Srečko Katanec je lahko zadovoljen z začetkom kvalifikacij za SP. Foto: Miloš Vujinović/BoBo
Miral Samardžić in Rok Kronaveter (Slovenija)
Rok Kronaveter je zadel za zmago nad Slovaško. Foto: BoBo/Srdjan Živulović
Benjamin Verbič
Za drugo slovensko zmago z 1:0 (proti Malti) pa je zadel Benjamin Verbič. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS smo prejeli vprašanji, ki se dotikata ravno te zadeve. Zakopali smo se v zgodovino in poiskali nekaj zanimivih dejstev.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

866. Koliko točk bi lahko v teoriji zadoščalo za drugo mesto v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo v nogometu?

Luka Petrič

Evropske kvalifikacije za uvrstitev na svetovno prvenstvo v nogometu niso niti na polovici, saj so bili odigrani štirje od desetih krogov, zato je težko napovedati končni razplet.

Lahko pa se zazremo v zgodovino. Odkar je zmaga vredna tri točke, je bilo v kvalifikacijah za evropska in svetovna prvenstva 55 skupin s šestčlansko zasedbo (s tem dobimo vsaj okvirno primerljiv položaj).

Evropske kvalifikacije so razdeljene v devet skupin. V Rusijo 2018 se bodo uvrstili vsi zmagovalci skupin, v dodatnih kvalifikacijah pa bo igralo osem najboljših drugouvrščenih ekip. V času kvalifikacij med Eurom 1996 in 2016 je za drugo mesto zadoščalo od 16 pa vse do 25 točk.

Če iščemo neko točkovno mejo, ki bi zadoščala za dodatne kvalifikacije, moramo preveriti najboljših 8/9 vseh skupin. To v praksi pomeni, da poiščemo število točk, ki jih je osvojilo najboljših 48 drugouvrščenih (od 55). Ta meja je 18 točk.

Slovenska nogometna reprezentanca je do zdaj na prvih štirih tekmah dobila osem točk. Če se malo poigramo s številkami, je popolnoma mogoč scenarij, da to mejo doseže (ali celo preseže). Preostale slovenske tekme so:

8. 10.Slovenija — Škotska119

A to je seveda le teorija, praksa je lahko precej drugačna. Slovenija namreč lahko osvoji precej manj, morda tudi več točk. Predvsem pa ni nujno, da bi to sploh zadoščalo za drugo mesto (več v naslednjem vprašanju).

867. Katere reprezentance so v kvalifikacijah osvojile največ točk, a so osvojile tretje mesto in so s tem ostale brez napredovanja oziroma dodatnih kvalifikacij?
Luka Petrič

Največ točk med tretjeuvrščenimi je osvojila Švedska, ki je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 1998 osvojila 21 točk. Še tri reprezentance pa so osvojile 20 točk, a so bile prav tako obsojene na tretje mesto.