Liverpool je obe letošnji prvenstveni tekmi proti Tottenhamu dobil z 2:1, zadnjo konec marca, ko je v zadnji minuti avtogol dosegel Toby Alderweireld. Foto: Reuters

Liverpool in Tottenham sta se že uvrstila v finale Lige prvakov, pred polfinalnima tekmama Evropske lige pa sta v zelo dobrem položaju Arsenal in Chelsea. Še vedno ste vabljeni k postavljanju vprašanj.

Vabljeni k sodelovanju

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.

Športni SOS deluje tudi v avdioobliki ‒ naročite se na podkast SOS-odmev!

1.357. Če v polfinalu Evropske lige zmagata oba angleška kluba, bodo vsi finalisti največjih evropskih nogometnih klubskih tekmovanj iz ene države. Se je to že kdaj zgodilo?
Uroš Sterle

Ne, to se še ni zgodilo. Zgodovino evropskih pokalov sem razdelil v dve obdobji, v tisto, kjer sta se igrala po dva pokala (1961–1971 in 2000–2018), ter tisto, ko so se igrali po trije pokali (1972–1999).

Obdobje dveh pokalov

V tem času se je kar 16-krat zgodilo, ko sta dva od štirih finalistov prihajala iz iste nogometne zveze, dvakrat pa se je pripetilo, da so bili trije klubi iz iste zveze.

SezonaLP zmagovalecLP poraženec EL zmagovalecEL poraženec
2014Real MadridAtletico MadridSevillaBenfica
2016Real MadridAtletico MadridSevillaLiverpool
2019Liverpool/Tottenham??

Obdobje treh pokalov

Rekord v tem času sodi v leto 1990, ko so italijanski klubi zasedali kar štiri od šestih finalnih mest.

Pokal državnih zmagovalcevPokal pokalnih zmagovalcevPokal Uefa
ZmagovalecPoraženecZmagovalecPoraženecZmagovalecPoraženec
MilanBenficaSampdoriaAnderlechtJuventusFiorentina

Opomba: V krepkem besedilu sta ekipi, ki ne prihajata iz Italije.

1.358. Ali se je že kdaj zgodilo, da sta v finalu Lige prvakov igrali dve ekipi, ki sta do finala utrpeli vsaka kar po štiri poraze?
Nejc Pavlin

Tako Liverpool kot Tottenham sta v letošnji sezoni izgubila kar po štirikrat, kar pa ni prvi tovrstni primer. Preostala dva namreč sodita v obdobje 2000–2003, ko se še niso igrali obračuni osmine finala, temveč je bil odigran še en skupinski del spet s po šestimi tekmami.

Ajax (polfinale) 0:1

Opomba: Tekme označene z @ pomenijo gostovanja.

1.359. Ali se je kdaj zgodilo, da sta bila oba finalista Lige prvakov v isti sezoni do finala neporažena?
Nejc Pavlin

To se je v sezonah, ko se igra vsaj četrtfinale, zgodilo enkrat, in sicer leta 2006, ko je Barcelona premagala Arsenal z 2:1, takrat sta se kluba do finala prebila brez enega samega poraza.