Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce je ubranila olimpijsko krono na sto metrov, zdaj pa se vsi sprašujejo, ali bo to v nedeljo uspelo tudi njenemu rojaku Usainu Boltu. Foto: Reuters
Mo Farah
V teku na 10.000 metrov, katerega poraženci so bili Kenijci in pa legendarni Kenenisa Bekele, je Mo Farah uprizoril dolg finiš, v katerem mu nihče ni mogel do živega. Foto: Reuters
Greg Rutherford
Greg Rutherford je bil najboljši v skoku v daljino in po Tokiu 1964 ima Velika Britanija v tej disciplini spet zlato medaljo. Foto: Reuters
Jessica Ennis
Jessica Ennis je z odličnim tekom na 800 metrov potrdila zlato medaljo v sedmeroboju. Foto: Reuters

Farah je bil suveren v dolgem finišu in je Veliki Britaniji v soboto prinesel še tretjo zlato atletsko medaljo (po skakalcu v daljino Gregu Rutherfordu in sedmerobojki Jessici Ennis). Drugi je bil presenetljivo njegov partner na treningih Američan Galen Rupp, tretji pa Etiopijec Tarisu Bekele. Njegov brat Kenenisa, branilec naslova, ki se bo v naslednji sezoni lotil maratonskega teka, je bil za sekundo in stotinko prekratek za novo medaljo.

100 m: Jamajka uspešnejša od ZDA
V najprestižnejši disciplini, teku na sto metrov, je Jamajka premagala ZDA. Svetovna prvakinja Carmelita Jeter je bila z 10,78 tri stotinke počasnejša od branilke olimpijskega naslova, 152 cm visoke Fraser-Pryceve, uspeh Jamajke pa je z bronom dopolnila Veronica Campbell-Brown (10,81).

Prvo olimpijsko zlato za Hrvaško po osmih letih
V finalu metu diska je 22-letna evropska prvakinja Sandra Perković Hrvaški priborila prvo londonsko zlato. Z izidom 69,11 je v tretji seriji popravila tudi državni rekord. Srebro je osvojila Rusinja Darja Piščalnikova, ki je letos disk že vrgla več kot 70 metrov, bron pa svetovna prvakinja Kitajka Janfeng Li. Hrvaška na igrah v Pekingu 2008 ni osvojila zlate medalje.

Rutherford do zlata z le 8,31 m dolgim skokom
V skoku v daljino je bil najboljši 25-letni Britanec Greg Rutherford. Za zlato je zadoščal že izid 8,31 metra (najmanj v zadnjih 40 letih - tudi takrat, igre so bile v Tokiu, je zmagal Britanec, in sicer Lynn Davies), kar je zmogel v četrti seriji, ko je za deset centimetrov popravil svoj dosežek iz druge serije. Drugi je bil Avstralec Mitchell Watt z 8,16, ki je bil tudi na lanskem SP-ju srebrn. Branilec naslova Irving Saladino iz Paname je izpadel v kvalifikacijah.

Ennisova najbolj vsestranska atletinja
80 tisoč ljubiteljev atletike na stadionu je bilo spet navdušenih, ko je Britanka Jessica Ennis osvojila zlato medaljo v sedmeroboju. Zadnjo disciplino, tek na 800 metrov, je zmogla v najhitrejšem času 2:08,65. Pri dobitnici srebra je bila velika zmeda. Nemko Lilli Schwarzkopf so namreč diskvalificirali, ker naj bi na 800 metrov tekla zunaj proge, toda po pritožbi so ji "vrnili" medaljo.

Drama branilca naslova v hoji na 20 km
V hoji na 20 km je bil najboljši 19-letni Kitajec Ding Čen, ki je z izidom 1:18:46 za 13 sekund popravil olimpijski rekord. 21-letni Erick Barrondo je Gvatemali priboril prvo olimpijsko medaljo. Branilec naslova in svetovni prvak Rus Valerij Borčin se je v finišu, ko se je boril za bron, zgrudil od izčrpanosti. Do cilja ni prišel.

LaRue prehitel evropskega prvaka
Slovenci smo zvečer navijali za Brenta LaRueja, ki se sicer ni uvrstil v finale na 400 metrov ovire, toda s svojim nastopom je presegel pričakovanja. Tekel je 49,45 in bil v zadnji (tretji) polfinalni skupini (po odličnem finišu) tretji, skupno pa trinajsti. Premagal je celo evropskega prvaka iz Helsinkov Rhysa Williamsa (49,63).

Ko je videl Williamsa, je pospešil
"
Nisem pričakoval, da bom osvojil 13. mesto, to je res lep dosežek. Danes sem imel zelo močan finiš in sem zelo vesel. Ko sem videl Williamsa, ki je izjemen tekač, sem še bolj pospeševal in ga prehitel. Imel sem le nekaj težav na osmi oviri,” je povedal LaRue, ki bi moral biti za neposredno uvrstitev v finale drugi v svoji skupini oziroma bi moral teči sekundo in 26 stotink hitreje, da bi se med elitno osmerico uvrstil po času.

Šutejeva 30 cm za letošnjo znamko
Tina Šutej je izpadla v dopoldanskih kvalifikacijah skoka ob palici. Najprej je brez težav preskočila 410 in 425 centimetrov, nato pa bila trikrat neuspešna na višini 440 centimetrov. "Na 4,40 m sem imela premehko palico in zato te višine nisem preskočila,” je povedala 23-letna Šutejeva. Zasedla je končno 19. mesto. Letos je že preskočila 455 cm.

Mednarodna atletska zveza je potrdila dopinško preiskavo proti Belorusu Ivanu Tihonu, ki se ni pojavil v petkovih kvalifikacijah meta kladiva. Nesojenega tekmeca Primoža Kozmusa je zveza začasno suspendirala, predtem pa je zaprosila nacionalno zvezo, da naj ne potuje na olimpijske igre v London.

Najhitrejši presenetljivo Ryan Bailey
Medtem je svet že v pričakovanju nedeljskega finala na 100 metrov. Usain Bolt je v prvem krogu tekel 10,09. Najbolj je navdušil najmanj prepoznavni od ameriških šprinterjev Ryan Bailey, ki je odtekel osebni rekord 9,88 sekunde, kar je bil najboljši čas v prvem krogu na olimpijskih igrah.