Roger Federer je mesec dni pred 31. rojstnim dnem skočil na vrh lestvice ATP, na katerem bo že 286. teden, s čimer je izenačil še en rekord Peta Samprasa. Foto: Reuters
Andy Murray
Solze Andyja Murrayja. Foto: EPA
Roger Federer in Andy Murray
Švicar je imel po prekinitvi zaradi dežja dvoboj povsem pod nadzorom. Foto: EPA
Andy Murray
Murray je v četrtem finalu turnirjev za grand slam končno osvojil prvi niz. Dvakrat je tam že igral proti Federerju. V New Yorku leta 2008 ga je Švicar ugnal s 6:2, 7:5 in 6:2, predlani v Melbournu pa je bilo 6:3, 6:4 in 7:6. Foto: EPA
Lynette Durand in Mirka Federer
Federerja so spodbujale tudi mama Lynette Durand, žena Mirka Federer in njegovi še ne triletni hčerki dvojčici Myla Rose in Charlene Riva. Foto: EPA
Federerju rekordni 7. naslov v Wimbledonu

Dvoboj, ki je trajal tri ure in 24 minut, je bil v tretjem nizu pri izidu 1:1 zaradi dežja prekinjen za 40 minut in se je nadaljeval pod streho. Prekinitev je bolje dela 30-letnemu Švicarju, ki je po njej prestavil v višjo prestavo in spravljal v obup navijače 25-letnega Škota.
Murray tako ni izkoristil priložnosti za zgodovinski dosežek, saj bi lahko po 76 letih postal prvi Britanec, ki bi zmagal v Wimbledonu. Nazadnje je to uspelo Fredu Perryju davnega leta 1936.

"Ne bi mogel biti bolj srečen"
Federer je z zmago, 17. na grand slam turnirjih, znova postal številka ena svetovnega tenisa. "Na zadnjih dvobojih sem odigral nekaj najboljšega tenisa v moji karieri. Ne bi mogel biti bolj srečen. Čudovito je biti po treh letih znova zmagovalec tu," je dejal po zmagi in dodal: "Nikoli nisem nehal verjeti, da bom spet prvi na svetu. Lani sem bil dvakrat zelo blizu, vendar so bili fantje tedaj premočni ali pa nisem izkoristil priložnosti. Zdaj je prišel ta čarobni trenutek. Pogrešal sem finalne dvoboje, ta je prišel ob pravem trenutku."
Murray po prvem nastopu v finalu Wimbledona in porazu ni mogel zadržati solz: "Približujem se. Rad bi čestital Rogerju. Odigral je odličen turnir. Ni slab za 30-letnika." Poražen je z igrišča odhajal tudi po finalu v Melbournu leta 2010, ko je Federer zadnjič slavil na enem izmed štirih največjih turnirjev na svetu.
Potek dvoboja

Prvi niz: 4:6 (57 minut)
Murray je že v prvi igri odvzel servis Federerju, Švicar mu je vrnil v četrti in izenačil na 2:2. Niz se je v korist Škota prelomil v osmi igri, ko je sprva zaostal z 0:30, nato pa je imel Federer dve priložnosti za brejk, toda ni ju izkoristil in Murray je po maratonski igri (trajala je več kot 12 minut) izid poravnal na 4:4. V naslednji igri je domači up pri vodstvu s 15:40 izkoristil svojo priložnost za odvzem servisa in na svoj začetni udarec potem potrdil zmago v prvem nizu s 6:4. Federer je naredil 16 neizsiljenih napak, Murray samo 5.
Drugi niz: 7:5 (54 minut)
Federer je v 12. igri do zmage prišel z edinim brejkom v tem nizu. Predtem je imel priložnost za odvzem servisa že v drugi igri, a je ni izkoristil, prav tako ni bil uspešen Murray v peti igri, ko je povedel s 40:15, a je nato "Fedex" dosegel tri točke zapored, in deveti igri. Neizsiljene napake: Federer 8, Murray 4.
Tretji niz: 6:3 (49 minut)
Roger je po prekinitvi zaradi dežja zaigral bolj agresivno. Niz se je prelomil v šesti igri, ki je trajala več kot 20 minut in v kateri je Murrayju kar trikrat spodrsnilo. Federer je izkoristil šesto priložnost za brejk in povedel s 4:2 ter nato osvojil še dve igri na svoj servis za vodstvo z 2:1 v nizih. Zadnjo točko je dosegel z asom. Murray ni imel niti ene priložnosti za brejk. Neizsiljene napake: Federer 6, Murray 8.
Četrti niz: 6:4 (44 minut)
Murray je imel edino priložnost za odvzem servisa že v drugi igri, a je znova ostal praznih rok, Federer je svojo izkoristil z izjemnim bekhendom in z brejkom povedel s 3:2. V naslednji igri je Murray na servis Federerja vodil s 30:0, a nato zgrešil "zicer", po katerem bi lahko ušel na 40:15. Švicar je zadržal servis, povedel s 4:2 ter po 44 minutah izkoristil drugo zaključno žogico za zmago. Neizsiljene napake: Federer 8, Murray 8.