Cesar Cielo Filho po zmagi na 50 metrov delfin ni mogel skrivati čustev. Gledalci so ga zaradi afere z dopingom izžvižgali. Foto: Reuters
Dana Vollmer
Dana Vollmer je bila najhitrejša na 200 m delfin, s čimer je osvojila prvo posamično zlato medaljo na SP-jih. Foto: Reuters
Anja Čarman
Anja Čarman je 100 m hrbtno odplavala najbolje v času 'po tehnološko naprednih kopalkah'. Foto: EPA

24-letni plavalec se je namreč pred tedni znašel v dopinškem škandalu. Najprej ja kazalo, da v Šanghaju ne bo nastopil, a mu je razsodišče v Lozani zadnji hip prižgalo zeleno luč. Po zmagi je v bazenu jokal, nekaj gledalcev pa ga je izžvižgalo.

Prva posamično zlato za Dano Vollmer
Na 100 metrov delfin je slavila Američanka Dana Vollmer, ki je osvojila prvo posamično zlato na svetovnih prvenstvih. 23-letnica je bila edina, ki se je v vseh treh nastopih spustila pod mejo 57 sekund. "Bila sem zelo nervozna, zato je čas v finalu nekoliko slabši, a presrečna sem, da sem le prišla do zlata," je bila navdušena Vollmerjeva. Branilka naslova in svetovna rekorderka Švedinja Sarah Sjöstrem je bila četrta.

Gostitelje navdušila 15-letna Šiven Je
Gledalce na tribunah je na noge dvignila komaj 15-letna Šiven Je, ki je bila s časom 2:08,90 najboljša na 200 metrov mešano. V zadnjem ponedeljkovem finalu je Norvežan Alexander Dale Oen prepričljivo osvojil naslov na 100 metrov prsno.

Anja Čarman najbolje v zadnjih dveh sezonah
V dopoldanskem delu so v kvalifikacijah nastopile tri Slovenke in po pričakovanju ostale brez napredovanja. Najboljši vtis je pustila Anja Čarman, ki je na 100 metrov hrbtno dosegla 29. mesto. S časom 1:02,61 je postavila najboljši izid v zadnjih dveh sezonah.

Zdaj usmerjena na 200 metrov
"Lani in letos res še nisem bila tako hitra, posebej veliko pa mi ta izid pomeni, ker sem ga dosegla zjutraj. Zdaj se moram le še dobro pripraviti za 200-metrsko razdaljo in upam, da bom tudi tam dosegla svoj najboljši letošnji izid," je povedala Čarmanova.

Tanja Šmid: "Katastrofa"
Preostali tekmovalki nista izpolnili zastavljenih ciljev. Tanja Šmid je bila s časom 1:12,12 na 100 metrov prsno 33. Za svojim ciljem je zaostala za več kot dve sekundi. "Katastrofa. Zjutraj se tako obupno počutim, da je to groza ... Kar zjokala bi se, brez občutka sem, telo ne zmore ... Voda me po startu kar posrka," je Šmidova razlagala na robu solz.

Maja Cesar je v najdaljši bazenski disciplini - na 1.500 metrov prosto - s časom 17:22,42 osvojila 24. mesto.