Ema pravi, da so podatki o učinkovitosti cepiv zelo vzpodbudni. Foto: Reuters
Ema pravi, da so podatki o učinkovitosti cepiv zelo vzpodbudni. Foto: Reuters

Vodja strategije cepljenja pri Emi Marco Cavaleri je dejal, da se zavedajo skrbi, ki jih vzbuja hitro širjenje različice delta, a "trenutno se zdi, da štiri cepiva, ki so potrjena v Evropski uniji, ščitijo pred vsemi sevi, ki krožijo v Evropi, vključno z različico delta".

Zatrdil je, da podatki, ki jih pri Emi pridobivajo na podlagi dokazov iz realnega sveta, kažejo, da dva odmerka teh cepiv zagotavljata zaščito pred različico delta. Tudi laboratorijski testi kažejo, da so protitelesa, ki nastanejo po cepljenju, sposobna nevtralizirati različico delta, kar je označil za "zelo vzpodbudne novice".

Pozitivne informacije iz agencije s sedežem v Amsterdamu prihajajo ravno na dan, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozorila, da v Evropi po dveh mesecih upadanja zdaj vnovič potrjujejo rast novih okužb z novim koronavirusom.

"Prejšnji teden je število primerov naraslo za deset odstotkov, in sicer kot posledica povečanega druženja, potovanj in sproščanja omejitev," je povedal regionalni direktor WHO-ja za Evropo Hans Kluge.

"V evropski regiji WHO-ja se bo zgodil nov val, če ne bomo ostali disciplinirani," je dodal.

Kluge je posvaril, da bi se ta preobrat lahko zgodil zaradi vse večjega števila primerov različice delta, ki se hitro širi. Glede na poročilo Evropskega centra za preprečevanje bolezni (ECDC) bo po ocenah različica delta do konca avgusta predstavljala okoli 90 odstotkov vseh potrjenih okužb v EU-ju. Tudi Kluge je za celotno evropsko regijo podal podobno oceno.

Regionalni direktor je bil kritičen tudi do počasnega cepljenja proti covidu-19, saj regija ni niti blizu potrebni zaščiti pred virusom. V povprečju je precepljenost v Evropi 24-odstotna, priporočajo pa 80-odstotno precepljenost.

Nemško cepivo CureVac le 48-odstotno učinkovito

Cepivo proti covidu-19, ki ga razvija nemško biotehnološko podjetje CureVac, je, sodeč po končnih analizah, le 48-odstotno učinkovito, je sporočilo podjetje.

Podjetje je že pred tem pri vmesni analizi pozne faze testiranja sporočilo, da je cepivo le 47-odstotno učinkovito proti koronavirusni bolezni ne glede na stopnjo resnosti. Zaradi slabih rezultatov cepiva je podjetju hitro padla vrednost delnic, razočaranje pa je bilo čutiti tudi med politiki.

CureVacovo cepivo temelji na novi mRNA tehnologiji. Foto: EPA
CureVacovo cepivo temelji na novi mRNA tehnologiji. Foto: EPA

Glede na končne izsledke je učinkovitost cepiva v starostni skupini od 18 do 60 let 53-odstotna ne glede na resnost bolezni in 77-odstotna proti srednjemu in hujšemu poteku covida-19. V celoti pa je cepivo učinkovito proti hospitalizaciji ali smrti v tej starostni skupini.
Podatki za ljudi, starejše od 60 let, niso dovolj obsežni, da bi lahko določili učinkovitost cepiva, je še povedala tiskovna predstavnica podjetja CureVac Sarah Fakih.

Kljub nizki učinkovitosti je direktor CureVaca Franz-Werner Haas po poročanju nemške tiskovne agencije DPA dejal, da nameravajo Emo zaprositi za odobritev cepiva, in spomnil, da bi imeli koristi od njega predvsem ljudje v starosti od 18 do 60 let.

CureVac je eno od podjetij, s katerim je EU sklenil pogodbo in rezerviral okoli 405 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Ema je februarja začela tekoči pregled cepiva pred njegovo morebitno odobritvijo. Že po objavi prvih rezultatov testiranj prejšnji mesec so pri Emi pojasnili, da neka spodnja meja učinkovitosti cepiva za odobritev ni določena.

CureVacovo cepivo tako kot cepivi podjetij Pfizer/BioNTech in Moderna temelji na novi mRNA-tehnologiji.

Na Portugalskem spet policijska ura zaradi naraščanja števila okužb

Ker število okužb na Portugalskem spet nevarno narašča, predvsem zaradi hitrega širjenja različice delta, so v 45 občinah v tej državi, med drugim na območju Lizbone in Porta, spet razglasili policijsko uro.

Po oceni portugalske vlade so se epidemiološke razmere v zadnjem tednu še dodatno poslabšale in glede na trenutne razmere ni mogoče reči, da je pandemija pod nadzorom. V 45 občinah, v katerih so razmere najslabše, zato znova uvajajo strožje ukrepe, kot je nočna omejitev gibanja.

To je predvsem prepoved vožnje po javnih cestah med 23. in 5. uro zjutraj. Poleg tega so ukrep, v skladu s katerim se morajo gostinski lokali zapreti do 22.30 čez teden in 15.30 ob koncu tedna, z Lizbone in še dveh drugih občin razširili na še 16 krajev.

Največ novih okužb po februarju

Portugalska je v sredo po uradnih podatkih prešla mejo 2000 potrjenih okužb v 24 urah. To je največ po februarju, ko je deset milijonov prebivalcev države živelo pod strogim zaprtjem, piše francoska tiskovna agencija AFP.

14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev je na Portugalskem v enem tednu zrasla s 124 na 169. V EU-ju je slabše le na Cipru, kjer znaša skoraj 180.

Na Portugalskem je zdaj že prevladujoča različica delta, ki predstavlja okoli 55 odstotkov vseh novih okužb s koronavirusom in naj bi bila kriva za hiter porast okužb v zadnjih tednih.

Pozimi je bila Portugalska nekaj časa celo država z največ okužbami in smrti zaradi covida-19 glede na število prebivalcev, nato pa se je lahko že maja pohvalila z najmanj novimi okužbami v Evropi.

V državi je bilo s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih že več kot 50 odstotkov prebivalcev, 32 jih je bilo doslej cepljenih v celoti.

Portugalska spet uvaja policijsko uro. Foto: EPA
Portugalska spet uvaja policijsko uro. Foto: EPA

Rusija: Tretji dan zapored rekordno število smrti

V Rusiji je glede na uradne podatke v zadnjem dnevu umrlo 672 covidnih bolnikov, kar je že tretji dan zapored rekordno visoko število. Doslej je v Rusiji uradno umrlo 135.886 bolnikov s covidom-19.

Država se spopada z novim izbruhom okužb z novim koronavirusom, ki ga povzroča različica delta, obenem pa cepljenje proti covidu-19 napreduje le počasi.

Po besedah župana Moskve Sergeja Sobjanina različica delta predstavlja že 90 odstotkov okužb v mestu. Uvedel je niz novih omejitev, vključno z navodilom podjetjem, naj pošljejo domov 30 odstotkov necepljenih zaposlenih, in restavracijam, da lahko v notranjih prostorih strežejo le cepljene ali tiste, ki so v zadnjih šestih mesecih okužbo preboleli.

Kremelj si je postavil cilj do septembra cepiti 60 odstotkov prebivalcev, a je ta teden priznal, da mu cilja ne bo uspelo doseči.

Oblasti se spoprijemajo s precejšnjo skepso ljudi glede cepljenja proti covidu-19, zlasti kar zadeva ruska cepiva. Glede na nekatere ankete se 60 odstotkov vprašanih ne namerava cepiti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Do danes je popolno zaščito v obliki obeh potrebnih odmerkov cepiva prejelo le 17,4 milijona od približno 146 milijonov prebivalcev Rusije, kar predstavlja okrog 12 odstotkov, izhaja iz podatkov na spletni strani Gogov, ki jo navaja francoska tiskovna agencija AFP.