Novak Đoković bo v sedmem finalu lovil šesto lovoriko na sveti travi. V nedeljo bo še 30. nastopil v finalu turnirjev velike četverice, s čimer le še za enega zaostaja za Švicarjem Rogerjem Federerjem. Prav s Švicarjem in Špancem Rafaelom Nadalom bi se lahko ob morebitni zmagi Đoković izenačil na večni lestvici osvojenih turnirjev za grand slam. Trenutno je pri številki 19. Foto: Reuters

Đoković, izrazit favorit, ni blestel, ampak v ključnih trenutkih je pokazal fizično in psihično moč. Dvoboj je trajal dve uri in 47 minut.

V tem delu moje kariere so grand slami vse. To so štirje turnirji, ki štejejo največ. Privilegij je, da lahko ustvarjam zgodovino športa, ki ga obožujem. Vedno mi zaigra srce, ko slišim, kakšni rekordi so v igri.

Novak Đoković

Srb je dobil uvodno igro brez težav. Kanadčan se ni prestrašil, z natančnimi forhendi je izenačil, v tretji igri je izkoristil tudi priložnost za brejk in povedel z 1:3. Đoković je s hitro dobljeno igro znižal zaostanek na 2:3, a Kanadčan je že v naslednji igri brez izgubljene točke podvojil vodstvo na 2:4. Tudi osmo igro je Shapovalov opravil brezhibno za 3:5. Pri 4:5 je mladi tenisač serviral za zmago, a zatresla se mu je roka, Đoković pa je izkoristil tretjo priložnost za brejk za 5:5. Srb je nato izenačil, a Kanadčan je z dobrim servisom izenačil na 6:6. V podaljšani igri je Srb pometel z nasprotnikom.

Đoković še korak bližje svojemu 20. grand slamu

V drugem nizu je potekal podoben scenarij. Kanadčan si je priigral pet priložnosti za odvzem servisa, prav vse pa je Beograjčan ubranil. Sam je nato pri izidu 5:5 izkoristil prvo v enajsti igri in nato v naslednji izkoristil drugo priložnost za osvojitev niza.

Dvanajsti igralec sveta je tudi v tretjem nizu nadaljeval zbiranje žogic za brejk, do odvzema servisa pa mu znova ni uspelo priti. Tudi Srb je dvignil raven v tretjem nizu in izkoristil eno od sedmih priložnosti za odvzem servisa, medtem ko so pri Kanadčanu v statistiki znova bodle tri neizkoriščene žogice za brejk.

Točke na mreži28/3330/39
Denis Shapovalov se je dobro zoperstavil številki ena moškega tenisa. Foto: Reuters

"Ne vem, ali rezultat pove vse o dvoboju. Serviral je za prvi niz, bil je boljši igralec tudi v drugem, v katerem je imel veliko priložnosti. Rad bi mu čestital za vse, kar je napravil danes in v zadnjih dveh tednih. To je bil njegov prvi polfinale in videli ste lahko, da je bil čustven. Zagotovo ga bomo še veliko videli na tej ravni," je pohvalne besede takoj po dvoboju za tekmeca našel Đoković.

Znova je na površje prišla Srbova borbenost in tekmovalnost. "Lahko bi tako rekli. Ko igraš na najbolj posebnem turnirju, se ne držiš nazaj. Ko si enkrat na tem posebnem igrišču, sploh proti koncu turnirja, sanjaš o osvojitvi naslova. O tem sem sanjal že kot otrok in še vedno sanjam. Rad bi le izkoristil ves potencial in vse svoje sposobnosti ter videl, kaj mi bo to prineslo. Vdaje ni v mojem besedišču."

"V tem delu moje kariere so grand slami vse. To so štirje turnirji, ki štejejo največ. Privilegij je, da lahko ustvarjam zgodovino športa, ki ga obožujem. Vedno mi zaigra srce, ko slišim, kakšni rekordi so v igri. Vseeno pa ostajam na tleh in razmišljam le o naslednjem obračunu. Tako bo tudi v nedeljo. O številkah ne bom razmišljal, igrati v finalu je vedno nekaj posebnega," je še enkrat o osebni statistiki in rekordih odgovoril 34-letnik.

Matteo Berrettini je v Wimbledonu dosegel največji uspeh v karieri, potem ko se je na Odprtem prvenstvu ZDA 2019 moral posloviti v polfinalu. Italijan ima sicer pet turnirskih zmag serije ATP, letos je slavil v Beogradu in na ogrevalnem turnirju pred Wimbledonom v Queen's Clubu. V finalu bo skušal postati prvi Italijan z zmago na grand slamu po Adrianu Panatti, ki je slavil leta 1976 na Roland Garrosu. Foto: Reuters

Berrettini do uspeha kariere
Matteo Berrettini, deveti igralec sveta, je za zmago potreboval dve uri in 39 minut. V prvem nizu je Poljaku ob koncu dvakrat odvzel servis, v drugem pa mu je po vsega 23 minutah zavezal kravato. V tretjem nizu, ki je trajal slabo uro, si nobeden izmed igralcev ni priigral nobene priložnosti za odvzem servisa, podaljšano igro pa je zanesljivo dobil 24-letni Poljak. To je bil tretji izgubljeni niz Berrettinija na letošnjem turnirju v Wimbledonu.

Hubert Hurkacz, 18. igralec sveta, je postal šele drugi Poljak, ki se je uvrstil v polfinale turnirja velike četverice. Pred njim je to uspelo le še Jerzyju Janowiczu, ki je v polfinalu na sveti travi igral leta 2013. Foto: Reuters

Takoj na začetku niza je 25-letni Italijan prišel do prednosti odvzema servisa. V nadaljevanju sta oba igralca osvajala igre na svoj servis, ko je v deveti igri Berrettini na servis Hurkacza prišel do prve priložnosti za zmago na dvoboju, a jo je Poljak ubranil in dobil igro za 4:5. Vendar pa je že v naslednji na svoj servis potrdil zmago in uvrstitev v finale.

Italijan je v dvoboju serviral 22 asov, s čimer jih je na letošnjem turnirju dosegel že več kot 100, in se ustavil pri 60 "winnerjih".

"Nimam besed, resnično, potrebujem nekaj ur, da dojamem, kaj se je zgodilo. Nikoli nisem sanjal o tem, saj je bilo celo za sanje preveč. Presrečen sem ... Grazie (hvala)," je Italijan povedal po dvoboju in nadaljeval: "V tretjem nizu se mi je zdelo, da sem si zaslužil zmago, a sem si rekel, da to ni pomembno. Počutil sem se močnejšega in sčasoma se mi je obrestovalo. To je najboljši dan v moji teniški karieri in upam, da bo v nedeljo še bolje."

Finale ženskih dvojic

V finalu ženskih dvojic na tretjem grand slamu sezone se bosta pomerili tajvansko-belgijska naveza Su-wei Hsieh in Elise Mertens in ruski par Veronika Kudermetova in Jelena Vesnina. Tajvanka in Belgijka sta bili boljši od Japonk, Shuko Aoyama in Ena Shibahara (6:4, 1:6, 6:3), medtem ko sta Rusinji ugnali Američanko Catherine Dolehide in Avstralko Storm Sanders (7:6 (6), 3:6, 7:5).