
Nekaj Britancev pakistanskega rodu namreč trdi, da so jih v priporu v Pakistanu zlorabljali, Britanci pa naj bi pri tem sodelovali. Pritožili so se tudi zaporniki v ameriškem zaporu v Guantanamu na Kubi. Cameron je obljubil odškodnino za žrtve, če bi se izkazalo, da so tuji agenti zlorabljali osumljence s pomočjo svojih britanskih kolegov.
Britanske oblasti zagotavljajo, da ne bi nikoli uporabljale ali spodbujale drugih k uporabi mučenja kot sredstva za pridobivanje informacij, a Cameron vztraja pri preiskavi, češ da je treba nekaj storiti za povrnitev britanskih moralnih načel.
Neodvisno preiskavo, ki zaradi občutljivosti nekaterih podatkov ne bo povsem javna, bo vodil upokojeni sodnik Peter Gibson. Delo bo začela do konca leta, poročilo pa naj bi objavila v 12 mesecih.
Kako so sodišča ravnala s podatki?
Cameron je hkrati s komisijo napovedal, da bodo ponovno pregledali, kako so britanska sodišča ravnala z obveščevalnimi podatki. Britansko sodišče je februarja odredilo objavo tajnih informacij o ravnanju ameriških zasliševalcev z Binyaminom Mohamedom, britanskim državljanom, ki je bil nekoč zaprt v Guantanamu, kar je močno ujezilo Belo hišo, odnosi med Londonom in Washingtonom pa so se posledično zaostrili.
Cameron je napovedal še objavo navodil za agente obveščevalnih služb in vojaško osebje glede ravnanja s priporniki v drugih državah. Navodila bodo vključevala določbo, da britanski agenti ne bodo smeli narediti ničesar, če bodo menili, da bi bil osumljenec lahko mučen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje