Ruski športniki bodo tudi poleti v Tokiu in nato še v Pekingu februarja 2022 igrali pod olimpijsko zastavo. Foto: EPA
Ruski športniki bodo tudi poleti v Tokiu in nato še v Pekingu februarja 2022 igrali pod olimpijsko zastavo. Foto: EPA

To pomeni, da je CAS prepolovil kazen Svetovne protidopinške agencije, ki jo je izrekla Rusiji.

Rusija v tem dveletnem "kazenskem" obdobju tudi ne sme gostiti velikih športnih tekmovanj.

Wada je Rusijo z velikih tekmovanj suspendirala za štiri leta decembra 2019, ko je ruska protidopinška agencija Rusada vnovič prekršila pravila Wade in ni sodelovala v boju proti dopingu. Wada je namreč trdila, da so bili podatki iz zloglasnega moskovskega laboratorija za obdobje od 2012 do 2015 znova prirejeni, preden so prišli do svetovne agencije.

Rusija se je na kazen pritožila, po novembrskem zaslišanju pa so pri CAS-u kazen prepolovili.

Ruski športniki lahko v obdobju kazni na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih tekmujejo le pod nevtralno zastavo in brez nacionalnih simbolov.

Z odločitvijo CAS-a so zadovoljni v obeh taborih. "Pri Wadi smo zadovoljni, da smo zmagali pri tem prelomnem primeru," je v odzivu za javnost dejal predsednik Wade Witold Banka in dodal, da je sodba "jasno potrdila naše ugotovitve, da so ruske oblasti drzno in nezakonito manipulirale s podatki moskovskega laboratorija, da bi prikrile institucionaliziran dopinški sistem".

Tudi pri Rusadi so nad odločitvijo, da bodo naslednji dve leti ruski športniki, ki so "čisti", lahko nastopali na velikih tekmovanjih le pod nevtralno zastavo, izrazili zadovoljstvo.

"Bilo bi nezakonito in popolnoma nepravično, če bi na primer vsem voznikom odvzeli pravice, samo zato, ker so nekatere med njimi ujeli med vožnjo v vinjenem stanju," pa je zapisala Rusada. Dodajajo, da je Rusija še vedno pripravljena izpolniti pogoje, ki jih od nje zahteva Wada.

CAS je Rusiji prepovedal nastope na velikih tekmovanjih pod rusko zastavo do 22. decembra 2022, s čimer je prepolovil prvotno štiriletno prepoved Wade, vendar lahko "čisti" ruski športniki tekmujejo pod nevtralno zastavo, kot so jim dovolili tudi na zimskih igrah v Pjongčangu 2018.

Dopinški žvižgač Rodčenkov ogorčen
Nad odločitvijo se je zgrozil le dopinški žvižgač Grigorij Rodčenkov. Prek svojega odvetnika Jima Waldna je sporočil, da je odločitev CAS-a "nesmiselna". Razsodba CAS-a, ki je prepoved Rusije zmanjšal s štirih na dve leti, je po Rodčenkovem mnenju pokazala, da razsodišče "ni pripravljeno in se ne more smiselno spoprijeti s sistematičnim in dolgotrajnim dopinškim kriminalom Rusije".

"Odločitev CAS-a, da bo učinkovito razdelila otroka na pol, je nesmiselna in nezaslužena," je v imenu Rodčenkova za AFP dejal Walden in dodal, da je bila odločitev sprejeta kljub "ogromnim dokazom" o korupciji in dopinških prevarah Rusije.

Ruska dopinška saga je izbruhnila leta 2016, ko je Rodčenkov, nekdanji vodja moskovskega protidopinškega laboratorija na zimskih olimpijskih igrah leta 2014 v Sočiju, razkril doping, ki ga podpira država. Rodčenkov je pozneje pobegnil iz Rusije in zdaj živi na neznani lokaciji v ZDA.