Hrvaški vaterpolisti so prvič osvojili naslov olimpijskih prvakov. Leta 1996 so zaigrali v finalu, kjer pa so morali priznati premoč Španiji (7:5). Foto: Reuters
Ratko Rudić in Maro Joković
Hrvaški selektor Ratko Rudić je po zadnjem sodnikovem žvižgu skočil v bazen in zmago v finalu proslavil z najboljšim hrvaškim strelcem Marom Jokovićem, ki je zadel tri gole. Foto: Reuters

Pred začetkom turnirja so bili glavni favoriti za zlato odličje Srbi, številni so veliko možnosti pripisovali tudi Madžarom, ki so naslov prvaka osvojili na zadnjih treh olimpijskih igrah (2000, 2004, 2008), a sta presenetili prav izbrani vrsti Hrvaške in Italije, ki sta zaigrali v finalu. Italijanom je v prvi četrtini še kazalo dobro (1:2), nato pa se je njihova barka začela počasi potapljati.

Odločilni druga in tretja četrtina
Valentino Gallo
in Maurizio Felugo sta poskrbela za dvojno vodstvo Italije, a je še pred koncem prve četrtine zaostanek prepolovil Ivan Buljubašić. V drugi in v tretji četrtini so bili Hrvati razred zase, zadeli so štiri gole, prejeli le enega. Dobre tri minute pred koncem so vodili že z 8:4, poti nazaj za Italijane ni bilo več. Do konca srečanja so veliko prednost le še branili, Italijanom je uspelo zaostanek še nekoliko zmanjšati, za povratek jim je zmanjkalo časa. Dve minuti pred koncem je zadel Christian Presciutti, sekundo pred zadnjim sodnikovim žvižgom pa je žogo v mrežo poslal še Felugo.

V tekmi za tretje mesto so se udarili Srbi in Črnogorci. Prvi so zmagali za gol razlike (12:11), malo je manjkalo, da bi se tekma prevesila celo v podaljšek, potem ko so v zadnjih sekundah Črnogorci napadali iz obupa in dvakrat zadeli okvir gola.