Prostovoljci odpravljajo posledice katastrofalnih poplav. Foto: EPA
Prostovoljci odpravljajo posledice katastrofalnih poplav. Foto: EPA

"Naš prvi ukrep predvideva pomoč za več kot dveh milijardi evrov za območja, ki so jih prizadele poplave. Jasno se zavedamo, da gre za izredne razmere in da bo sledila faza obnove, v kateri še ne moremo določiti celotnega obsega potreb in škode," je na skupni novinarski konferenci s predsednikom dežele Emilija - Romanja Stefanom Bonaccinijem dejala italijanska premierka Giorgia Meloni.

Zagotovila je, da bo pomoč med drugim namenjena obnovi kmetij, šol, zdravstvenih ustanov in turistične industrije, v skladu z odlokom bo do 31. avgusta odložen rok za plačilo davkov in prispevkov za socialno varnost na prizadetih območjih.

Sveženj bo vključeval tudi enkratno plačilo do 3000 evrov za samozaposlene delavce, ki zaradi izrednih razmer ne morejo opravljati svojega dela, redno zaposleni, ki so ostali brez dela, pa so upravičeni do treh mesecev izrednega nadomestila. Za to pa bo vlada porabila približno 300 milijonov evrov, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Bonaccini je medtem opozoril, da bodo morali svežnju slediti nadaljnji ukrepi za reševanje posledic izrednih razmer, škodo pa je ocenil na več milijard evrov. "Delujočih je 300 zemeljskih plazov, porušeni so celotni gozdovi, reke pa ostajajo problematične," je še dodal.

Kot je poročal dopisnik RTV Slovenija iz Italije Janko Petrovec, je škode za okoli šest milijard evrov. Današnji vladni odlok predvideva za 175 milijonov evrov pomoči kmetovalcem, izvoznikom bo namenjenih 300 milijonov evrov pomoči in 20 milijonov za dokončanje šolskega leta. Emilija - Romanja je gosto naseljena, hkrati pa eden od motorjev italijanskega gospodarstva in kmetijstva: to je dežela industrije avtomobilov, plastike in embalaž; dežela surovin za pršute, parmezan in testenine; dežela, kjer zraste največ italijanskih češenj, breskev, marelic in hrušk – seznam je dolg, je še poročal Petrovec.

Foto: EPA
Foto: EPA

Akcija podnebnih aktivistov

Podnebni aktivisti iz skupine Ultima Generazione (Zadnja generacija) so se danes ob vhodu senata v Rimu mazali z blatom iz poplavljenih območij in opozarjali, da so poplave v Italiji posledica podnebnih sprememb. Prav tako so kritizirali predsednika italijanskega senata Ignacia La Russo, ki je nedavno dejal, da bi morali aktivisti pomagati pri čiščenju poplavljenih območij, ne pa protestirati, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

"To je bil poskus propagande in obtoževanja tistih, ki zahtevajo resno politiko, da se takšne tragedije ne bi več ponovile," je v izjavi zapisala skupina. Policija je shod aktivistov že razgnala.

V poplavah in zemeljskih plazovih, ki so po neurju prejšnji teden prizadeli pokrajino Emilija - Romanja, je doslej umrlo 14 ljudi, več deset tisoč ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove. Vremenska in hidrološka napoved za prihodnje dni je slaba, saj naj bi pokrajini grozile nove močne padavine.

Večmilijardna pomoč države po poplavah v Italiji