Zlatko Zahovič je takole spremljal prvi evropski poraz Maribora po lanskem novembru, ko je v Ljudskem vrtu prav tako z 0:1 slavil belgijski Zulte Waregem. Foto: www.alesfevzer.com

Mislim, da je Schalke pametno odigral in nas čakal. Zasluženo je zmagal. Bolje so začeli drugi polčas. Pobrali so nam vse odbite žoge in bili bolj nevarni. To je prevesilo tehtnico na njihovo stran. Malo nesrečno smo posredovali pri zadetku, žal se je žoga odbila naravnost Meyerju na nogo. Kljub temu smo lahko ponosni, kako smo predstavljali Maribor in Slovenijo v letošnji Ligi prvakov.

Aleksander Rajčević
Petar Stojanović
Petar Stojanović (levo) je v drugem polčasu predčasno odšel z igrišča zaradi bolečin v zadnji stegenski mišici. Obetavni mladenič je po dvakratnem zlomu nosu v Lizboni igral z zaščitno masko in dihal bolj skozi usta, kmalu pa ga čaka tudi operacija. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Bili smo enakovredni. Schalke si poleg zadetka ni priigral nekih velikih priložnosti. Priložnost Tavaresa v prvem polčasu bi lahko spremenila potek dogajanja v našo korist, a končalo se je, kakor se je. Včasih zmagaš, včasih izgubiš. Tako kot v Evropski ligi so na tej ravni potrebne izkušnje, Liga prvakov je nekaj popolnoma drugega. Upam na še več takšnih tekem.

Dare Vršič
Viole
Šov Viol v prvem polčasu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Zahovič med najbolj zasluženimi za uspehe
Maribor končal evropsko sezono
Meyer Schalkeju prinesel zmago v Ljudskem vrtu

Športni direktor nogometašev Maribora je sproščeno odgovarjal na številna vprašanja novinarjev v t. i. mešani coni. Pogosto prepusti takoj po tekmah prednost za komentiranje dogodkov na zelenici igralcem, ob koncu nastopov v Ligi prvakov pa si je vzel "pravico", da tudi sam potegne črto pod tem delom sezone in spregovori nekaj besed tudi o prihodnosti.

Zmagala je bolj sveža in ne boljša ekipa
"Fantje so danes odlično odigrali, po svojih najboljših zmožnostih. Lahko bi tudi mi zmagali, a nekje se je enostavno moralo poznati to, da smo v tej sezoni odigrali 15 tekem več kot Schalke. Zmagala je bolj sveža, in ne boljša ekipa. Zavedali smo se tega. Upali smo, da bomo prvi zadeli, saj potem dobiš neko dodatno energijo. Ko je Schalke dosegel gol, je bilo konec. Vseeno čestitam fantom. Na tekmo sem že pozabil, zdaj gledam zadnjih šest mesecev kot celoto. Že igrati Ligo prvakov so sanje. Biti konkurenčen v njej, pomeni toliko več. Priti do zadnje tekme, ki o nečem odloča, pa še več. Res moram čestitati igralcem in strokovnemu vodstvu za izjemen entuziazem in delo. Hvala tudi medijem za podporo. Spomladi bomo lahko osredotočeni le na slovensko ligo, kjer nas čaka velik boj za naslov prvaka," je povedal Zahovič.

Čeprav vajenega napornih jeseni, ga je zahtevnega pol leta izčrpalo. "Vedno iščeš energijo več. Ko živiš za to, kar delaš, je zelo težko opisati, kako adrenalinsko je vse skupaj. Nemogoče je spreminjati tisto, kar nam je prineslo uspeh. Moramo vlagati v mlade talente v Sloveniji in jih izbrusiti, to je naša pot. Ta pot je krvava, zato pa se veselim dopusta. Še naprej bomo nove moči iskali v slovenski ligi, to je jasno. Vse drugo oziroma sprememba politike bi bilo prvi korak k tistemu, kar je Maribor pred leti že doživel."

Pozimi se obeta en odhod
Prvi potrjen prestop je prihod bočnega branilca Erika Janže iz Domžal. "Podpisali smo že pogodbo. Gotovo bo nogometaš Maribora v prihodnji sezoni, če bo prišlo do dogovora, pa bo lahko naš igralec že januarja. Mitja Viler (ki igra na istem položaju na levi strani, op. a.) je prvi izvedel, da bo Janža naša okrepitev. Z Vilerjem smo zelo zadovoljni in bo tudi ostal naš, enostavno pa potrebujemo za takšno število tekem, kot jih imamo, na vsakem položaju po dva igralca."

Zahovič poleg Prekmurca napoveduje v Mariboru še tri nove obraze: "Gotovo bomo poskušali podpisati pogodbe s štirimi novimi nogometaši. Enega že imamo, za tri pa je po mojem mnenju tudi že kaj v predalu. Ni pa rečeno, da bodo vsi tu že januarja. Verjemite, da bi kot športni direktor raje pripeljal igralce, ki so gotovo dodana vrednost, a v tem prostoru, kjer smo, moramo zavihati rokave, strokovno delati, krvaveti, trpeti, biti s fanti in jih učiti vseh skrivnosti. Denarja nimamo toliko kot največji, imamo pa vse drugo. Ponosni smo na to. Klub z nastopom v Ligi prvakov ni obogatel, je samo stabilnejši. Obogati lahko s pokrovitelji in prodajo televizijskih pravic. Lahko rečemo le, da lažje delamo. Za vsak evro je treba še vedno garati." Kaj pa odhodi? "Mogoče eden, drugi bodo ostali."
Niti enega rumenega kartona
V vijoličastem taboru so se že pred tekmo zavedali, da je njihova največja slabost v boju z Nemci naporna sezona. "V prvem polčasu smo zelo dobro igrali, v drugem pa se je poznalo, da igramo že 35. tekmo v sezoni. Nismo imeli svežine. To je odločilo," je športnemu direktorju pritrdil trener Ante Šimundža.
Igralci Schalkeja so pretekli šest kilometrov več kot igralci Maribora. Tudi polni sektor neutrudnih gostujočih navijačev, ki so vseskozi glasno peli, je bil v boljši dnevni formi kot Viole. Ni bilo tiste resnično izjemne energije s tribun, ki je tolikokrat vodila Štajerce do velikih uspehov. Uradnega napovedovalca je bilo zaradi slabega ozvočenja vsaj na zahodni tribuni komaj slišati. Na takšni tekmi bi pričakovali tudi kakšen rumeni karton, a sodnik ni pokazal niti enega ... Videli pa smo pravi ognjemet že v 9. minuti za južno tribuno. Žal ni pomagal.

Filipović: Se vidimo naslednje leto

Domači nogometaši niso bili preveč razočarani po neuspelem naskoku na tretje mesto v skupini in nadaljevanje sezone v Evropski ligi. Če je klub izpod Kalvarije pred 15 leti ob premiernem nastopu v Ligi prvakov osvojil štiri točke, se je zdaj moral zadovoljiti s tremi. "Odigrali smo korektno tekmo proti dobremu tekmecu, ki že več let igra v Ligi prvakov in izkoristi vsako najmanjšo napako. Borili smo se po svojih močeh, imeli nekaj priložnosti, a jih nismo izkoristili. Schalkeju je to uspelo. Z dvignjenimi glavami se poslavljamo od Lige prvakov," je pripovedoval Željko Filipović, pred letom dni junak ob zmagi z 2:1 nad Wiganom, ki je pomenila prezimitev. Ljubljančan je po vodilnem zadetku gostov tudi tokrat poskušal zadeti od daleč, poskusil je trikrat, a žoga ni šla, kamor bi si želel.

Kaj se je po njegovem mnenju spremenilo v drugih 45 minutah, da je Schalke prevesil tehtnico na svojo stran? V kotih je bilo v prvem polčasu 3:0 za Maribor, v drugem 0:5 za knape iz Gelsenkirchna. "V napadu nismo zadržali nekaj žog, potem pa se je igra malo spremenila. Prepustili smo jim igro, zelo kakovostni igralci takšne situacije takoj prepoznajo in prevzamejo iniciativo. Posledica je bil zadetek po naši manjši napaki. Zadnjih pet, deset minut smo poskušali iz sebe iztisniti še zadnje atome moči." Filipović je druženje z novinarji končal v optimističnem slogu. Na vprašanje, kdaj bo Maribor naslednjič igral v Ligi prvakov, je namreč odgovoril: "Se vidimo naslednje leto."

Ibraimi tekmecem v DP-ju: Naj se vsi pazijo zdaj
Agim Ibraimi
si bo nastope Maribora v Ligi prvakov najbolj zapomnil po zapravljenih priložnostih, ki bi vijoličastim lahko prinesle evropsko pomlad. Zadnjo tekmo proti klubu z vrednostjo kapitala 446 milijonov evrov, kar ga uvršča na 12. mesto na svetu, pa je pokomentiral takole: "Schalke je pokazal, da je močan. V drugem polčasu je bilo preveč prostora med obrambo in napadalci, nismo bili kompaktni. Igrali smo z dolgimi žogami, a imajo v obrambi tri visoke igralce. Mogoče bi morali protinapade in polprotinapade odigrati bolj na boku. Nismo bili potrpežljivi in za to so nas kaznovali."

Po dobrih dveh mesecih premora bodo imeli Štajerci 21. februarja prvo tekmovalno preizkušnjo v novem letu v Ljubljani. Nasproti jim bo stala Olimpija. "Naj se vsi pazijo zdaj," je jasno sporočilo tekmecem v slovenskem prvenstvu poslal mariborski Makedonec, preden se je pridružil soigralcem na preddopustniškem druženju v klubskem baru pod tribuno stadiona v Ljudskem vrtu.