Zagovorniki evtanazije so se pred parlamentom zbrali z napisom:
Zagovorniki evtanazije so se pred parlamentom zbrali z napisom: "Nihče ne odloča namesto tebe!" Foto: Reuters

V 350-članskem parlamentu sta za zakon glasovala 202 poslanca, 141 jih je bilo proti, dva pa sta se glasovanja vzdržala. "Danes smo postali država, ki je bolj človeška, pravična in svobodna. Zakon o evtanaziji, ki ga je zahteval večji del družbe, je končno postal resničnost," je nekaj minut po glasovanju na Twitterju zapisal španski premier Pedro Sanchez. "Hvala vsem ljudem, ki so se neutrudno borili za priznanje pravice do dostojanstvene smrti v Španiji," je dodal.

Zakonodaja bo omogočila evtanazijo, pri kateri zdravniško osebje namenoma konča življenje nekoga, da bi se končalo njegovo trpljenje. Poleg tega je po novem dovoljena tudi pomoč pri samomoru, kar pomeni, da bolnik sam izvede postopek.

Dve zahtevi v razmiku 15 dni

Za pomoč pri smrti, da bi se izognili neznosnemu trpljenju, bodo lahko zaprosili ljudje z resno ali neozdravljivo boleznijo ali kroničnimi bolečinami. Oseba mora biti španski državljan ali imeti dovoljenje za bivanje v Španiji. Ko se odloči za zahtevo, mora biti pri polni zavesti. Oddati jo mora dvakrat v pisni obliki v časovnem razmiku 15 dni.

Zdravnik lahko zahtevo zavrne, če pogoji niso izpolnjeni. Odobriti jo morata še en zdravnik in tudi posebna komisija. Zdravniki imajo sicer možnost ugovora vesti, tako da jim ni treba sodelovati, če ne želijo.

35-letni Rafael Botella je tetraplegik od prometne nesreče, ko je imel 19 let. Foto: Reuters
35-letni Rafael Botella je tetraplegik od prometne nesreče, ko je imel 19 let. Foto: Reuters

Bolniki in zagovorniki evtanazije so pozdravili odločitev parlamenta, ki so jo podprle leve in sredinske stranke. Med zagovorniki je tudi Ramona Maneiro, ki je svojemu prijatelju tetraplegiku Ramonu Sampderu leta 1998 pomagala pri smrti. To je eden najbolj odmevnih primerov pomoči pri smrti v Španiji, ki so ga upodobili tudi v z oskarjem nagrajenem filmu Morje v meni.

Maneirova je ob potrditvi zakonodaje povedala, da je to zmaga za tiste, ki jim bo to pomagalo, in za Ramona.

Pritožba na ustavno sodišče?

Novemu zakonu pa nasprotujejo desne stranke in Katoliška cerkev. Evtanazija "je vedno oblika samomora, saj ena oseba povzroči smrt druge", so zapisali v španski škofovski konferenci. Poslanka skrajno desne stranke Vox Lourdes Mendez Monasterio pa je napovedala pritožbo na ustavno sodišče.

Španija je sicer četrta evropska država, ki je legalizirala evtanazijo. Pred njo so to storile Belgija, Luksemburg in Nizozemska. Podobno zakonodajo je januarja sprejel tudi portugalski parlament, a jo je portugalsko ustavno sodišče ta teden zavrnilo.