szymanski in zadel za 1:1. Val navdušenja na nacionalnem stadionu v Varšavi, Poljaki so prvi letos Angležem odščipnili točko.

Nemška reprezentanca se je v Reykjaviku znesla nad Islandijo. Znova je blestel Serge Gnabry, ki se je med strelce vpisal že v 4. minuti, izid ob polčasu je v 24. minuti postavil Chelseajev branilec Antonio Rüdiger. V nadaljevanju se je mreža Hannesa Halldorssona zatresla še trikrat, priznana pa sta bila zgolj dva zadetka. Najprej je po slabi uri igre ob levi vratnici zadel Leroy Sane, že nekaj minut pozneje je zadel Leon Goretzka, a so po ogledu posnetka VAR zadetek razveljavili zaradi prepovedanega položaja. Končni izid je v zadnji minuti rednega dela postavil Timo Werner. Foto: AP
Italijani so se na stadionu Mapei v Reggiu Emilii znesli nad Litovci, bilo je kar 5:0. Blestel je Moise Kean, ki je že v prvem polčasu dosegel dva zadetka, med strelce so se vpisali še Giacomo Raspadori, ki je zadel s strelom pod prečko, Giovanni Di Lorenzo, ki je zadel z roba kazenskega prostora, in Edgaras Utkus, ki je žogo poslal v lastno mrežo. Foto: Reuters

GRČIJA – ŠVEDSKA 2:1 (0:0)
Bakasetas 62., Pavlidis 78.; Quaison 80.

ITALIJA – LITVA 5:0 (4:0)
Kean 11., 29., Utkus 14./ag, Raspadori 26., Di Lorenzo 54.

SEVERNA IRSKA – ŠVICA 0:0
Seferović (Švica) je v 33. minuti zapravil 11-m, vratar Peacock Farrell mu je strel ubranil.

BELGIJA        6  5 1 0 21:4 16 točk
ČEŠKA          5  2 1 2  8:7  7
WALES          4  2 1 1  5:5  7
BELORUSIJA     5  1 0 4  6:15 3
ESTONIJA       4  0 1 3  6:15 1