Floyd Mayweather in Manny Pacquiao sta imela v torek v Las Vegasu novinarsko konferenco. Foto: EPA
Floyd Mayweather in Manny Pacquiao sta imela v torek v Las Vegasu novinarsko konferenco. Foto: EPA
Floyd Mayweather in Manny Pacquiao
Velikanski videozaslon promovira dvoboj stoletja na pročelju hotela MGM. Foto: EPA
Letalo airbus A320 letalske družbe AirAsia s fotografijo Mannyja Pacquiaa
Letalo airbus A320 letalske družbe AirAsia s fotografijo Mannyja Pacquiaa po pristanku v Manili. Foto: EPA
Mayweather in Pacquiao pred obračunom stoletja

Gre za finančno najmočnejši dvoboj v zgodovini boksa, ki je vreden več kot 300 milijonov dolarjev. Američan Mayweather lahko s svojim nastopom zasluži več kot 120 milijonov ameriških dolarjev, njegovemu tekmecu s Filipinov se obeta približno 80 milijonov. Z dogovorom o dvoboju se je končalo petletno obdobje govoric, obtožb, izzivov in drugih prigod pri dogovarjanju o borbi, za katero sta oba tabora dolgo trdila, da sta takoj za, a da se tekmec soočenju v ringu izmika.

Boksarski svet že nestrpno pričakuje omenjeni spektakel, poimenovan tudi superdvoboj oziroma dvoboj stoletja. 38-letni Mayweather, ki je v karieri dobil prav vseh 47 profesionalnih dvobojev, je svetovni prvak po verzijah WBA in WBC. 20 mesecev mlajši Pacquiao, ki je v 63 nastopih izgubil petkrat, pa je svetovni prvak po verziji WBO.

"Obrnilo" se bo kar 400 milijonov zelencev
Osupljive so tudi številke o prodaji nekaj več kot 15.000 vstopnic. Prireditelji bodo zanje iztržili 74 milijonov dolarjev oziroma 68 milijonov evrov. To je kar 54 dolarskih milijonov več, kot je znašal do zdaj največji izkupiček, tudi pri tem pa je bil vpleten Mayweather, ko se je septembra 2013 pomeril z Mehičanom Canelom Alvarezom.

Dvorana MGM bo sicer sprejela 16.800 gledalcev, za vstopnice je bilo treba odšteti od 1.000 do 10.000 ameriških dolarjev, po 10 dolarjev so prodajali tudi ogled uradnega tehtanja borcev. A prihodki od prodanih vstopnic bodo v končnem proračunu dvoboja imeli celo manjši delež, saj boksarski strokovnjaki ocenjujejo, da se bo pred in med dvobojem ter po njem "obrnilo" kar 400 milijonov zelencev.

Velik kos pogače predstavljajo še prihodki od prodaje televizijskih pravic. Zgolj v Kanadi in ZDA naj bi prenos namreč pritegnil kar tri milijone gledalcev, ki so pripravljeni plačati po 100 dolarjev, že ti pa bodo v proračun dvoboja prinesli še 300 milijonov dolarjev. Pravice prenosov v drugih državah pa bodo navrgle še dodatnih 35 milijonov, od tega deset na Filipinih, kjer velja Pacquiao za narodnega junaka.

Dvoboj dveh različnih svetov
Vsekakor pa sta glavna akterja vsega tega cirkusa oba boksarja. Medtem ko je Mayweather razuzdan, ostaja vsaj "Pacman" nekoliko bolj ljudski. Američan že navzven kaže svojo aroganco, razkazuje denar in bogastvo, njegovega očeta Floyda starejšega njegov način življenja prav skrbi, saj se zaveda, da "kdor ne nadzira svojega denarja, hitro ostane brez".

Mayweather samega sebe naziva z vzdevkom "Money man", v garaži se ponaša z 18 luksuznimi avtomobili, po reviji Forbes velja za enega najbogatejših športnikov na svetu. Poleg tega ga bremeni precej obtožnic zaradi nasilja nad ženskami, v javnosti pa ga zmeraj obkroža deset varnostnikov. Samo lani je proti Alvarezu v žep pospravil 105 milijonov dolarjev.

Povsem drugačen je Pacquiao - Filipinec, ki ga idealizira na milijone rojakov, prebivalcev obubožane države. Je narodna ikona, nacionalni simbol in živ dokaz, da lahko s trdim delom uspeš, tudi če si iz najrevnejšega kotička sveta. Je član parlamenta, krščanski pridigar, košarkarski trener in obraz s TV-zaslonov za oglaševanje mikrofonov, pic, piva in avtomobilov. Znan je po skromnem življenju, dobrodelnosti in odprtega srca ter denarnice do soljudi, ki potrebujejo pomoč.

Mayweather in Pacquiao pred obračunom stoletja