Slovenke so po skupni zmagi nad Hrvaticami, prvo tekmo so bile boljše za pet golov, drugo pa za gol slabše, napredovale na svetovno prvenstvo. Foto: Borut Živulović/BoBo
Slovenija - Hrvaška
Kapetanka Nina Jeriček je danes odigrala zadnjo tekmo za slovensko reprezentanco. "Moram reči, da sem zelo vesela, ker nam je uspelo, ta ekipa si zasluži enkrat iti na SP. Upam, da bom dekleta osebno spodbujala v Nemčiji, če ne, pa bom njihova največja navijačica na kavču." Ninina prioriteta je materinstvo, kot je povedala po tekmi, še naprej pa želi ostati v športu: "Glede na to, da se selim v Pariz, ne vem, kakšne poti se mi bodo tam odprle, se pa ne bojim novih izzivov." Foto: BoBo

Mogoče so številni mislili, da se bomo po prednosti petih golov s prve tekme na svetovno prvenstvo uvrstili z lahkoto, a za našo mlado reprezentanco tovrstno branjenje ni mačji kašelj. V prvem polčasu smo igrali slabo, a sem ves čas vedel, da bomo uspešni, ko si bodo dekleta močno zaželela uspeha, kar se je poznalo v drugem delu igre. Na koncu sicer nismo zmagali, a to niti ni pomembno.

Uroš Bregar, selektor Slovenije
Selektor Bregar po uvrstitvi rokometašic na SP
Rokometašice po slabem začetku do velikega uspeha
Slovenke kljub porazu na svetovnem prvenstvu

Varovankam Uroša Bregarja je pred domačim občinstvom, v Golovcu se je zbralo 1.000 gledalcev, uspelo ohraniti prednost, ki so si jo priigrale na prvi kvalifikacijski tekmi za SP. V Osijeku so zmagale za pet golov, tako da današnji minimalen poraz nima nobene teže. Prišle so do končnega zmagoslavja in si priborile peti nastop na svetovnem prvenstvu, ki bo med 1. in 17. decembrom v Nemčiji.

Napeto do konca
Pet golov prednosti je bila dobra popotnica, a današnja tekma je kljub temu ponudila precej negotovosti. Slovenija je tekmo slabo odprla, neučinkoviti napadi in slaba obramba so privedli do tega, da je Slovenija v 24. minuti zaostajala že za šest golov (7:13). Ob koncu 1. polčasa je sledil boljši zaključek, z delnim izidom 5:3 so znižale zaostanek na štiri gole (12:16).

V drugem polčasu so Slovenke prikazale boljšo igro, v slovenska vrata se je vrnila Miša Marinček, ki je obranila napad Hrvaške, nato je zadela še Tamara Mavsar za 13:16. Tempo igre so dvigovale in v šesti minuti 2. polčasa so po lepem protinapadu, v katerem je bila uspešna Polona Barič, zaostajale le še za gol (18:19). A Hrvatice so se še naprej borile. V 43. minuti je Maja Užmah, nosilka slovenske obrambe in igralka, ki je poleg Nine Jeriček danes odigrala svojo zadnjo tekmo, prejela tretjo dvominutno izključitev in rdeči karton, Slovenija pa je zaostajala za štiri gole (19:23).

Bregarjeve varovanke v prelomnih trenutkih niso blestele, naredile so kopico napak, z bojevito in srčno predstavo pa vendarle preprečile polom. V 52. minuti so - po golu Mavsarjeve - znižale na 23:24, v zadnjih sedmih minutah napetega dvoboja pa niso popustile. V zadnjem napadu so imele Slovenke tudi priložnost za izenačenje, a je strel Grosove obranila hrvaška vratarka.

V slovenski reprezentanci sta bili najučinkovitejši Tjaša Stanko s sedmimi in Mavsarjeva s šestimi goli.

Peti SP za Slovenijo
Nazadnje so Slovenke na svetovnem prvenstvu nastopile pred dvanajstimi leti v Rusiji, ko so zasedle 14. mesto. Na svojem premiernem nastopu na SP-ju v Nemčiji 1997 so osvojile 18., na drugem v Italiji 2001 deveto, najboljše pa so bile na Hrvaškem 2003, ko so zasedle osmo mesto.