Zavrnjeni prebežniki bodo noč preživeli v centru na Šentilju. Foto: MMC RTV SLO
Zavrnjeni prebežniki bodo noč preživeli v centru na Šentilju. Foto: MMC RTV SLO
Čakanje na avtobusu na srbski meji. Foto: Reuters
false
Skopje je novembra lani mejo zaprlo za prebežnike, ki jih je vnaprej označilo za ekonomske migrante, zdaj pa vstop v državo onemogoča tudi ljudem iz Afganistana. Foto: Reuters
Makedonija ne sprejema več Afganistancev

rebežnikov bodo prepeljali v center za tujce v Postojni, oziroma bodo predani Hrvaški, je poročala TV Slovenija.

Avstrija bo jutri na mejo s Slovenijo poslala še dodatnih 450 vojakov. Vojaki, skupaj jih bo 1.450, bodo policiji pomagali preverjati ljudi in vozila, ki vstopajo v državo, hkrati bodo pomagali varovati zeleno mejo.

Makedonske oblasti od danes afganistanskim prebežnikom ne dovolijo več vstopa v državo iz Grčije. Edina zakonita vstopna pot v državo naj bi bila Gevgelija. Kot je povedal grški policijski vir, so afganistanske pribežnike na makedonski meji vrnili v Grčijo, vstop pa so dovolili le Sircem in Iračanom. Navedbe je potrdil tudi grški vladni vir, ki je ob tem obsodil enostranske ukrepe pri obvladovanju migrantske krize. Dodal je, da jih Skopje o tej odločitvi uradno ni obvestilo. Dokler se stvari ne razjasnijo, bo grška policija Afganistancem, ki so prek grških otokov prišli do Aten, preprečila, da bi prišli do makedonske meje. S tem želijo preprečiti, da bi bili zavrnjeni šele na mejii.

Makedonija je od lanskega novembra sicer v državo dovolila samo prosilcem za azil iz Afganistana, Sirije in Iraka. Državljane drugih držav makedonske oblasti štejejo za ekonomske migrante in jih vrnejo v Grčijo.

V prehodnem sprejemnem v centru v Idomeniju je bilo danes 200 Afganistancev, ki niso smeli čez mejo, je povedal Aleksander Vulgaris, predstavnik Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR). Po podatkih grškega vira je dopoldne na grški strani meje pri mejnem prehodu Idomeni na vstop v Makedonijo skupaj čakalo skoraj 4000 beguncev.

Predstavnik makedonske nevladne organizacije LEGIS Jasmin Rexhepi je potrdil, da so Afganistance na meji ustavili, ker je na severu Makedonije zavrnjenih 700 Afganistancev, saj naj bi Srbija zanje zaprla svojo mejo. "Makedonija je danes zjutraj začela izvajati to selekcijo, potem ko je videla, da ti afganistanski migranti ne bodo mogli oditi iz države," je dodal.


Iz srbskega sprejemnega centra za begunce v Šidu je dopoldne proti Hrvaški krenilo okoli 120 do 150 migrantov, ki jim Hrvaška domnevno ne dovoli čez mejo, čeprav trdijo, da prihajajo iz Sirije, Iraka in Afganistana. Srbska policija jih je ustavila nedaleč od meje, prebežniki pa zavračajo vrnitev v sprejemni center. Po navedbah policije prebežniki niso bili nasilni in so jih umaknili s ceste.


Srbija zanika zapiranje mej

Srbski minister za delo Aleksandar Vulin, ki je pristojen za migracije, sicer zanika, da bi Srbija na kakršen koli način zaprla mejo z Makedonijo, Bolgarijo ali katero drugo državo. Dodal je, da bodo od polnoči na makedonsko-grški meji začeli izvajati nov sistem registracije beguncev, kot so se minuli teden dogovorili šefi policij na balkanski migrantski poti.

"Na naših mejah se nič ne spreminja, a bodo predstavniki vseh držav, ki so podpisali dogovor, izvajali skupen nadzor nad prebežniki na grško-makedonski meji," je dejal. Tam pa bodo po njegovih besedah zadrževali ljudi, ki iz katerega od razlogov na morejo priti do svojega končnega cilja, in to v skladu s politiko držav na migrantski poti. Gre za Avstrijo, Slovenijo, Hrvaško, Srbijo in Makedonijo. AFP sicer navaja, da je dejal, da "se ima vsakdo pravico gibati na našem ozemlju v skladu s pravili, ki sta jih postavili Avstrija in Slovenija".

Tanjug je dopoldne poročal, da 2750 beguncev na grški strani meje čaka v avtobusih na prehod meje. Makedonija naj bi v soboto zvečer uvedla tudi preverjanje potnih listov in osebne preglede; doslej naj bi za prehod meje zadoščal dokument, ki so ga izdali v žariščnih točkah Grčiji, v katerem je bilo navedeno, da je oseba prijavljena kot begunec. Ker niso imeli potnih listov, so danes zavrnili okoli 15 iraških Kurdov.

V 24 urah so do danes do 6. ure zjutraj v Makedonijo dovolili le 310 prebežnikom iz Grčije.

Makedonija ne sprejema več Afganistancev