Spor je izbruhnil prejšnji teden, ko je turška ladja Oruc Reis začela preiskave morskega dna okoli 180 kilometrov od grškega otoka Kastelorizo, ki leži v bližini meje s Turčijo.

Turčija je z vrtanjem na spornem območju močno razburila Grčijo. Foto: EPA
Turčija je z vrtanjem na spornem območju močno razburila Grčijo. Foto: EPA

Ta trdi, da raziskave potekajo na njenem epikontinentalnem pasu, Grčija pa, da v njenem izključno gospodarskem območju. Grčija je zaradi teh načrtov turškega črpanja nafte in plina na območje poslala tudi okrepitve vojaške mornarice.

Dokler potekajo pogajanja, bodimo konstruktivni
V torek so se v kabinetu predsednika Recepa Tayyipa Erdogana odločili, da za zdaj ustavijo raziskovanje območja. "Naš predsednik se je odločil, da bodimo, medtem ko potekajo pogajanja, konstruktivni in zadržimo to za nekaj časa," je dejal tiskovni predstavnik turškega predsednika Ibrahim Kalin.

Podoben spor tudi s Ciprom
Turčija je sicer v podobnem sporu tudi s Ciprom in francoski predsednik Emmanuel Macron je prejšnji teden celo pozval k sankcijam proti Turčiji, ker naj bi s tovrstnimi raziskavami potencialnih naftnih in plinskih polj v vzhodnem Sredozemskem morju kršila ozemeljsko suverenost obeh držav.

Kalin: Pripravljeni smo se pogovarjati o vseh odprtih vprašanjih
Kalin je v torek skušal umiriti strasti in je poudaril, da je Grčija pomembna soseda Turčije. "Pripravljeni smo se pogovarjati o vseh odprtih vprašanjih z Grčijo, brez kakšnih predpogojev," je še dejal Kalin.

Atene: Pozitivno za pomiritev napetosti
V Atenah so sporočilo iz Ankare že pozdravili. "To je pozitiven razvoj dogodkov za pomiritev napetosti," je ocenil grški zunanji minister Nikos Dendias. "Grčija je vedno pripravljena na dialog, vendar ne pod pritiskom groženj," je še dodal Dendias, ki je v Atenah gostil špansko kolegico Arancho Gonzales Laya. Ta je bila predtem v ponedeljek v Ankari.