Madžarski premier vseskozi nasprotuje sankcijam proti Rusiji, pred nekaj dnevi pa je napovedal tudi referendum oziroma
Madžarski premier vseskozi nasprotuje sankcijam proti Rusiji, pred nekaj dnevi pa je napovedal tudi referendum oziroma "nacionalno posvetovanje" o sankcijah. Foto: Reuters

Madžarski premier je v okviru večdnevnega obiska nemške prestolnice sodeloval v razpravi, v kateri je beseda tekla o vrsti aktualnih vprašanj, med drugim tudi o ruski invaziji na Ukrajino.

Orban je izrazil prepričanje, da bi morala pogajanja o prekinitvi ognja v Ukrajini potekati med ZDA in Rusijo, pri katerih pa Ukrajina ne bi smela sodelovati.

Ukrajina se lahko brani pred ruskimi okupatorji samo zato, ker ima vojaško podporo ZDA. "Zato se morajo Američani dogovoriti z Rusi. In potem bo vojne konec," je dejal Orban na dogodku, ki sta ga pripravila revija Cicero in dnevnik Berliner Zeitung.

Ameriškega predsednika Joeja Bidna ne vidi kot primernega pogajalca na strani ZDA zaradi njegovih ostrih besed na račun ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki ga je Biden med drugim označil za vojnega zločinca in morilskega diktatorja.

"To, kar bom rekel, bo zdaj zvenelo grobo, a upanje za mir je Donald Trump," je glede na uradni prevod v pogovoru dejal Orban, ki svoje upe polaga v nekdanjega ameriškega predsednika.

Mojstrovina Angele Merkel

Madžarski premier je našel tudi pohvalne besede za nekdanjo kanclerko Angelo Merkel, za katero je prepričan, da bi lahko preprečila vojno v Ukrajini, če bi bila še na položaju. Pri tem je spomnil, da je Merklova že leta 2014 s svojimi dejanji po ruski priključitvi ukrajinskega polotoka Krim preprečila vojno. "Kar je Angela Merkel naredila med krimsko krizo, je bila mojstrovina," je dejal.

Orban se je v Berlinu v nedeljo srečal z Merklovo, ki se je septembra lani po 16 letih vladavine umaknila iz politike. Informacij o vsebini njunih pogovorov sicer niso posredovali.

V ponedeljek se je madžarski premier sešel še s kanclerjem Olafom Scholzem, s katerim naj bi govorila predvsem o vojni v Ukrajini in sankcijah EU-ja proti Rusiji.

Orban je njune pogovore opisal kot "plodne". Kot je dejal po srečanju, je Scholza prosil, naj bo "strpen glede vprašanj, o katerih se državi ne strinjata", denimo do stališča madžarske vlade glede migracij in multikulturalizma.

Orban je vezi med Madžarsko in Nemčijo opisal kot "posebne" in dejal, da so "vsekakor dobra podlaga za nadaljnji razvoj dvostranskega sodelovanja".

Na današnjem dogodku je tudi ponovil že znano kritiko na račun sankcij EU-ja proti Rusiji, ki jih je povezava uvedla zaradi invazije na Ukrajino. Politiko sankcij je označil za "katastrofalno" rekoč, da te bolj škodijo EU-ju kot Rusiji.

"Pri energiji smo mi palčki, Rusi pa velikani. Palček sankcionira velikana. In potem se čudimo, da potem palček umre," je razmerje ponazoril Orban, ki je pozval k reviziji sankcij in reformi oskrbe z energijo, da bi EU dosegel neodvisnost, namesto da bi "le zamenjal gospodarja".