Foto: Osebni arhiv Antona Sazonova
Foto: Osebni arhiv Antona Sazonova

Ob tej obletnici je zgodovinar in alpinist Peter Mikša opravil daljši pogovor z Antonom Sazonovom.

Legendarni alpinist se je v pogovoru spominjal prvega neuspešnega naskoka na steber leta 1967, ko je slovenska odprava tekmovala s češko, a na koncu sta bili obe neuspešni.

Četrti dan je začelo snežiti
Stane Belak - Šrauf
, Aleš Kunaver in Anton Sazonov - Tonač so zgodovinski vzpon začeli 31. januarja 1968. Pričakovali so, da bodo smer premagali v treh ali štirih dneh, a odprava se je zaradi slabih vremenskih razmer zavlekla. Četrti dan je začelo snežiti, kar je precej otežilo uspeh odprave.

Hkrati je trepetala slovenska planinska in obča javnost. V pripravljenosti je bilo več kot petdeset gorskih reševalcev in helikopterska ekipa. Ko se po štirih dneh alpinisti iz stene niso javili in njihovi klici niso razkrivali, ali napredujejo ali so obtičali in potrebujejo pomoč, je stekla reševalna akcija. Do plezalcev niso mogli zaradi velike nevarnosti plazov − po poročanju meteorologov je zapadlo skoraj dva metra sega.

Vsega vendarle konec 7. februarja
Osem dni po vstopu v steno pa so okoli pol petih popoldne na Vodnikovo kočo na Velem polju vendarle uspešno prispeli vsi trije alpinisti, izčrpani, a živi in zdravi.

Vabljeni k ogledu pogovora s Sazonovom.

Tonač je leta 2020 prejel nagrado Planinske zveze Slovenije za življenjsko delo. Takrat je v daljšem pogovoru s Ksenjo Tratnik podoživel marsikateri vidik svojega življenja, med drugim se je spominjal tudi omenjenega vzpona na Čopov steber.

Sorodna novica Anton Sazonov - Tonač: "Velikokrat se mi je sanjalo o Kangbačenu, da grem na vrh"