V statistiki plus/minus so letos prevladovali igralci Utaha. Foto: Reuters
V statistiki plus/minus so letos prevladovali igralci Utaha. Foto: Reuters

Na portalu Športni SOS tokrat odgovarjamo na vaša vprašanja o statistiki ± (razmerje med danimi in prejetimi točkami, ko je posamezni košarkar na igrišču). Še vedno ste vabljeni k postavljanju zagonetk (ne glede na šport).

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1756. Ali obstaja lestvica, ki bi razvrščala igralce glede na seštevek njihovih ± kazalnikov skozi celotno sezono? Kako se na tej lestvici uvrščajo MVP-ji rednega dela zadnjih nekaj sezon? Kdo je bil MVP z najnižjo skupno vsoto?
Davor Plahuta

Tako je, obstaja tudi takšna lestvica. Podobno kot pri večini drugih statistik v prvi vrsti ni skupna vsota, ampak povprečje na tekmo. Podrobnejši primer navajam za letošnjo sezono, ko imata najvišje povprečje košarkarja Utaha Mike Conley in Rudy Gobert.

Košarkar± (skupaj)Tekme± (povprečje)
Mike Conley5485110,7
Rudy Gobert7287110,3
Kawhi Leonard446528,6
Paul George432548,0
Kevin Durant279358,0
Joel Embiid405517,9
Joe Ingels454676,8
Giannis Antetokounmpo409616,7
Royce O'Neale471716,6
Jrue Holiday379596,4

Opomba: Upošteval sem dodatni pogoj, da je košarkar odigral vsaj 15 tekem v sezoni.

Analiziral sem vse prejemnike nagrad MVP v rednem delu sezone v tem tisočletju. V večini primerov so bili MVP-ji v tej metriki zelo visoko, poglejmo spodnjo tabelo.

SezonaKošarkar± (mesto)
2001Allen Iverson10
2002Tim Duncan3
2003Tim Duncan3
2004Kevin Garnett2
2005Steve Nash3
2006Steve Nash14
2007Dirk Nowitzki2
2008Kobe Bryant5
2009LeBron James1
2010LeBron James1
2011Derrick Rose12
2012LeBron James1
2013LeBron James1
2014Kevin Durant7
2015Steph Curry1
2016Steph Curry2
2017Russell Westbrook45
2018James Harden5
2019Giannis Antetokounmpo2
2020Giannis Antetokounmpo1

Opomba: V zadnjem stolpcu je mesto, ki ga je MVP v zmagoviti sezoni dosegel v lestvici povprečnega ± na tekmo.

Povprečna uvrstitev MVP-jev na tej lestvici je torej 6. mesto, če pa odmislimo v nebo izstopajočo izjemo Russlla Westbrooka, pa je 4. mesto, kar je precej dober pokazatelj. Westbrook je tudi odgovor na drugi del Davorjevega vprašanja. V sezoni 2016/2017 je izstopal z 42 trojnimi dvojčki (rekord v eni sezoni), prav tako pa je imel sezonsko povprečje v trojnem dvojčku (kar je mimogrede ponovil še trikrat).

Trojni dvojček je seksi statistika, a redko postavi piko na i

1757. V enem od prejšnjih vprašanj ste pokazali, da igralci z največ trojnimi dvojčki ne osvajajo naslovov. Ali je ta povezava kaj drugačna za ekipe z igralci z največjo skupno vsoto kazalnika ± v sezoni? So ekipe s takimi igralci uspešnejše kot tiste, ki imajo košarkarje z največ trojnimi dvojčki?
Davor Plahuta

V tistem zapisu sem analiziral sezone 2009–2020, ko je bil Westbrook del Lige NBA. V 12 sezonah so bile ekipe, ki so imele najboljšega v trojnih dvojčkih, komaj polovično uspešne (dobile in izgubile so po 11 serij), osvojile pa niso niti enega naslova. Poglejmo še ekipe, ki so se ponašale z najboljšim igralcem v statistiki ±.

SezonaIgralecKlubKončnica
2009LeBron JamesClevelandpolfinale
2010LeBron JamesClevelandčetrtfinale
2011Chris BoshMiamifinale
2012LeBron JamesMiamiPRVAK
2013LeBron JamesMiamiPRVAK
2014Andre IguodalaGolden Stateosmina
2015Steph CurryGolden StatePRVAK
2016Draymond GreenGolden Statefinale
2017Steph CurryGolden StatePRVAK
2018Steph CurryGolden StatePRVAK
2019Steph CurryGolden Statefinale
2020Giannis AntetokounmpoMilwaukeečetrtfinale
2021Mike ConleyUtah?

Ekipe, ki so imele v svoji vrsti najboljšega igralca v statistiki ±, so dobile pet naslovov in 33 serij, izgubili pa so jih le šest (85 odstotkov). Na podlagi tega bi lahko sklepali, da ta statistika lahko precej več pove o morebitnem prvaku kot pa statistika trojnih dvojčkov.