Peter Prevc je Slovencem polepšal nedeljski večer. Foto: STA
Peter Prevc
21-letni Prevc je spet dokazal, da je mož za velike tekme. Ker bo na veliki skakalnici lahko še bolj sproščen, bo spet med favoriti za vrh. Foto: Reuters
Popoln dan za Kamila Stocha: v obeh serijah je bil najboljši. Foto: Reuters
Peter Prevc
Prevc veliko pričakuje tudi od preostalih dveh tekem v Sočiju, kjer bo zdaj lahko nastopil precej razbremenjen. Foto: STA

Zmagal je Poljak Kamil Stoch, ki je z veliko prednostjo vodil že po prvi seriji. Naredil je tisto, kar ni uspelo njegovemu velikemu rojaku Adamu Malyszu, osvojiti zlato olimpijsko medaljo. Na zmagovalni oder se je povzpel še svetovni prvak Norvežan Anders Bardal.

Stoch upravičil vlogo prvega favorita
Prevc je bil po prvi seriji tretji. V finalu je ohranil mirne živce in po 99 metrov dolgem skoku pristal v telemark. Takoj je bilo jasno: to je vodstvo, to je medalja! Ko ga Bardal ni prehitel, so bile vse oči uprte le še v Stocha. Svojo nalogo je opravil brezhibno, Petra Prevca je preskočil za štiri metre in pol in tudi Prevc mu je lahko le zaploskal za veličastno predstavo.

Risi na pravi tekmi krepili moštveni duh
Po velikem uspehu je Prevc stekel k slovenski hokejski reprezentanci, ki je na prizorišču navijala za skakalce. To je druga posamična olimpijska medalja za slovenske skoke. Prvo, takrat bronasto, je leta 1988 osvojil Matjaž Debelak.

Podelitev kolajn bo v ponedeljek ob 17.10. Ogledali si jo boste lahko na TV Slovenija 2 in MMC-ju!

Kranjec zaradi poškodbe počival

Odlično je nastopil tudi Jernej Damjan in končal na 9. mestu. Na svojih tretjih igrah se tako veseli najboljše uvrstitve. Jurij Tepeš je bil po slabšem finalnem skoku 26., a mu "stotica" iz prve serije vliva upanje pred tekmo na veliki skakalnici. Robert Kranjec zaradi poškodbe ni nastopil.

DALJAVE SLOVENCEV1. serija2. serija
Jurij TEPEŠ 100,0 m 93,0 m
Jernej DAMJAN 99,5 m 101,0 m
Peter PREVC 102,5 m 99,0 m

Ammann tokrat le 17.
Večerna tekma je potekala v ugodnih vetrovnih razmerah, zato zgolj s srečo slabši tekmovalci niso mogli mešati štren. Da je vse na svojem mestu, pove podatek, da sta na prvih dveh mestih skakalca, ki tudi vodita v svetovnem pokalu. Nekateri velikani skokov so bili daleč od medalj. Gregor Schlierenzauer je bil 11., Thomas Morgenstern (zanj je zmaga že to, da se je po hudem padcu v Kulmu tako hitro vrnil v karavano) 14., štirikratni olimpijski prvak in branilec naslova Simon Ammann 17.

Prevc je mojster za velike tekme
21-letni Peter Prevc iz Dolenje vasi je v svetovnem pokalu dolgo čakal na prve stopničke in na prvo zmago, zato pa je na velikih tekmovanjih precej "neučakan". Na lanskem svetovnem prvenstvu si je priboril dve medalji, v Sočiju pa spet dokazal, da je mož za velike tekme. Prvi skoki v Sočiju sicer niso bili ravno idealni, toda ko je šlo zares, je dokazal svojo vrednost.

V deželi, kjer je nekoč vladal car Peter Veliki, je izkoristil že prvo priložnost za svojo prvo olimpijsko medaljo. Naslednja bo v soboto na veliki skakalnici.

Čestitkam Prevcu so se pridružili tudi predstavniki slovenskega političnega vrha. Čestitali so mu predsednik države Borut Pahor, predsednik državnega zbora Janko Veber, slovenska vlada in minister za šport Jernej Pikalo. Ta je med drugim zapisal: "Ime Slovenije ste znova ponesli v svet ter potrdili, da ste izjemen športnik. Vaš dosežek je nagrada za vložen trud in trdo delo ter dodatna spodbuda za vse ostale naše športnice in športnike, ki jih nastopi v Sočiju še čakajo."

Končni vrstni red:      daljave   točke