Marija Šestak je že v prvi seriji preskočila 15 metrov, prevzela vodstvo in povečala apetite slovenske javnosti, vendar nato izgubljala mesto za mestom. Foto: EPA
Francoise Mbango Etone
32-letna Francoise Mbango Etone je dodala piko na i izjemni karieri, v kateri ima še dve srebrni kolajni s svetovnih prvenstev leta 2001 in 2003. Foto: Reuters
Yargelis Savigne
Svetovna prvakinja Yargelis Savigne je bila tokrat daleč od najboljše forme in je ostala brez medalje. Foto: EPA
Šestakova prvič čez magično mejo na prostem
Intervju z Marijo Šestak
Šestakova prek 15 metrov

Zasedla je šesto mesto, saj so tudi njene tekmice skakale odlično. Že v prvi seriji je potrdila napovedi, da je sposobna preseči 15-metrsko znamko, in z izjemno natančnim odskokom pristala pri 15,03 metra. V drugi seriji je dosegla izid 14,65 m, v četrti 14,46 m, v peti 14,47 m, v šesti pa 14,75 m. V tretji je prestopila.

Etonejeva ponovila Atene
Zlato medaljo je osvojila branilka naslova iz Aten, Kamerunka Francoise Mbango Etone, ki je najprej pristala pri 15,19 m, v drugi seriji pa postavila nov olimpijski rekord (15,39 m). Njen uspeh dobi še večje razsežnosti, če vemo, da zadnji dve sezoni ni tekmovala zaradi poškodbe in rojstva otroka. Rusinja Tatjana Lebedeva si je srebro priskakala s 15,32 m, Grkinja Hrisopiji Devetzi pa bron s 15,23 m. Obe sta popravili svoja letošnja najboljša izida. Prek 15 metrov sta "poleteli" še nova azijska rekorderka, Kazahstanka Olga Ripakova (15,11), in svetovna prvakinja, Kubanka Yargelis Savigne (15,05).

Ponosna na rezultat in uvrstitev
"En mesec sem sanjala teh 15 metrov. Ko sem to dosegla, sem rabila dve seriji, da spet pridem k sebi in se skoncentriram. Na splošno gledano sem res dobro skakala, dosegla sem to, kar sem želela - skok prek 15 metrov. Ponosna sem na rezultat in uvrstitev. Z optimalno izvedbo bi mogoče lahko skočila 15,10 ali 15,15 metra, vendar to vseeno ne bi bilo dovolj za medaljo. Dosegla sem najboljši izid v karieri na prostem, lahko sem vesela. Druge so preveč dobro skakale za kaj več. V Atenah bi bila s tem izidom tretja. Da bo za medaljo treba skočiti 15,23 metra, si nisem mislila. Vesela sem, da sem bila del take tekme, ki je bila verjetno najboljša v zgodovini. Uživala sem," je po odličnem dosežku povedala Šestakova, ki je bila lani na svetovnem prvenstvu v Osaki z izidom 14,72 metra peta.

V dvorani že skočila 15,08 metra
Zanimivo je, da tudi tam z današnjim najboljšim skokom ne bi prišla na zmagovalni oder, saj bi morala skočiti centimeter več. Prejšnji državni rekord 14,92 je postavila 3. junija 2007 v Ljubljani. Februarja je v Atenah v dvorani pristala pri 15,08 metra, na marčevskem dvoranskem svetovnem prvenstvu v Valencii pa je osvojila bron.

Tudi Prezelj dobro opravil nalogo
Rožle Prezelj
se je s preskočenimi 225 cm uvrstil v torkov finale skoka v višino. Na 215, 220 in 225 cm je bil uspešen v prvem poskusu, na 229 cm pa je letvico trikrat podrl.

Danes so bile na sporedu še štiri končne odločitve - maraton (Ž), 100 m (Ž), 3.000 m (Ž) in 10 km (M).