Rajmond Debevec je po Sydneyju 2000 in Pekingu 2008 še tretjič osvojil olimpijsko medaljo. Foto: STA
Rajmond Debevec
Rajmond Debevec je v kvalifikacijah 100 krogov zbral v prvi in četrti seriji, v preostalih pa po 99. V finalu pa je zbral kar 105 krogov. Foto: Reuters

Olimpijski prvak je postal Belorus Sergej Martinov (705,5), drugi je bil Belgijec Lionel Cox (701,2), ki pred tekmo ni sodil v najožji krog favoritov. Čeprav Debevec nastopa že na svojih osmih igrah, se je v tej disciplini sploh prvič uvrstil v finale. Za 49-letnika je to že tretja medalja, drugi dve je osvojil z istim orožjem v trojnem položaju (zlato v Sydneyju in bron v Pekingu).

Bogat olimpijski program lahko spremljate na TV Slovenija 2, MMC TV in Valu 202.

Zahvalil se je celotni slovenski javnosti
"Finale sem streljal izjemno dobro, imel sem nekaj sreče. Tehnično sem finale izpeljal tako, kot je treba. Izkoristil bi priložnost in čestital Urški Žolnir ter veslaškemu dvojcu Čop/Špik. Dali so mi dodaten navdih, da zmorem in da se lahko borim tudi sam, saj potem pritisk ob velikih pričakovanjih ni bil več tako velik. Rad bi se zahvalil tudi slovenski javnosti," je po novem velikem uspehu mirno razlagal slovenski junak.

Velika prednost Belorusa in Belgijca
V kvalifikacijah je Debevec zbral 596 krogov, kar je bilo dovolj za tretji izhodiščni položaj. Martinov je osmič v karieri dosegel najvišje mogoče število krogov (600 krogov), Cox je bil blizu (599), s tem pa sta si nabrala veliko prednost pred vsemi drugimi finalisti, ki so nanizali 595 krogov.

Zgodnji prihod v London se je obrestoval
"Moram priznat, da sem bil nervozen pred tekmo. Na treningih sem streljal dokaj zanesljivo. V težkih razmerah sem zmožen doseči dober rezultat. Moja prednost je bila, da sem prišel na trening na strelišče že takoj, ko je bilo to možno, torej 17. julija. V dneh, ko sem se pripravljal, so bile stalno težke razmere in to je zagotovo pripomoglo k temu, da sem imel pravilen pristop. Čakal sem samo na določeno smer vetra, več preglavic mi je povzročilo predvsem spreminjanje svetlobe. Na začetku je bilo oblačno, kar je perfektno, kasneje pa je posijalo sonce, ki mi je povzročilo nemalo preglavic. Na neparnih strelskih mestih so postavljene table, ki označujejo številko strelskega mesta. Od teh tabel mi je močan odsev povzročal zelo veliko težav," pa je opisal svoj nastop v kvalifikacijah.

Cox bi skoraj zapravil prednost
V finalu je bil Debevec izjemno miren, saj mu je uspel drugi najboljši izid finala (105,0). Pol kroga več je nanizal le Martinov. Debevec je bil celo blizu srebru, a je Coxu uspelo ohraniti 0,2 kroga prednosti.

Pred trojnim položajem nima velikih upov
Najboljšega slovenskega strelca do zdaj v ponedeljek čaka še nastop v paradni disciplini v trojnem položaju, kjer pa zadnje mesece ni več tako konkurenčen. "Z malce sreče se lahko borim za vstop v finale, več bo zelo težko," kljub olimpijski medalji ostaja na realnih tleh.