Foto: BoBo
Foto: BoBo

Številka se skoraj v celoti ujema z nedavnimi navedbami Novinarjev brez meja, da je po njihovih podatkih letos po svetu umrlo 46 novinarjev, najmanj od leta 1995.

Novinarji brez meja so prav leta 1995 začeli dokumentirati število po svetu ubitih novinarjev na letni ravni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Medtem ko je manjše število smrti dobra novica, je le slaba tolažba ob nadaljevanju nasilja," so ob tem sporočili iz IFJ-ja s sedežem v Bruslju. Dodali so, da so medijski delavci "pogosteje ubiti zaradi razkrivanja korupcije, kriminala in zlorabe moči v svojih skupnostih, mestih in državah".

Medtem ko je "tveganje, povezano z oboroženimi spopadi, v zadnjih letih upadlo" in zaradi tega manj novinarjev poroča s terena, "grožnje kriminalnih združb in mamilarskih kartelov od revnih četrti v Mehiki do ulic evropskih mest v Grčiji in na Nizozemskem še naprej naraščajo", je posvaril IFJ.

Generalni sekretar IFJ-ja Anthony Bellanger je ob tem poudaril, da IFJ podpira konvencijo ZN-a za zaščito novinarjev, da bi "zagotovili, da bi tisti, ki so odgovorni za umore novinarjev, zanje tudi odgovarjali".

Največ novinarjev, devet, je glede na posamezne države letos po navedbah IFJ-ja umrlo v Afganistanu, sledijo Mehika z osmimi ter Indija s štirimi in Pakistan s tremi ubitimi novinarji. Glede na posamezne regije je za novinarje najbolj smrtonosna azijsko-pacifiška regija, kamor sodi tudi Afganistan. Tam je umrlo skupno 20 novinarjev, sledijo Ameriki z desetimi, Afrika z osmimi, Evropa s šestimi smrtnimi žrtvami ter Bližnji vzhod in arabske države z eno smrtno žrtvijo med novinarji.

Podatki IFJ-ja se nekoliko razlikujejo od podatkov Novinarjev brez meja, ki so letos med drugim našteli sedem ubitih novinarjev v Mehiki, šest v Afganistanu ter po štiri v Jemnu in Indiji.