Trenutki, ko so se razblinile sanje o odličju. Klemen Bauer je stoje zgrešil štiri strele. Foto: STA
Björn Ferry
31-letni Björn Ferry je osvojil svojo prvo olimpijsko medaljo. Do zdaj je bil na posamični tekmi najvišje na 14. mestu pred štirimi leti v Torinu. Foto: EPA
Ole Einar Björndalen
Ole Einar Björndalen je po odličnem teku ostal brez odličja na zadnjem streljanju. Foto: EPA
Björn Ferry in Vincent Jay
Björn Ferry je edini strel zgrešil prav na koncu. Foto: EPA
Christoph Summan
Christoph Summan je bil pred zasledovanjem šele 12. Foto: EPA

Za 24-letnega Ihanca je bilo usodno streljanje stoje. Na tretjem in četrtem strelskem nastopu je zgrešil po dvakrat. Skupno je pustil nepokritih pet tarč. Olimpijski prvak je Šved Björn Ferry, ki je do zlatega odličja ob enem zgrešenem strelu prišel z osmega mesta. Srebro je osvojil Avstrijec Christoph Sumann (12. po šprintu), bron pa zmagovalec prve tekme Francoz Vincent Jay. Ole Einar Björndalen je s 17. mesta napredoval na sedmo. Bronasti v šprintu Jakov Fak je bil šele 25. Janez Marič je zasedel 47., Vasja Rupnik pa 59. mesto. Petra Dokla so ujeli za en krog, tako da tekme ni dokončal.

"Živčnosti nisem znal odpraviti"
"Uvrstitev ni slaba, vseeno pa je malo razočaranja. Ponesrečil se mi je nastop stoje. To je posledica nervoze, ki je nisem znal odpraviti pred prihodom na strelišče. Ves čas je že jasno, da imam težave s streljanjem v stoje. Na tem veliko delam. Kljub ponesrečenemu nastopu mislim, da sem na pravi poti. Treba bo narediti korak naprej še na psihološkem področju in izide s treninga prenesti na tekmo. Na treningu praktično ne zgrešim strela," grenkega priokusa kljub novi uvrstitvi v deseterico ni mogel skriti Bauer.

O bližnji medalje pa: "Normalno, da pridejo tudi te misli, ampak treba jih je odmisliti in ne razmišljati o mogočih scenarijih, kar mi danes verjetno ni uspelo v celoti. In tudi to je eden izmed razlogov, da je polovico tekme šlo vse tako, kot mora, polovico pa le navzdol."

Velepec: Mački so ujeli mucke
Trener Uroš Velepec je bil zadovoljen: "Odlično! Sicer strelsko danes ni pokazal vsega, kar zna, je bil pa zato tekaško tako močen, da se je zadržal med najboljšimi. Stari mački so prišli od zadaj in mucki so malo popustili. Dosegli smo dve uvrstitvi med deset, ki jih ni nihče pričakoval, tako da smo lahko zelo zadovoljni. Več si ne smemo želeti."
Medaljo obdržal le Jay
Bauer si je odlično izhodišče pred zasledovanjem priboril na šprinterski tekmi, kjer so bili hitrejši le Jay, Norvežan Emil Svendsen in Hrvat Jakov Fak. Bauer se je na progo podal 17 sekund za Jayem, 5 za Svendsenom in 3 sekunde za Fakom. Preostali so za vodilnim Francozom zaostajali več kot 40 sekund. 17. Ole Einar Björndalen si je na šprintu "pridelal" minuto in 41 sekund plusa. Marič je zasledovanje začel 27. (+2:04), Vasja Rupnik 57. (+3:13), Peter Dokl pa 58. (+3:13).

Na drugem streljanju "ničla" in lov za vodilnim
Slovenec je tekmo začel dobro in pričakovano takoj ujel Svendsena in Faka. Prvo streljanje leže je končal z enim zgrešenim strelom in ga zapustil na tretjem mestu za Jayem in Svendsenom, ki sta opravila z "ničlo". Pred najbližjim zasledovalcem je imel osem sekund naskoka. Drugič je Bauer zadel vseh pet strelov in se v tretji krog podal tretji, z ramo ob rami z Norvežanom, s katerim sta do naslednjega strelišča prednost Francoza stopila na 10 sekund.

Zapravljeni dve priložnosti
Tam je Bauer zgrešil dvakrat, padel na 6. mesto, a bil vseeno še vedno v igri za odličje. Če bi zadnje streljanje opravil brezhibno, bi verjetno pisali o 9. slovenski medalji na olimpijskih igrah, tako pa sta še dve zgrešeni tarči pomenili konec sanj o zmagovalnem odru.

Björndalen ob medaljo na zadnjem streljanju
Ferry si je zlato priboril v samem zaključku tekme. Svoj edini strel je zgrešil na zadnjem streljanju, vendar sta po en strel v prazno pognala tudi Sumann in Jay. Björndalen, ki se je ves čas vzpenjal in se prebil celo na 3. mesto, je na četrtem streljanju zgrešil dvakrat ter še drugič ostal brez medalje.
"Na ta trenutek sem čakal celo življenje. Sploh ne vem, kako mi je uspelo. V biatlonu je vse mogoče, potrebuješ pa tudi precej sreče," je bil vesel Ferry, ki je v skupnem seštevku svetovnega pokala na 23. mesto. Vodstvo je prevzel Sumann.