Novinarko so napadli že leta 2012. Foto: Reuters
Novinarko so napadli že leta 2012. Foto: Reuters
Protest po napadu
Po napadu so se pred poslopjem vlade zbrali protestniki, ki so zahtevali strožje kazni za napade na novinarje. Foto: Reuters

49-letna novinarka, ki je preiskovala korupcijo v Črni gori, ni v smrtni nevarnosti, ima pa strelno rano pod levim kolenom. Napadalec je po streljanju pobegnil.

Olivero Lakić so oskrbeli v kliničnem centru v Podgorici. Pozneje je dežurni zdravnik Aleksandar Vulić za javnost povedal, da jo bodo še nekaj časa zadržali na zdravljenju. Vrhovni državni tožilec Ivica Stanković je zatrdil, da bo tožilstvo v sodelovanju s policijo storilo vse, da bodo napadalci razkrinkani.

Policija je sporočila, da v zvezi z napadom išče tri moške, osumljene napada. Ob tem je objavila opis enega izmed osumljencev, nagiba za napad pa ni objavila. Po napadu je na ceste poslala patrulje, ki so nadzirale vstop v mesto in izstop iz njega, nekatere ulice so zaprli.

Piše o kriminalu in nezakoniti proizvodnji tobaka
Olivera Lakić je dolgoletna novinarka časopisa Vijesti, kritičnega do sedanjega predsednika in nekdanjega premierja Mila Đukanovića, ki je na oblasti več kot četrt stoletja. Novinarka piše o kriminalu in nezakoniti proizvodnji tobaka.

Napadli so jo že leta 2012, večkrat pa so ji zaradi njenega dela grozili, zaradi česar je skoraj tri leta živela pod policijsko zaščito.

Glavni urednik Vijesti Mihailo Jovović je dejal, da so jo storilci verjetno pričakali pred vhodom njenega doma, kjer so jo pred šestimi leti že pretepli. "Nimam besed. Kam še to lahko pelje, do kdaj se bo to še dogajalo v Črni gori," se je vprašal Jovović.

Protest pred vlado
Po napadu se je pred vlado v Podgorici na protestu, ki ga je sklicalo črnogorsko društvo novinarjev, zbralo več sto ljudi. Zahtevali so strožje kazni za napade na novinarje, piše avstrijska tiskovna agencija APA.

Komisarka Sveta Evrope za človekove pravice Dunja Mijatović je medtem pozvala črnogorske oblasti, naj napadeni novinarki zagotovijo varnost ter najdejo napadalce in jih kaznujejo.

Tudi predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za svobodo medijev Harlem Desir in vodja misije OVSE v Črni gori Maryse Daviet sta pozvala oblasti, naj najdejo odgovorne in jih privedejo pred sodišče, saj ne smejo ostati nekaznovani, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Napad najostreje obsojata tudi mirovni odbor Mednarodnega združenja pisateljev Pen in Slovenski center Pen.

Spomnimo, oktobra lani je bila na Malti ubita preiskovalna novinarka Daphne Caruana Galizia, konec februarja pa so na Slovaškem ubili novinarja Jana Kuciaka in njegovo zaročenko.