Jelena Isinbajeva je znova ostala brez zlate medalje. Na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih je ostala brez odličja, tokrat je izvlekla bron, a razočaranje je bilo očitno. Foto: Reuters
Jennifer Suhr
Jennifer Suhr je po srebru v Pekingu tokrat stopila še stopničko višje. Foto: Reuters
Felix Sanchez
Felix Sanchez, ki se je rodil na Floridi, kjer tudi trenira, se je zmagoslavno vrnil po hudi poškodbi. Foto: Reuters
Kirani James
Kirani James je v teku na 400 metrov Grenadi pritekel prvo olimpijsko odličje v atletiki. Foto: Reuters
Nadežda Ostapčuk
Nadežda Ostapčuk je kar štirikrat sunila kroglo več kot 21 metrov, kar ni uspelo nobeni drugi atletinji. Foto: Reuters

Svetovna rekorderka in branilka naslova Isinbajeva je preskočila le 4,70 metra, nato pa ni bila uspešna na 4,75 m, en poskus je pustila še za 4,80 m, a ji tudi zadnji skok ni uspel. Suhrjeva je v drugem poskusu zmogla 4,75 m, kar je uspelo tudi srebrni Kubanki Yarisley Silvi.
Zgodovinsko zlato za majhno Grenado
je v teku na 400 metrov Grenadi pritekel prvo olimpijsko odličje nasploh (43,94). Grenada je najmanjša država (109.000 prebivalcev) v zgodovini olimpijskih iger, ki je osvojila zlato medaljo. Srebro je osvojil Leguelin Santos iz Dominikanske republike (44,46), bron pa Lalonde Gordon iz Trinidada in Tobaga (44,52).

V videonovici desno si lahko ogledate podelitev srebrne medalje Primožu Kozmusu.

Sanchez drugič na olimpijskem prestolu
je po osmih letih znova postal olimpijski prvak v teku na 400 metrov z ovirami. 34-letni legendarni tekač iz Dominikanske republike je s časom 47,63 pritekel do prve medalje na velikih tekmovanjih po letu 2007.

Drugi je bil Američan Michael Tinsley (47,91), bron pa je pripadel Portoričanu Javierju Culsonu (48,10). Razočaran pa je bil svetovni prvak, domačin Dai Greene, saj je pred svojimi navijači ostal brez medalje na četrtem mestu. Branilec naslova Angelo Taylor je končal na 5. mestu in mu ni uspelo osvojiti tretjega olimpijskega zlata (zmagal je v Sydneyju leta 2000 in v Pekingu 2008).
Zmago posvetil pokojni babici
34-letni Sanchez je na olimpijskih igrah zmagal že v Atenah leta 2004, svetovni prvak pa je bil leta 2001 v Edmontonu in dve leti pozneje v Parizu. Slavje Sancheza je bilo nato precej čustveno, saj je zlato medaljo posvetil svoji babici, ki je umrla tik pred njegovim nastopom v Pekingu, kjer se nato ni prebil v polfinale. “Ne morem verjeti. Ta zmaga mi pomeni ogromno, želim si, da bi bila lahko babica z mano, a zmago posvečam njej,” je dejal Sanchez. Čustva so ga premagala tudi na zmagovalnem odru, saj je ob igranju himne zajokal, gledalci pa so ga nagradili z bučnim aplavzom.
Ostapčukova gladko ugnala Adamsovo
je v suvanju krogle osvojila zlato odličje. Belorusinja, bronasta iz Pekinga 2008, je kroglo sunila 21,36 m v tretjem poskusu. Srebro je z 20,70 m osvojila branilka naslova Novozelandka Valerie Adams, bronasta pa je bila Rusinja Jevgenija Kolodko (20,48 m).
Zaripova najhitreje letos v "steeplu"
Rusinja Julija Zaripova je v teku na 3.000 metrov z zaprekami svetovnemu dodala še olimpijski naslov (9:06,72), dosegla je tudi najboljši izid letošnje sezone. Srebro je osvojila Tunizijka Habiba Ghribi (9:08,37), do brona pa je prišla Etiopijka Sofia Assefa (9:09,84). Branilka naslova iz Pekinga Gulnara Galkina je odstopila.
Schwarzer priznal jemanje dopinga in končal kariero
Italijanski tekmovalec v hitri hoji Alex Schwarzer je priznal, da je jemal nedovoljena poživila, in sporočil, da končuje kariero. Italijanski olimpijski komite je najprej sporočil le, da so zaradi pozitivnega dopinškega testa iz ekipe izključili enega športnika. Imena niso razkrili, a je časnik La Gazzetta dello Sport takoj sporočil, da gre za južnotirolskega atleta Schwarzerja, dobitnika zlate olimpijske medalje iz Pekinga v hoji na 50 km.

Zdaj je dopinški grešnik tudi priznal napako in obenem sporočil, da je njegove kariere konec. “Naredil sem napako. Moje kariere je konec. Rajši me ne sprašujte, kako se počutim. Želel sem biti močnejši na olimpijskih igrah, a sem naredil napako. Popolnoma sam sem se odločil za to in tudi prevzemam odgovornost za svoje dejanje,” je dejal 28-letni južnotirolski športnik, ki je zaročen z umetnostno drsalko Caroline Kostner.

V Schwarzerjevem vzorcu, odvzetem konec junija na pripravljalnem taboru v Oberstdorfu, so našli sledi eritropoetina. Italijanski atlet bi moral v Londonu štartati v sobotni preizkušnji v hitri hoji na 50 km, kjer bi branil prvo mesto iz Pekinga, 20-kilometrsko preizkušnjo pa je izpustil, uradno zaradi prehlada. Letos je sicer na krajši razdalji dosegel državni rekord, a je nato julija sporočil, da se bo posvetil le 50-kilometrski preizkušnji.

V zadnjem času je treniral pod vodstvom Micheleja Didonija, svetovnega prvaka na 20 km iz leta 1995. Schwarzer je največji uspeh poleg olimpijske zmage dosegel na svetovnih prvenstvih, kjer je bil bronast v letih 2005 in 2007, predlani pa je bil evropski podprvak.