Rafael Nadal je odprto prvenstvo Francije osvojil še šestič - predtem je slavil v letih 2005, 2006, 2007, 2008 in 2010. Foto: Reuters

Nadal je z letošnjimi nastopi še izboljšal statistiko na Roland Garrosu, od leta 2005 pa do danes je nanizal 45 zmag in le en poraz. V dvobojih s Federerjem je izid v zmagah 17:8 oziroma 6:2 v finalih turnirjev velike četverice.

Roger Federer
Roger Federer je dvoboj začel odlično, a nato popolnoma popustil in izgubil prva dva niza s 7:5 in 7:6. Tretji niz je sicer dobil, a je nato v zadnjem nizu s 6:1 moral priznati premoč svojemu največjemu tekmecu. Foto: Reuters

Fantastično je bilo dobiti ta finale proti najboljšemu tenisaču v zgodovini. Zame je to zelo poseben turnir, uresničile so se mi najlepše sanje!

Rafael Nadal
Rafael Nadal je na začetku storil veliko neizsiljenih napak, a je nato pritisnil na plin, z dobro taktično igro je popolnoma zaustavil nasprotnika. Foto: Reuters

Čestitke Rafi, za katerim je še en izjemen turnir. Danes je igral zares izvrstno. Kot se po navadi zgodi, je na pesku nepremagljiv. To je dokazal tudi danes.

Nadal šestič osvojil Pariz

Švicar je dvoboj, ki je trajal 220 minut, začel odlično in kmalu povedel s 3:0, nato pa se je Nadal prebudil in mu vsilil svojo igro, zaradi katere je Federer v finalu storil kar 56 nevsiljenih napak (Nadal 27)! Federer je sicer zadel 64 winnerjev in 11 asov, a to ni bilo dovolj za osredotočenega Španca, ki je izkoristil 7 od 15 priložnosti za brejk (Federer 5/15). Razmerje v dobljenih točkah je bilo 143:130.

Nadalu so se uresničile najlepše sanje
"Fantastično je bilo dobiti ta finale proti najboljšemu tenisaču v zgodovini," je svojemu nasprotniku kompliment namenil Nadal in dodal: "Zame je to zelo poseben turnir, uresničile so se mi najlepše sanje!" Nadal je še šestič v finalu grand slama ugnal Švicarja, ki je po dvoboju športno priznal poraz. "Čestitke Rafi, za katerim je še en izjemen turnir. Danes je igral zares izvrstno. Kot se po navadi zgodi, je na pesku nepremagljiv. To je dokazal tudi danes," pa je po dvoboju dejal Federer.

Film dvoboja
Prvi niz, 7:5, Nadal (62 min)
Že v drugi igri so se Federerju po nevsiljenih napakah Nadala z zadnje črte ponudile štiri priložnosti za brejk, Španec je tri ubranil, ob četrti pa je storil novo nevsiljeno napako in žogico poslal v mrežo. Federer je v prvi polovic uvodnega niza igral odlično, nasprotnika je presenetil predvsem z odličnim bekhendom, v osmi igri se mu je tudi ponudila prva zaključna žoga za zmago v prvem nizu, a je z osnovne črte žogico za nekaj centimetrov poslal zunaj igrišča. Potek dvoboja se je nato spremenil v prid Nadala, ki je v deveti igri izkoristil slab prvi servis Švicarja in izid izenačil na 5:5. Federerjeva igra se je sesula kot hišica iz kart, v deseti igri sta se Nadalu ponudili novi brejk priložnosti, izkoristil je drugo, niz pa je z natančno odmerjenim forhendom zaključil za 7:5.

Drugi niz, 7:6, Nadal (72 min)
Slaba igra Švicarja se je nadaljevala tudi v drugem nizu, saj je že v prvi igri izgubil servis, v prvih petih igrah pa je storil kar 11 nevsiljenih napak (Nadal nobene). Nadal je po pričakovanjih igral na Federerjev bekhend, ki ni bil več tako učinkovit kot na začetku prvega niza. V šesti igri je Švicar po zaostanku s 40:0 izid poravnal (40:40), a nato spet popustil in dovolil, da je nasprotnik povedel s 4:2. V osmi igri si je Federer vendarle priigral tri priložnosti za brejk, izkoristil je tretjo, izid izenačil na 4:4, nato pa že v naslednji igri Nadalu dovolil ribrejk. Vseeno 29-letnik ni obupal, z napadalnim pristopom je izsilil podaljšano igro, v kateri pa je zbral le tri točke in je niz izgubil s 7:6.

Tretji niz, 5:7, Federer (50 min)
V tretjem nizu so bili mnogi prepričani, da se je dvoboj prelomil v šesti igri, ko je Federer z bekhendom žogico poslal v mrežo in 'Rafi' podaril tri brejk priložnosti. Nadal je izkoristil že prvo, potem ko Švicar z diagonalnim udarcem žogice ni spravil v igralno polje. Toda rekorder po številu osvojenih naslovov turnirjev 'velike četverice' se je hitro pobral in brez oddane točke uprizoril ribrejk. V enajsti igri je izkoristil drugo od treh priložnosti za odvzem servisa nasprotniku, zaigral je kot prerojen in je s skrajšano žogico dobil tretji niz s 7:5.

Četrti niz, 6:1, Nadal (36 min)
Že v prvi igri četrtega niza je imel Švicar dve priložnosti za brejk, a je Nadal ubranil svoj servis. V četrti igri je Federer storil prvo dvojno napako v dvoboju, 25-letnik pa je izkoristil že prvo žogico za brejk in povedel s 3:1. Nadal je nasprotniku servis odvzel tudi v šesti igri, povratka v dvoboj za 16-kratnega zmagovalca turnirjev za grand slam ni bilo več - Nadal je še šestič v bogati karieri osvojil odprto prvenstvo Francije, se s tem po številu pariških naslovov izenačil z legendarnim Švedom Björnom Borgom in se še utrdil na prvem mestu lestvice ATP.