Množični protesti v Kolkati. Foto: Reuters
Množični protesti v Kolkati. Foto: Reuters

V New Delhiju so ponoči izbruhnili spopadi med protestniki in varnostnimi silami, v petih dneh nemirov na severovzhodu države pa je bilo ubitih šest ljudi. Nemirno je tudi v mestih Mumbaj, Hiderabad in Kolkata.

Sporni zakon med drugim predvideva poenostavljen postopek za pridobitev državljanstva za nemuslimanske priseljence iz Afganistana, Bangladeša in Pakistana. Kritiki menijo, da gre za poskus hindujskega premierja Modija, da bi marginaliziral 200 milijonov indijskih muslimanov. Modi te očitke zanika.

Nekateri policijo obtožujejo, da se je na miroljubne protestnike spravila s palicami in solzivcem. Foto: Reuters
Nekateri policijo obtožujejo, da se je na miroljubne protestnike spravila s palicami in solzivcem. Foto: Reuters

Napeto pred sedežem univerze

V New Delhiju se je v nedeljo zvečer več tisoč protestnikov zbralo pred univerzo Jamia Millia Islamia in sedežem policije. Policisti so jih poskusili razgnati s solzivcem in gumijevkami. Protestniki so zažgali štiri avtobuse in dve policijski vozili. Policija je vdrla v kampus omenjene univerze, po poročanju indijskih medijev je bilo pri tem poškodovanih okoli 100 študentov in deset policistov. Policija je pridržala okoli 50 ljudi, ki so jih po noči, preživeti za rešetkami, izpustili.

Oblasti v Utar Pradešu na severu Indije so po protestu v mestu Aligarh, kjer živi velika muslimanska skupnost, v zahodnem delu te zvezne države onemogočile dostop do svetovnega spleta.

Naval ljudi iz Bangladeša v Indijo?

Žarišče protestov je sicer v severovzhodnih zveznih državah, kjer že dolgo tlijo medetnične napetosti. Tam ljudje nasprotujejo zakonu o državljanstvu, ker se bojijo, da bo več sto tisoč priseljencem iz Bangladeša, med katerimi so številni hindujci, omogočil, da ostanejo v Indiji.

V zvezni deželi Asam, kjer je bilo v preteklih dneh v spopadih med protestniki in policijo ubitih šest ljudi, se je v nedeljo zvečer na protestu zbralo več tisoč ljudi. O incidentih niso poročali.
Urad visokega komisarja Združenih narodov za človekove pravice je izrazil zaskrbljenost, da bi zakon lahko spodkopal zavezanost enakosti pred zakonom, ki je zapisana v indijski ustavi.

Nova zakonska omejitev razdvaja Indijo