Udinese je že na začetku prvenstva pripravil presenečenje. Foto: EPA
Udinese vodi nekdanji hrvaški nogometaš Igor Tudor.
Udinese vodi nekdanji hrvaški nogometaš Igor Tudor. "Začeti sezono z zmago, ki smo si jo popolnoma zaslužili, je zelo, zelo pomembno." Foto: EPA
V milanskem taboru sta nekdanja nogometaša Zvonimir Boban in Paolo Maldini. Foto: EPA

Vodilni in edini zadetek – priložnosti na tekmi ni bilo veliko, saj sta obe ekipi odigrali zelo taktično – je padel v drugem polčasu, in sicer po zaslugi dveh Rodrigov.

V 72. minuti je Argentinec Rodrigo De Paul izvedel kot, smer žoge je dobro spremljal Brazilec Rodrigo Becao, ki je z glavo streljal v spodnji desni kot.

V 75. minuti se je z odlično obrambo izkazal Gianluigi Donnarumma, s čimer je preprečil gol Kevina Lasagne in povišanje vodstva domače ekipe.

Nekaj minut pozneje je Milan zahteval 11-metrovko, saj je po njihovem mnenju eden od nogometašev Udineseja v kazenskem prostoru igral z roko, a je sodnik s pomočjo VAR-a odločil, da jim ta ne pripada, tako da je splavala zadnja priložnost Milančanov, da izvlečejo vsaj remi.

Trener Bologne Siniša Mihajlović, ki je preživel 40 dni v bolnišnici, saj se bojuje z levkemijo, je držal obljubo, ki jo je dal svojim varovancem, da ne bo manjkal na uvodni tekmi Serie A. Zapustil je bolnišnico in se z njimi odpravil v Verono, kjer so remizirali (1:1). Foto: EPA

Milan, ki se želi vrniti na pota stare slave, je novo sezono kljub prevetritvi ekipe – zamenjali so celotno ekipo, Paolo Maldini je postal tehnični direktor, Hrvat Zvonimir Boban glavni operativec, na trenerski stolček pa je sedel Marco Giampaolo – tako začel slabo.

Atalanta brez Iličića do preobrata
V dvoboju klubov dveh slovenskih nogometašev, Jasmina Kurtića s Spalom (igral je vso tekmo) in Josipa Iličića z Atalanto (ni bil v kadru zaradi kartonov), pa so se zmage veselili drugi (2:3).

Atalanta je po 27 minutah izgubljala z 2:0 – Federico di Francesco je po hitrem protinapadu zadel že v 7. minuti, 20 minut pozneje pa je mrežo zatresel še Andrea Petagna – velik del je opravil Igor, ki je odlično preigraval v kazenskem prostoru, nato je podal na desno stran, kjer je bil sam Petagna. Do polčasa je gostom uspelo zmanjšati zaostanek, ko je po predložku Hansa Hateboerja z glavo iz bližine zadel Robin Gosens. V drugem polčasu pa so po dveh golih Luisa Muriela – prvič je streljal natančno od daleč, nato je močno meril še z vrha kazenskega prostora – priredili popoln preobrat in osvojili tri točke.

Luis Muriel je junak Atalante, v drugem polčasu je zadel dvakrat. Foto: EPA

Juventus začel z zmago
En gol so videli tudi na tekmi Parma – Juventus (0:1).

Edini zadetek za Juventus je v 22. minuti dosegel kapetan Giorgio Chiellini. Žogo je poslal v mrežo po podaji Alexa Sandra, potem ko domači obrambi ni uspelo dobro izbiti žoge po strelu iz kota. Pred koncem prvega polčasa je mrežo zatresel tudi Cristiano Ronaldo, a je bil njegov zadetek po ogledu videoposnetka razveljavljen, ker je bil ob podaji Douglasa Coste za las v prepovedanem položaju. Portugalec je zapravil še nekaj priložnosti, dva strela mu je ubranil vratar Luigi Sepe.

Cristiano Ronaldo in Giorgio Chiellini proslavljata zadetek Juventusa. Foto: EPA

Parma je zapretila v sodnikovem dodatku, ko je Hernani s prostega strela streljal malo mimo vratnice.

Sarri manjkal zaradi pljučnice
Staro damo je s klopi vodil pomočnik trenerja Giovanni Martusciello, ki je bil po poročanju italijanskih medijev stalno v stiku z glavnim trenerjem Mauriziom Sarrijem, ki je za pljučnico zbolel v ponedeljek. Martusciello je bil zadovoljen s predstavo, še posebej v prvem polčasu.

Nihče od novincev ni začel tekme, jo je pa povratnik Gonzalo Higuain. Matthijs De Ligt je ostal na klopi, Adrien Rabiot je igral zadnje pol ure.

Sporne sodniške odločitve v Firencah
Napoli, ki je v treh od zadnjih štirih sezon italijansko prvenstvo končal na drugem mestu, je s 4:3 slavil v Firencah. Obe ekipi sta imeli na voljo po eno kontroverzno dosojeno 11-metrovko, trenerja Fiorentine Vincenza Montelle pa je razjezilo, ker sodnik Davide Massa ob koncu tekme ni pokazal na belo točko še po domnevnem prekršku nad Franckom Riberyjem, ki je odigral prve minute za svoje novo moštvo. Vstopil je v 77. minuti.

Lorenzo Insigne in Dries Mertens sta bila najzaslužnejša za zmago Napolija v Firencah. Neapeljčani so bili zadnjič prvaki pred 30 leti. Foto: EPA

Fiorentina je povedla v 9. minuti, ko se je žoga v gneči odbila v roko Piotra Zielinskega, po dolgem ogledu videoposnetka pa se je sodnik odločil za 11-metrovko. Izkoristil jo je Erick Pulgar, ki je v Firence prišel iz Bologne. Neapeljčani so z dvema zadetkoma ob koncu prvega polčasa na odmor vseeno odšli s prednostjo 2:1. Lorenzo Insigne je zadel z bele točke, potem ko so domači storili prekršek nad strelcem gola za izenačenje Driesom Mertensom. Sodnik kljub sporni situaciji ni preveril dogodka na videoposnetku. Dišalo je po simuliranju.

Na začetku drugega dela so gostitelji izenačili in nato še enkrat v 65. minuti, toda že dve minuti pozneje je sledil zadnji zadetek na tekmi in potrditev zmage Napolija. Odločilno akcijo so izpeljali Mertens, Jose Maria Callejon in Insigne, ki je mrežo zatresel z glavo.

Juventus in Napoli se bosta srečala že v naslednjem krogu v soboto, tekma bo v Torinu.

Temeljita prevetritev pri Interju
Inter, ki z novim trenerjem Antoniem Contejem in prenovljeno zasedbo cilja višje kot v preteklih letih, bo sezono začel v ponedeljek proti Lecceju. V klubu ne računajo več na muhastega Maura Icardija, Ivan Perišić je odšel v Bayern, Radja Nainggolan se je vrnil v Cagliari.

Novinci so Romelu Lukaku (Manchester United), Diego Godin (Atletico Madrid), Valentino Lazaro (Hertha), Stefano Sensi (Sassuolo) in Nicolo Barella (Cagliari), pred vrati črno-modrih je tudi Alexis Sanchez (Manchester United). Inter je imel v zadnjih 10 letih 13 trenerjev, na naslov čaka od leta 2010.