ZDA si prizadevajo čim bolj otežiti prihod prebežnikov. Foto: Reuters
ZDA si prizadevajo čim bolj otežiti prihod prebežnikov. Foto: Reuters

Najstnika so našli nezavestnega v centru za prebežnike v mestu Safety Harbor, na Floridi. Po poskusih oživljanja v lokalni bolnišnici so ga razglasili za mrtvega.

Kot poroča Al Džazira, gre za prvo znano smrt mladoletnega prebežnika oziroma prosilca za azil v pridržanju v času vlade demokratskega predsednika Joeja Bidna.

V času predsednikovanja njegovega republikanskega predhodnika Donalda Trumpa je v pridržanju umrlo šest otrok prebežnikov.

Ameriško ministrstvo za zdravje je po Espinozovi smrti sporočilo, da so "globoko užaloščeni". Dodali so, da preiskujejo vzrok smrti in da so v stikih z družino umrlega.

Zunanji minister Hondurasa Enrique Reina je na Twitterju pozval vlado ZDA, naj opravi izčrpno preiskavo primera in po potrebi kaznuje odgovorne. Poudaril je tudi pomen dvostranskega sodelovanja na področju migracij in položaju mladoletnih brez spremstva.

Maradiago Espinoza je umrl ob izteku politike, na podlagi katere so prebežnikom uradno zaradi protikoronskih omejitev prepovedali vstop v ZDA pred rešitvijo njihovih prošenj za azil.

V imenu skrbi za javno zdravje so ta ukrep ameriške oblasti uporabile več kot 2,8-milijonkrat za zavrnitev prebežnikov.

Minister za domovinsko varnost ZDA Alejandro Mayorkas je ob izteku omenjenega ukrepa ponovil, da sprememba pravil ne pomeni, da so meje ZDA odprte. Tistim, ki bodo vstopili v ZDA brez dokumentov mimo prehodov, grozijo dolgoročne prepovedi in sodni pregon, je dejal.

Biden skuša omejiti prihod prebežnikov kot Trump

Bidnova administracija je pred iztekom protikoronskih ukrepov, ki jih je uvedla Trumpova administracija, sprejela nova pravila za zmanjšanje prihoda prebežnikov čez južno mejo. Za tiste, ki bodo poskušali nezakonito prečkati mejo, bo veljala petletna prepoved vstopa ali kazenska ovadba.

ZDA so se zavezale, da bodo v drugih državah vzpostavile centre za obdelavo prošenj, drugje, na primer na Haitiju, pa že vzpostavljajo posebne programe za begunce in podaljšujejo začasna delovna dovoljenja.

Poleg tega je ameriška vlada sprejela vrsto ukrepov za zmanjšanje gneče na meji. Prebežniki, ki želijo vstopiti v ZDA, se morajo naročiti prek spletne aplikacije. Vendar se sprosti le omejeno število terminov in veliko ljudi na meji navaja, da je program preobremenjen.

ZDA so na mejo napotile tudi dodatno osebje. Med drugim naj bi 1500 vojakov sprva 90 dni pomagalo organom na obmejnem območju pri upravnih nalogah, kot sta vnos podatkov in podpora skladiščem.

Po poročanju ameriških medijev je na severu Mehike trenutno 150.000 prebežnikov, večinoma iz Latinske Amerike, ki upajo na vstop v ZDA.

Ministrstvo za zdravje je bilo na začetku maja odgovorno za 8492 mladoletnih prebežnikov brez spremstva. Večinoma so iz Gvatemale, Hondurasa in Salvadorja.