Poljska je zaradi svojih pravosodnih reform že več let v sporu z Unijo. Foto: EPA
Poljska je zaradi svojih pravosodnih reform že več let v sporu z Unijo. Foto: EPA

Ta glede na nedavno odločitev Sodišča EU-ja ni skladen s pravom Unije.

"Ukinili bomo disciplinsko zbornico v formatu, v kakršnem trenutno deluje, in to bo odstranilo predmet spora," je v pogovoru za poljsko tiskovno agencijo PAP dejal Kaczynski. Kakšne rešitve glede disciplinskih postopkov bo vlada uvedla namesto teh, ni pojasnil, bo pa po njegovih besedah predloge za nov režim predstavila septembra.

"Obstaja vprašanje formata disciplinske zbornice, a to ne pomeni, da zbornica ne bo delovala v kakšni drugi obliki," je še dejal Kaczynski.

Sodišče EU-ja je sredi julija odločilo, da reforma, ki zadeva disciplinske postopke proti sodnikom na Poljskem, ni skladna s pravom Unije. Med drugim naj nepristranskost in neodvisnost novega disciplinskega senata vrhovnega sodišča ne bi bili zadostno zagotovljeni, ta naj tudi ne bi bil zaščiten pred posrednim ali neposrednim vplivom izvršne in zakonodajne oblasti.

Evropska komisija je Varšavi nekaj dni pozneje dala mesec dni časa, da pojasni, kako bo spoštovala sodbo Sodišča EU-ja, ali pa ji grozi finančna kazen.

Poljsko ustavno sodišče: Začasni ukrepi Sodišča EU-ja niso v skladu z ustavo

Poljsko ustavno sodišče je sicer odločilo, da začasni ukrepi Sodišča Evropske unije glede poljskih pravosodnih reform niso v skladu s poljsko ustavo. Odločitev sodišča EU-ja je danes kritiziral tudi Kaczynski, češ da "takšnih sodb ne priznava, ker presegajo pogodbe EU-ja".

Predsednica poljskega vrhovnega sodišča Małgorzata Manowska je še pred njegovo napovedjo disciplinski senat razrešila nekaterih nalog. Senatu naj tudi ne bi bili več posredovani nobeni novi disciplinski postopki proti sodnikom ali tožilcem, je v petek poročal PAP.

Poljska je zaradi svojih pravosodnih reform že več let v sporu z Unijo. V okviru reform so med drugim sprejeli zakonodajo, ki sodnikom preprečuje, da Sodišče EU-ja prosijo za pojasnilo.

Poljska vlada trdi, da so reforme nujne za spopad s korupcijo in prekinitev zapuščine komunističnega obdobja v poljskem pravosodju. Evropska komisija na drugi strani meni, da to spodkopava vladavino prava.