Finalist letošnjega OP-ja Francije in OP-ja ZDA se je uvrstil še v tretji veliki finale. Bo šlo Casperju Ruudu v tretje le rado in bo osvojil svoj prvi veliki teniški naslov? Foto: Reuters

S 7:6 (5) in 7:6 (6) se je po dveh urah igre Novak Đoković uvrstil v veliki finale Torina, kjer bo lovil svojo šesto zmago na zaključnih turnirjih ATP-ja, s čimer bi izenačil rekord letos upokojenega Rogerja Federerja.

Rubljov izgubil štiri zaporedne servise

Na drugi strani bo srbskemu šampionu nasproti stal Casper Ruud, ki je precej lažje in v vsega dobri uri dobil večerni polfinale, v katerem je s 6:2 in 6:4 premagal Andreja Rubljova. V prvem nizu je 23-letni Norvežan v drugi polovici dvakrat zapored odvzel servis Rusu, zadnjo igro za 6:2 je na lastni servis dobil celo brez izgubljene točke.

Kakor je končal niz, ga je Rubljov tudi začel in izgubil še naslednji dve igri na lastni začetni udarec. Ob zaostanku 0:4 se je sedmi tenisač sveta le zbudil in s prvim brejkom prišel celo do znižanja na 4:5, a nato se je Ruud zbral in še enkrat zaključil niz z brezhibnim serviranjem za preboj v veliki finale zaključka teniške sezone.

Vsa tri srečanja do zdaj dobil "Nole"

Če bi v nedeljo v Torinu premagal Đokovića, bi Ruud sezono 2022 končal kot nova številka dve moškega tenisa – za Špancem Carlosom Alcarazom. A kaj ko je Ruud do zdaj izgubil vse tri dvoboje z Novakom Đokovićem: dvakrat v polfinalu Rima na peščeni podlagi (leta 2020 in 2022) in lani ravno na zaključnem turnirju v Torinu, ko je v skupinskem delu bilo 7:6 (4) in 6:2 za Srba.

Veselje Novaka Đokovića ob uvrstitvi v osmi finale zaključnega turnirja ATP. Foto: Reuters
Novak Đoković je veliki favorit, da po letu 2015 znova osvoji zaključni turnir ATP-ja. Srb ima v svoji zbirki pet zmag na zadnjem turnirju teniške sezone. Foto: Reuters

Rebrejk sredi niza, nato tajbrejk

Prvi niz dvoboja Đoković – Fritz je bil izredno izenačen, v peti igri pa je Taylor Fritz brez ene same osvojene točke izgubil igro na svoj začetni udarec. A 25-letni Američan je takoj vrnil udarec in z rebrejkom izenačil na 3:3, nakar si noben igralec ni več priigral priložnosti za odvzem servisa. V podaljšani igri je Fritz povedel s 5:4, a nato je Đoković nanizal tri točke in dobil uvodni niz s 7:6 (5).

Odličen začetek, a nesrečen zaključek za Fritza

Drugi niz se je takoj začel z odvzemom servisa za vodstvo Fritza, ki pa je nato ob vodstvu 5:4 in serviranju za izenačenje sam izgubil igro.

"Uspelo mi ga je streti v igri pri 4:5, ko je serviral za niz. Podobno kot zadnjič Medvedjev. Takrat najdem dodatno prestavo in zmorem ukrotiti živce ter prevladati v podaljšani igri," je takoj po dvoboju na igrišču dejal Đoković.

Sledila je še druga podaljšana igra v dvoboju, ki je bila še bolj napeta kot prva. Đoković je povedel z 2:0, a je Fritz prišel do vodstva s 4:3, nato dvakrat še izenačil, a druge zaključne žoge ni več zmogel ubraniti in 35-letni Beograjčan se je po letu 2018 znova uvrstil v veliki finale zaključnega turnirja sezone.

Do zdaj je Nole slavil konec leta 2008, 2012, 2013, 2014 in 2015, nato pa je izgubil zadnja dva finalna nastopa leta 2016 proti Andyju Murrayju in leta 2018 proti Alexandru Zverevu.