23-letni Kranjčan Peter John Stevens je srebru iz leta 2016 dodal še bron. Foto: www.alesfevzer.com
Peter John Stevens
Stevens (fotografija je arhivska) je na velikem tekmovanju osvojil še tretjo medaljo. Foto: BoBo
Adam Peaty
Britanec Adam Peaty je upravičil vlogo prvega favorita. Foto: Reuters
Stevens po bronu v Glasgowu: Peaty ni človek
Stevens Sloveniji priplaval 100. medaljo
Podelitev medalj na 50 m prsno
EP v plavanju: Finale na 50 m prsno

Stevens, ki je bil pred dvema letoma v isti disciplini srebrn, je tokrat zaostal le za svetovnim prvakom Britancem Adamom Peatyjem (26,09) in Italijanom Fabiem Scozzolijem (26,79).

23-letni Stevens je Sloveniji priplaval 27. medaljo na evropskih prvenstvih v 50-metrskih bazenih. Leta 2012 je bil v tej disciplini Damir Dugonjić zlat.

Nastop ni bil optimalen, a na koncu šteje odličje
"Ves dan sem se pripravljal na ta štart, se končno naspal in osvojil medaljo. Lepo je biti lastnik 100. jubilejne slovenske kolajne,"
je po tekmi povedal Stevens, zelo zadovoljen tudi, ker si po zamudi na poti iz ZDA, kjer študira na univerzi Tennessee, še ni povsem odpočil, saj je v Glasgowu šele dva dni. Kot pravi, nastop ni bil optimalen, a na koncu šteje odličje. "Vem, da bi bil lahko še hitrejši, a v končnici sem plaval kot v transu in naredil tudi nekaj napak. Zelo sem vesel," je še dejal plavalec, ki je osvojil že svojo tretjo člansko kolajno.

V poletnem delu sezone bo plavalec kranjskega Triglava nove izzive iskal v svetovnem pokalu, ki se začne čez mesec dni, tam pa se bo preizkusil tudi na 100 m prsno.

Čelikova in Vozlova obstali v kvalifikacijah
Dopoldne sta v kvalifikacijah na 50 metrov prsno nastopili dve Slovenki. Tina Čelik je s časom 32,65 osvojila 33. mesto, Tjaša Vozel (33,70) pa se je uvrstila tik za Čelikovo. Mladinska državna rekorderka Čelikova, ki je na mladinskem evropskem prvenstvu v tej disciplini osvojila bron, je potarnala, da je po sredozemskih igrah in mladinskem evropskem prvenstvu preutrujena za še en vrhunski dosežek. Vozlova pa se še vedno bori z boleznijo, kljub temu pa se je odločila za nastop. "Glede na celotno sezono izid niti ni tako slab, saj sem letos dosegla izid 32,40, in to popoldne. Glede na trening in to, kar sem pričakovala sama, pa nisem zadovoljna," je povedala Vozlova.

Na 5 km voda imela 17 stopinj Celzija
Tekmovanja so začeli tudi daljinski plavalci. Na petkilometrski preizkušnji je Slovenijo zastopala Špela Perše, ki je osvojila 15. mesto. Zmagala je Nizozemka Sharon van Rouwendaal pred Nemko Leonie Beck in Italijanko Rachele Bruni. Na jezeru Loch Lomond so bile razlike med tekmovalkami kar velike, še najdlje se je Nizozemke držala Nemka, ki je zaostala 16 sekund, Italijanka še pol minute več.

V zelo mrzli vodi, zaradi katere so tekmovalke nosile neopren, so najboljše napadle že na začetku in niso dopuščale presenečenja. "Tekma je bila zelo hitra in tudi jaz sem s svojim nastopom zadovoljna. Tudi zato, ker so bile razmere res težke, saj je imela voda le 17 stopinj Celzija," je po nastopu povedala olimpijka iz Radovljice.

Druga zlata medalja za Romančuka
Skupaj so prireditelji v sredo razdelili šest kompletov kolajn. Na 800 m prosto si je drugo zlato na prvenstvu priplaval Ukrajinec Mihail Romančuk, ki je bil najboljši že na 400-metrski razdalji. Svetovna rekorderka Švedinja Sarah Sjöstrem je na 100 m prosto ubranila zlato iz Londona 2016 in po slavju na 50 m prosto drugič stala na najvišji stopnički. Do prvega posamičnega naslova je z rekordom prvenstev 1:53,36 na 200 m hrbtno prišel Rus Jevgenij Rilov. Na 200 m mešano pa je do prvega naslova prišla tudi slovita Madžarka Katinka Hosszu, ki je tesno ugnala konkurenco na 200 m mešano. Prav na koncu so se zlata v mešani moško-ženski štafeti na 4 x 100 m prosto veselili Francozi.