Berlusconi trdi, da se ne boji odločitve ustavnega sodišča glede (ne)skladnosti zakona z ustavo. Foto: EPA
Berlusconi trdi, da se ne boji odločitve ustavnega sodišča glede (ne)skladnosti zakona z ustavo. Foto: EPA

Predlog za razpis referenduma je vložila opozicijska stranka Italija vrednot, ki jo vodi nekdanji protikorupcijski tožilec Antonio di Pietro.

Ustavno sodišče je odločilo, da je referendum "sprejemljiv". Ali bo izveden, je odvisno od odločitve sodišča o spornem zakonu, ki jo bo objavilo v četrtek. Če bo sodišče ugotovilo, da je zakon neskladen z ustavo, referendum ne bo potreben, proti Berlusconiju pa se bosta v Milanu takoj začeli dve sojenji zaradi prevare in podkupovanja.

Berlusconi je med obiskom v Nemčiji izjavil, da ga odločitev ustavnega sodišča ne skrbi, glede na to, da je nedolžen. "Res ni pomembno, ali bodo ti postopki ustavljeni ali ne," je dejal v Berlinu.

Rim želi jedrsko energijo
Ustavno sodišče je odobrilo tudi referendum o ponovni uvedbi jedrske energije, ki se ji je Italija odpovedala leta 1987 po katastrofi v Černobilu. Tudi ta referendum, ki bi lahko pomenil udarec prizadevanjem vlade v Rimu po ponovni uvedbi jedrskega sektorja, je predlagala stranka Italija vrednost, ki nasprotuje gradnji jedrskih elektrarn.

Italija je edina industrijska država iz skupine G8 brez jedrske energije. Berlusconi je kmalu po ponovnem prevzemu oblasti leta 2008 napovedal, da bodo v državi znova gradili jedrske elektrarne, s čimer bi zmanjšali njeno odvisnost od uvoza nafte in zemeljskega plina. V skladu z načrti naj bi elektrarne začeli graditi v prihodnjih letih, elektriko pa naj bi začele proizvajati leta 2020.