Elaine Thompson je za deset stotink ugnala Schippersovo. Foto: Reuters
Tianna Bartoletta
30-letna Tianna Bartoletta je že leta 2005 v Helsinkih postala svetovna prvakinja, najboljša na svetu je bila tudi lani v Pekingu. Zelo dobra je tudi v šprintu na 100 metrov, a je v Riu izpadla v polfinalu. Foto: Reuters
Kristi Castlin, Brianna Rollins in Nia Ali
Kristi Castlin, Brianna Rollins in Nia Ali se veselijo trojne ameriške zmage. Foto: Reuters
Conseslus Kipruto
Če Conseslus Kipruto ne bi proslavljal že sto metrov pred ciljem in pozdravljal občinstva, bi bil bržkone novi olimpijski rekord pod osmimi minutami. Foto: Reuters
Schippersovi je vseeno za srebro

Jamajčanka je v soboto dobila tudi tek na 100 metrov. Z odličnim štartom si je priborila lepo prednost pred svetovno prvakinjo Schippersovo, ki je zmanjšala zaostanek, a ji Thompsonove ni uspelo prehiteti. Bron je osvojila Američanka Tori Bowie (22,15).

S tema zmagama je šele prva atletinja s takšnim dosežkom na olimpijskih igrah po Američanki Florence Griffith Joyner, ki ji je to uspelo leta 1988 v Seulu.
"Vedela sem, da bo nevarna, ker ima dober finiš. Dobro se je izšlo, imam zlato, zato se ne morem pritoževati. Premagati Dafne Schippers je vedno težko, še posebej, ker imam naporno sezono," je pojasnila Thompsonova.
Bolt ostal brez dveh tekmecev na 200 m
Moški so opravili vse tri polfinalne teke na 200 metrov. Usain Bolt se je v drugi skupini iztekel v cilj in zmagal z 19,78. V tretji skupini je Justin Gatlin osvojil le tretje mesto (20,13), kar ni bilo dovolj za finale. Popolnoma je odpovedal drugi Jamajčan Yohan Blake (20,37). Finale bo v petek ob 3.30.
"Ta izid pomeni, da sem na pravi poti. Počutil sem se super in upam, da bom tudi jutri podobno razpoložen. Upam, da bom dobil ugodno progo, recimo šest ali sedem," je po polfinalu razmišljal Bolt in se dotaknil tudi neuspeha Gatlina: "Nisem popolnoma presenečen. Že na 100 metrov je upočasnil, mislim, da ima težave z bolečinami. Ni se lahko kosati z mlajšimi tekmeci."

Bartoletta prvakinja v skoku v daljino
Tianna Bartoletta je v finalu skoka v daljino v peti seriji skočila 7,17 metrov in si zagotovila zlato odličje. Svetovna prvakinja je v napetem finalu le za dva centimetra ugnala branilko naslova iz Londona 2012, rojakinjo Brittney Reese. Tretje mesto je pripadlo Ivani Španović, ki je s 7,08 v peti seriji postavila nov srbski rekord.

Darja Klišina, edina ruska atletinja, ki so ji dovolili nastopiti v Riu de Janeiru, je zasedla 9. mesto. 25-letna evropska dvoranska prvakinja leta 2011 in 2013 je skočila 6,63 metra.
"Dobro se počutim. Čutim, da imam podporo drugih športnic, kar pa se tiče tekmovanja, nisem mogla nastopiti dosti bolje. V preteklih dneh sem morala izpustiti pol treningov," je potožila Rusinja.
Trojna zmaga Američank na visokih ovirah
Brianna Rollins
je upravičila vlogo favoritinje v teku na 100 metrov z ovirami (12,48). Tudi srebro in bron sta osvojili atletinji iz ZDA. Drugo mesto je zasedla Nia Ali (12,59), tretje pa Kristi Castlin (12,61). Na olimpijskih igrah v Riu je manjkala svetovna rekorderka Kendra Harrison, ki je na ameriškem prvenstvu v Eugenu končala le na 6. mestu. 22. julija je na mitingu Diamantne lige v Londonu tekla 12,20 in s tem izboljšala 28 let star rekord Bolgarke Jordanke Donkove (12,21).

Kipruto poskrbel za nadaljevanje kenijske prevlade

Tek na 3.000 m z zaprekami ostaja kenijska paradna olimpijska disciplina. Conseslus Kipruto je z olimpijskim rekordom 8:03,28 nasledil rojaka Ezekiela Kemboia, ki je ostal brez medalje.
Komaj 21-letni Kipruto si je zmago zagotovil v zadnjem krogu, ko je vključil turbopogon in za seboj pustil vso konkurenco, tudi izjemno močnega Američana Evana Jagerja. 34-letni Kemboi, olimpijski prvak v Londonu 2012 in Atenah 2004, je v cilj prišel na tretjem mestu, vendar so ga zaradi prestopa diskvalificirali. Bron je dobil Francoz Mahiedine Mekhissi, ki je tudi vložil pritožbo zaradi prestopa Kemboia. To je že njegova tretja zaporedna olimpijska medalja na tej razdalji.

Ko je Kipruto začutil, da bo zlato njegovo, je že med tekom navdušeno mahal občinstvu in se veselil zmage. A medtem ko je Kipruto proslavljal že pred zadnjo zapreko, ki jo je preskočil sonožno, je 27-letni Američan Jager s silovitim šprintom prehitel Kemboia in pritekel do srebra. Kenija je od leta 1968 in prvega nastopa na olimpijskih igrah že enajstič zmagala v moškem "steeplechasu", pri čemer so zaradi bojkota izpustili Montreal 1976 in Moskvo 1980.