Sara Isaković je v Pekingu osvojila srebrno olimpijsko medaljo na 200 metrov prosto, kar ji je prineslo tudi naslov najboljše slovenske športnice leta 2008. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Sara Isaković je v Pekingu osvojila srebrno olimpijsko medaljo na 200 metrov prosto, kar ji je prineslo tudi naslov najboljše slovenske športnice leta 2008. Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Sara Isaković
V Debrecenu je v finalu plavala 1:58,90, kar je bilo dovolj za peto mesto. Foto: BoBo
Sara Isakovič
Z italijansko šampionko Federico Pellegrini se lahko pogovarjata angleško, saj se je olimpijska prvakinja naučila nekaj besed. Foto: EPA
Sara Isaković
"Enkrat so se mi že strgale kopalke v finalu na 200 metrov kravl. Na univerzijadi v Beogradu. Ne vem, kako sem lahko tisto tekmo zmagala. Očitno sem dobila živalsko dodatno moč." Foto: BoBo
Novak Đoković
V Londonu se bo Sara potrudila, da se bo fotografirala z Novakom Đokovićem, številko ena na teniški lestvici. Foto: Reuters
MMC-jev pogovor s Saro Isaković

23-letna blejska plavalka (24. rojstni dan bo praznovala čez en teden) je na prejšnjem evropskem prvenstvu v Debrecenu osvojila peto mesto na 200 metrov prosto. Zadovoljna je bila z uvrstitvijo v finale, ne pa tudi z rezultatom. Toda za novo olimpijsko medaljo je pripravljena garati. Popuščanja ni. V ponedeljek je takoj po sedemurni vožnji od Debrecena do Gorenjske že skočila v bazen.


Kako ste zadovoljni s plavanjem v Debrecenu? Po dolgem času ste bili spet v finalu velikega tekmovanja ...
Finala sem bila zelo vesela. Po nekaj letih se mi je uspelo uvrstiti med osmerico v Evropi, kar je dobra spodbuda pred olimpijskimi igrami. Rezultat je tudi soliden za zdaj, čeprav sem zelo kritična in bi si želela plavati še veliko hitreje. Vem pa, da lahko do Londona še stopnjujem formo.

Koliko bo treba plavati v Londonu hitreje, koliko še manjka do olimpijske medalje? Dve sekundi?
Uf, še tri sekunde, najmanj.

Ampak časa za treninge imate še kar nekaj. Kakšen je načrt priprav?

Za to tekmo se sploh nisem posebej pripravljala, tako da nisem bila v vrhunski formi na tem prvenstvu. Zdaj odpotujemo na višinske priprave v Francijo, izkoristiti moram tudi vsako tekmovanje, ki me še čaka. Verjamem, da bom izboljšala ta rezultat, sem pa dovolj borbena in verjamem, da bom lahko na olimpijadi tri ali štiri sekunde hitrejša.

Kaj menite o Federici Pellegrini? Se strinjate, da je prva favoritinja za novo olimpijsko zlato na 200 metrov prosto?
Pellegrinijeva je res močna tekmica. Ne bom se ji dala, tudi jaz bom "borbala" v Londonu. Zelo dobra je tudi Francozinja in Nizozemka. Konec junija pa imajo svoje kvalifikacije za olimpijske igre Američani. Na Kitajskem ne vem, kaj se dogaja. Tu so še Avstralke. Konkurenca je huda.

Ste v Debrecenu govorili s Pellegrinijevo?

Ja, zdaj že bolje govori angleško. Me je izredno lepo pozdravila in sem bila presenečena. Bolj v tem slogu je bilo: živjo-živjo, kako si?

Ste se kdaj učili italijansko?
Ne nisem se, ampak nekega dne se bom, ker to je meni tako lep jezik.

Špansko znate?

Ne, nisem gledala španskih nanizank. Tekoče govorim srbsko, slovensko in angleško, učila pa sem se šest let nemščine in vse razumem. Francosko in arabsko sem se tudi učila pet let.

Boste do začetka olimpijskih iger spoznali bazen, kjer bodo v Londonu olimpijski boji?

To je povsem nov bazen. Angleži so imeli svoje kvalifikacije pred nekaj meseci. Videla sem ga po fotografijah, pred olimpijskimi igrami pa tam ne bom plavala. Zelo se veselim, komaj čakam. Zelo bo zabavno in veselo.

Je na olimpijskih igrah tudi čas za zabavo?

Ja, ravno v tem je čar tega druženja. V olimpijski vasi je toliko športnikov. Vidiš športnike in prijatelje z vsega sveta. Komaj čakam, da vidim tenisače. Gotovo se bom s kom slikala. To je nekaj posebnega. Res se moraš pripravljati za nastop, ampak imaš veliko dodatne energije, ker je posebna atmosfera v olimpijski vasi.
V Pekingu ste pred štirimi leti želeli spoznati Rafaela Nadala. Vam je uspelo?
Bolj od daleč sem ga videla, nisem se videla z njim.

S kom se želite tokrat fotografirati?
Ne vem ... Z Đokovićem se moram slikati. Pa mogoče res z Nadalom.

Je pomembno, na kateri progi plavate v finalu?

Nekatere imajo svoje srečne številke. Na zadnjih olimpijskih igrah sem bila v finalu na štirki, letos na NCAA-prvenstvu sem zmagala na sedmi progi, sicer pa je trojka moja najljubša številka.

So kakšne psihološke igre pred finalom? Se kdaj plavalke grdo gledate med seboj?
Ne, tega pa sploh ni. Tako si fokusiran sam nase, da drugih tekmic ne vidiš. Morda le opaziš, da je nekdo bolj živčen od drugega. Misliti moraš nase. Nikoli ne bi nasprotnic gledala grdo.

Damirju Dugonjiću so se v Debrecenu strgale kopalke. Se je vam tudi zgodilo že kaj takšnega?
Enkrat so se mi že strgale v finalu na 200 metrov kravl. Na univerzijadi v Beogradu. Po vsem hrbtu so mi počile. Bila sem že v takšnem položaju. Ne vem, kako sem lahko tisto tekmo zmagala. Očitno sem dobila živalsko dodatno moč. Če bi bila na tako velikem prvenstvu, bi me pa psihično kar potrlo. Moraš se dobro počutiti, misliti na plavanje, na zavesljaj, ne pa, da se obremenjuješ, kako imaš počene kopalke.

Ali navijače slišite med tekmo?

Ja, včasih. Na Madžarskem se jih je kar slišalo, čeprav včasih pa si v svojem čudnem filmu in nič ne slišiš in ne vidiš.

MMC-jev pogovor s Saro Isaković