Slovenski odbojkarji bodo naslednjič na  igrišču že v sredo. Foto: Reuters
Slovenski odbojkarji bodo naslednjič na igrišču že v sredo. Foto: Reuters
Tine Urnaut in Sebastijan Škorc
Veselje Tineta Urnauta in Sebastijana Škorca po eni izmed osvojenih točk. Foto: EPA
Alen Pajenk
Alen Pajenk je zbral 13 točk. Foto: EPA

Ti so si v Innsbrucku tretje mesto v skupini C zagotovili z zmago nad Belgijci s 3:0. Na prvih dveh tekmah so izgubili proti Franciji (1:3) in Italiji (0:3). Ravno "azzurri" bodo tekmec Slovencev v morebitnem četrtfinalu, ki bo prav tako odigran na Dunaju.
Slovenija je na tretji tekmi predtekmovanja vodila z 2:0, a se nato morala reševati v petem nizu. Prvega je dobila s 25:18, drugega pa s 25:23, čeprav so večji del vodili Turki, tudi z 20:22. Tretji in četrti niz sta pripadla Turčiji s 25:16 in 25:19. V odločilnem petem nizu je bilo 15:12 za Slovenijo.
Urnaut ni imel svojega dne
Slovenci tokrat niso igrali najbolje, predvsem pri sprejemu (kapetan Tine Urnaut ni imel svojega dne), že v drugem nizu so imeli veliko sreče, v naslednjih dveh pa je prišlo do razpada sistema. A so se na koncu vendarle izvlekli, kot pravi selektor Veselin Vuković, pa je prav to kakovost dobrih ekip.

V prvem nizu so po manjših težavah in zaostanku s 3:5 hitro našli ritem. Po izjemnih servisih Alena Šketa so z delnim izidom 8:0 povedli s šestimi točkami prednosti. V nadaljevanju je prišla še serija dobrih servisov Andreja Flajsa, ki je poskrbel za vodstvo z 20:13 in Slovenci so prvi niz odločili v svojo korist.

Pomagali so jim tudi sodniki
Slabši sprejem na začetku drugega niza je povzročil zaostanek s 7:10, a so se Vukovićevi varovanci hitro zbrali in izenačili na 12:12. Nato so bolje igrali Turki, vodili še z 22:20, toda v končnici je Slovencem uspel preobrat. Pri izidu 23:23 so jim nekoliko pomagali tudi sodniki. Čeprav je bila žoga v avtu, so jim dodelili točko, nato pa so si tekmeci zaradi protestiranja prislužili še rumeni karton, zaradi tega kazensko točko in Slovenija je vodila 2:0.

"Tie break" začeli z vodstvom 4:0
V tretjem in četrtem nizu je bila slovenska reprezentanca podrejena. Turki so blesteli pri servisu in Vuković se je ob koncu tretjega niza odločil za pet menjav, ker je hotel za četrtega spočiti nekatere nosilce. A s tem težav ni rešil. Slovencem ni in ni šlo, njihovi tekmeci so povedli s 16:9, tako da hitro ni bilo dvoma, da bo zmagovalca odločil "tie break".

V njem so Slovenci po servisih Dejana Vinčića povedli s 4:0. Turki se niso dali in se približali na 11:12, več pa niso zmogli. Težko priborjeno zmago je Sloveniji zagotovil Šket z asom.
Izjavi po tekmi

Veselin Vuković, selektor Slovenije: "Mi smo jih želeli premagati bolj prepričljivo, gotovo smo si želeli privarčevati nekaj živcev. Toda Turki so nas kar malce presenetili, igrali so bolje kot na turnirju v Franciji, bolje kot proti Srbiji in Avstriji tu. To je bila specifična tekma za obe ekipi, bila je tretja v treh dnevih. Dejstvo je, da smo imeli v tretjem in četrtem nizu težave z njihovim servisom, da smo oba izgubili, a hočem na reči gledati pozitivno. Velika je stvar, da smo se potem vrnili, da smo v odločilnih trenutkih spet zaigrali odlično, imeli ves čas pod nadzorom peti niz in končno tudi tekmo. Kar pa je najpomembneje, dosegli smo drugo zmago in se uvrstili v drugi krog, kar je bil pred začetkom tudi naš cilj. Zato moramo biti zadovoljni. Igralce lahko pohvalim za pristop, za trud, seveda pa so bile tudi napake. A malo je takih reprezentanc, ki igrajo konstantno brez napak, samo poglejte malo rezultate po drugih skupinah."

Dejan Vinčić, podajalec Slovenije: "V petem nizu je prišlo do velikega padca. Nismo našli odgovorov na njihovo igro, imeli smo težave s sprejemom in posledično tudi z napadom. To nas je zaskrbelo, toda na srečo smo le pripeljali tekmo v našo korist. Malo smo tudi že utrujeni, mogoče smo šli po vodstvu 2:0 nekoliko z rezervo v nadaljevanje, vsekakor pa bodo bolj natančni odgovori, zakaj je prišlo do razpada sistema, postregle analize. Želeli smo si gladke zmage, a vsekakor nismo pričakovali lahkega dela, vzeli smo jih maksimalno resno. Vedeli smo, da znajo zagrabiti svoje priložnosti. Tudi sodniška napaka v njihovo škodo na koncu drugega niza jim je dala dodaten zagon. S tako igro, kot smo jo pokazali danes, do četrtfinala ne moremo, a upamo, da bomo po dnevu počitka v sredo pokazali pravi obraz. S kom bomo igrali v razigravanju za četrtfinale, nam je bolj ali manj vseeno."

SKUPINA A (Dunaj)

SLOVENIJA
- TURČIJA
3:2 (18, 23, -16, -19, 12)

Slovenija: Šket 25, Flajs in Pajenk po 13, Kamnik 8, Urnaut 6, Planinc in Vinčić po 3, Gasparini in Jakopin po 1.

Turčija: Coskun 29, Batur 18, Pezük 11, Subasi in Dünge po 10, Eksi 3.

500 gledalcev
AVSTRIJA - SRBIJA
0:3 (-16, -19, -16)

SRBIJA 3 3 0 9:1 9 SLOVENIJA 3 2 1 7:5 5 TURČIJA 3 1 2 5:6 4 ----------------------------------- AVSTRIJA 3 0 3 0:9 0

SKUPINA B (Karlovy Vary)
ESTONIJA
- PORTUGALSKA
3:0 (23, 17, 22)
ČEŠKA - RUSIJA
0:3 (-19, -14, -18)

RUSIJA 3 3 0 9:1 9 ČEŠKA 3 2 1 6:5 5 ESTONIJA 3 1 2 3:6 3 ----------------------------------- PORTUGALSKA 3 0 3 3:9 1

1:3 (23, -21, -18, -23)

SLOVAŠKA 3 3 0 9:4 8 BOLGARIJA 3 2 1 8:1 7 POLJSKA 3 1 2 5:7 3 ----------------------------------- NEMČIJA 3 0 3 3:9 0