Rafael Nadal je v bogati karieri zaigral v finalu 20 turnirjev za grand slam, osvojil jih je 14. Največ v Parizu, kjer je slavil devetkrat, nazadnje leta 2014. To je tudi njegov zadnji osvojeni turnir velike četverice. Foto: Reuters

Bil sem zelo motiviran. Še naprej moram trdo garati in najti formo, ki sem jo imel pred poškodbo. Danes bi moral na določene trenutke bolje servirati. S svojimi udarci bi moral življenje precej bolj otežiti nasprotniku. Tega pač nisem storil.

Rafael Nadal
Nadal je izgubil tri zaporedne dvoboje, ki so se prevesili v odločilni, peti niz in pet od zadnjih sedmih. Foto: Reuters
Pouille po maratonu šokiral Nadala

Španec, ki je v profesionalni karieri na 970 dvobojih slast zmage okusil 800-krat, je v noči z nedelje na ponedeljek izpadel v osmini finala Odprtega prvenstva ZDA. Lucas Pouille, 24. nosilec, je bil od petega igralca sveta boljši s 6:1, 2:6, 6:4, 3:6 in 7:6 (6).

Številni ljubitelji tenisa se sprašujejo, ali gre športna pot Majorčana počasi v zaton. 30-letnik je nazadnje turnir za grand slam osvojil pred dvema letoma, ko je v finalu Roland Garrosa v štirih nizih odpravil Novaka Đokovića. Odtlej je bilo na sporedu devet turnirjev velike četverice, na katerih ni blestel (dva je resda izpustil zaradi poškodbe).

Gre tudi za zaključek starega in začetek novega obdobja tenisa? Navsezadnje prvič po letu 2003 v četrtfinalu Odprtega prvenstva ZDA ne bo ne Nadala ne Rogerja Federerja, ki je turnir izpustil zaradi poškodbe.

V ključnih trenutkih izgubil mirnost
Zelo izenačen dvoboj osmine finala med Nadalom in Pouillejem - oba sta ga končala s 156 osvojenimi točkami - je trajal kar 4 ure in 7 minut. Nadalu je sicer kljub izenačenosti kazalo dobro, a si je v ključnih trenutkih z nevsiljenimi napakami večkrat naredil medvedjo uslugo, na koncu eno preveč. "Tu ne gre za izkušnje. Enostavno bi moral igrati bolje, kot sem," je po dvoboju priznal Španec in nadaljeval: "Predvsem moram v ključnih trenutkih ostati miren. Tu bi lahko imel zelo uspešen turnir in žal mi je, da se je razpletlo, kot se je."

Še vedno v iskanju boljše forme
Nadala so v preteklosti pestile številne težke poškodbe, zaradi česar je bil primoran izpustiti kopico turnirjev. V letošnji sezoni je sicer trikrat zaigral v finalu, dvakrat je zmagal. V Monte Carlu je bil v treh nizih (7:5, 5:7 in 6:0) boljši od Gaela Monfilsa, v Barceloni je v dveh nizih (6:4 in 7:5) ugnal Keija Nišikorija. Premoč je moral v Dohi priznati Đokoviću (6:1 in 6:2). Na turnirjih velike četverice je najboljši izid dosegel prav v New Yorku. V Melbournu je senzacionalno izpadel v 1. krogu, v Parizu je zaradi poškodbe zapestja po 2. krogu odpovedal nadaljnje nastope, zaradi omenjene poškodbe je izpustil še Wimbledon.

"Bil sem zelo motiviran. Še naprej moram trdo garati in najti formo, ki sem jo imel pred poškodbo. Danes bi moral na določene trenutke bolje servirati. S svojimi udarci bi moral življenje precej bolj otežiti nasprotniku. Tega pač nisem storil," je še povedal Nadal in poudaril: "Sem pa bliže temu, kar hočem biti, kot lani."