Balon je sestrelil ameriški lovec F-22. Foto: Reuters
Balon je sestrelil ameriški lovec F-22. Foto: Reuters

Kitajska je lahko usmerjala balon, ki je večkrat preletel nekatere lokacije in zbrane informacije sproti posredoval v Peking, so po poročanju televizije NBC povedali dva visoka ameriška uradnika in nekdanji visoki uradnik vlade.

Kitajska je zbirala predvsem elektronske signale, ki jih lahko sprejemajo oborožitveni sistemi ali vključujejo komunikacijo osebja v oporišču. Balon pa ni fotografiral, so povedali neimenovani uradniki.

Američani so, potem ko so balon zaznali, elektronsko in drugače motili njegovo zbiranje podatkov.

Kitajska je večkrat zagotovila, da je bil balon civilno plovilo, ki je skrenilo s poti. Peking kritizira Washington, da se je s sestrelitvijo odzval pretirano.

Mehanizem za samouničenje se ni sprožil

Neimenovani uradniki vlade predsednika Joeja Bidna trdijo tudi, da je imel balon mehanizem za samouničenje, ki bi ga Kitajska lahko aktivirala na daljavo, vendar ni jasno, zakaj ga ni, razlog pa bi lahko bila okvara.

Balon je v ameriški zračni prostor nad Aljasko vstopil 28. januarja. V naslednjih štirih dneh je letel nad Montano, natančneje nad letalskim oporiščem Malmstrom, kjer ZDA skladiščijo nekaj jedrskih zalog.

Američani so balon sestrelili 4. februarja nad Atlantikom pri Južni Karolini, kjer padajoči ostanki niso mogli zadeti nikogar. Dele balona so našli na dnu oceana in jih potegnili na površje ter poslali na analizo v laboratorij FBI-ja v Virginijo.

Balon je povzročil več političnega cirkusa kot obveščevalne škode, saj so republikanci kritizirali vlado, ker balona ni takoj sestrelila, ne glede na priporočila vojske, da to nad kopnim ni varno. Vlado so tudi kritizirali, ker je za tem balonom sestrelila še najmanj dva podobna objekta. V tem primeru naj bi šlo za reklamne balone, ki so zaradi politike predčasno končali svojo življenjsko pot.