Roger Federer je ostal brez polfinala v Dohi. Zelo se je poznalo, da 14 mesecev ni odigral niti enega obračuna. Foto: EPA

39-letni Švicar se je v sredo vrnil na teniška igrišča po 405 dneh odmora in dveh operacijah kolena. V treh nizih je izločil Dana Evansa in priznal, da je bil utrujen.

Tokrat je zelo dobro odigral prvi niz, edini odvzem servisa mu je uspel v četrti igri. Basilašvili, ki je na lestvici ATP na 42. mestu, se je razigral v drugem nizu. Hitro je povedel s 3:0 in tudi v šesti igri odvzem servis 20-kratnemu zmagovalcu turnirjev za grand slam.

V odločilnem nizu je Gruzijec zlahka dobival igre na svoj začetni udarec. Federer se je rešil v sedmi igri, ko je imel Basilašvili kar tri priložnosti za brejk. V deveti igri je Švicar brez izgubljene točke povedel s 5:4. V deseti igri je nato zaigral bolj napadalno in si priigral zaključno žogo za zmago, ki pa je ni unovčil. V enajsti igri je Basilašvili odvzel servis Federerju in zaključil obračun po uri in 50 minutah. Razmerje v osvojenih točkah je bilo 98:87.

"Roger je eden največjih tenisačev vseh časov. Vesel sem, da se je vrnil po poškodbi. Ta zmaga mi ogromno pomeni, saj je bil moj idol. Zares sem vesel," je povedal Basilašvili, ki ga v petkovem polfinalu čaka Američan Taylor Fritz.