Slovenski odbojkarji so na drugi tekmi  ostali brez točk. Foto: Marko Kovič
Slovenski odbojkarji so na drugi tekmi ostali brez točk. Foto: Marko Kovič
Nikola Kovačević
Nikola Kovačević je prispeval 14 točk za Srbijo. Foto: Marko Kovič
Slovenija - Srbija
Slovenci bodo v ponedeljek igrali še proti Turkom. Foto: Marko Kovič
Srbi so na lanskem svetovnem prvenstvu v Italiji osvojili bron. Foto: Marko Kovič
Največji uspeh srbske odbojke je zlata medalja na olimpijskih igrah leta 2000 v Sydneyju. Foto: Marko Kovič
Srbski blok je bil za Slovence prevečkrat previsok. Foto: Marko Kovič
Vid Jakopin, Matevž Kamnik in Alen Šket
Vid Jakopin, Matevž Kamnik in Alen Šket se jezijo nad sodnikovo odločitvijo. Foto: Reuters

Prvi niz je gladko dobila Srbija s 25:9, drugega pa s 25:23. V tretjem so Slovenci le strnili vrste, niz dobili s 25:23 in znižali na 1:2. V zadnjem so bili znova z istim izidom boljši Srbi, čeprav so Slovenci vodili z 18:15.
Katastrofalen prvi niz
Slovenci so kljub katastrofalnemu začetku dokazali, da lahko igrajo tudi proti najboljšim reprezentancam, pokazalo pa se je, da jim za uspehe na takih tekmah manjka predvsem nekaj izkušenj.

Bronasti z zadnjega svetovnega prvenstva so po nizu slovenskih napak hitro povedli s 5:1, sredi prvega niza je bilo že 15:4. Tudi zamenjava korektorja Mitja Gasparini - Alen Šket ni kaj veliko pomagala in Srbi so ekspresno prišli v prednost z 1:0. Realizacija Slovencev v napadu je bila le 23-odstotna.

Miljković preprečil izenačenje
Tudi na začetku drugega niza so Srbi spet ušli (6:0), a so se izbranci Veselina Vukovića v nadaljevanju le zbrali, se približali na 7:9 ter začeli bolje servirati, blokirati in zaključevati akcije. Po dobrih servisih Tineta Urnauta so pri izidu 23:22 prvič na tekmi povedli, vendar to izkušene srbske reprezentance ni zmedlo. Na 'sceno' je stopil njihov najboljši igralec Ivan Miljković, ki je najprej z blokom, nato pa še s točko v napadu svoji ekipi zagotovil vodstvo z 2:0.

Slovenci izkoristili četrto zaključno žogo
Uvod v tretji niz za Slovenijo znova ni bil dober (2:6), toda po zaslugi Urnauta je Vukovićevi izbrani vrsti le uspelo uloviti Srbijo pri 14. točki. Z asom Šketa je nato tudi povedla, prav Šket pa je poskrbel tudi za vodstvo z 21:19. Slovenci so vodili še s 23:19 in 24:20. Tri zaključne žoge so zapravili, četrte ne in tekma je bila spet odprta.

Srbom v končnici uspel delni izid 6:1
Modro-zeleni - takšni so novi dresi slovenske reprezentance - so dobro igro nadaljevali tudi v četrtem nizu. "Bombe" Šketa s servisne črte so jim po povsem izenačenem začetku prinesle vodstvo s 13:11, blok razigranega Alena Pajenka pa vodstvo s 15:12. Tri točke prednosti so imeli Slovenci do izida 18:15, nato pa je Srbom uspel delni izid 6:1. Povedli so za dve točki in, kot se je izkazalo na koncu, to je bilo dovolj za zmago.
Izjavi po tekmi

Veselin Vuković, selektor Slovenije: "Ne vem, kaj se je zgodilo v prvem nizu. Še vedno verjamem, da to ni bil strah, težko je v tem trenutku, polnem emocij, ugotoviti, kaj je šlo narobe. Vsekakor je bilo spoštovanje, a to ne bi smelo tako vplivati na igro. Srbija je z vsemi elementi izvedla pritisk, na katerega nismo imeli odgovora. Naredili smo ogromno napak, za kar nas je tekmec znal kaznovati. To je bil niz, ki ga moramo čim prej pozabiti. A kakovost ekipe se kaže tudi v tem, da se zna vrniti po takih dogodkih. Mi smo se, odigrali korektno tri nize, seveda pa se da še bolje, še imamo rezerve. V končnicah pa je bilo odločilno, da smo mi še mlada in neizkušena ekipa in pa seveda Miljković, ki je v teh trenutkih vzel reči v svoje roke. Verjamem, da smo se iz te tekme tudi kaj naučili, predvsem pa pridobili nekaj izkušenj. Zdaj se moramo osredotočiti na Turke, ki gotovo niso na ravni Srbije, kar pa še ne pomeni, da se nam za zmago ne bo treba potruditi."

Ivan Miljković, korektor Srbije: "V prvem nizu se je videlo, da so Slovenci pod pritiskom, a tudi mi smo odigrali vse tako, kot smo morali. Toda nato so se vrnili v igro in bili vso tekmo enakovredni. Na koncu je odločilo nekaj bolje odigranih žog. Za nas je ta zmaga zelo pomembna, z njo smo si najbrž zagotovili nastop v četrtfinalu."